e-Mocni w Twojej organizacji. Ruszyły szkolenia online w 100 gminach w całej Polsce!

W ramach projektu “e-Mocni: cyfrowe umiejętności, realne korzyści” przygotowaliśmy 21 bezpłatnych szkoleń online na temat e-usług dostępnych w różnych dziedzinach życia. Zachęcamy lokalne organizacje, instytucje z gmin biorących udział w projekcie a także inne organizacje i instytucje pracujące w tych gminach do zapoznania się ze szkoleniami, polecania ich mieszkańcom i organizacji spotkań poświęconych szkoleniom!

Coraz częściej słyszymy, że w dzisiejszych czasach człowiek powinien uczyć się przez całe życie. Doskonałym narzędziem do tego może być komputer z dostępem do internetu. Nawet jeśli ktoś nie ma go w domu, może z niego skorzystać na przykład w bibliotece, domu kultury, świetlicy albo siedzibie lokalnego stowarzyszenia. W sieci dostępnych jest wiele szkoleń online, my szczególnie chcielibyśmy polecić te, które powstały w ramach projektu „e-Mocni: cyfrowe umiejętności, realne korzyści”, współrealizowanego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Na razie szkolenia dostępne są dla mieszkańców stu gmin w całej Polsce, a po zakończeniu projektu e-Mocni materiały edukacyjne będą dostępne dla wszystkich.

Kto może skorzystać ze szkoleń online przygotowanych w projekcie „e-Mocni”?

Szkolenia są skierowane do mieszkańców 100 gmin biorących udział w projekcie „e-Mocni: cyfrowe umiejętności, realne korzyści”. Lista uprawnionych gmin znajduje się tutaj. Uczestnicy szkoleń mogą uczyć się samodzielnie albo w zorganizowanej grupie np. na spotkaniach w świetlicy czy bibliotece. Dlatego zachęcamy do zapoznania się ze szkoleniami i polecania ich mieszkańcom, a także do organizacji spotkań lub zajęć, które pomogą uczestnikom w zdobywaniu przydatnej wiedzy i umiejętności.

Jak to działa?

Żeby wygodnie było się uczyć, wszystkie szkolenia udostępniliśmy na specjalnej platformie e-learningowej projektu e-Mocni. Dzięki temu szkolenia mają charakter multimedialny. Każde z nich składa się z kilku elementów, dobranych tak, by nauka była jak najbardziej efektywna i angażująca dla uczestników. Szkolenie może składać się z webinarium, prezentacji multimedialnej, krótkiego filmu instruktażowego i tekstów. Autorzy materiałów szkoleniowych zadbali też o wplecenie w każde ze szkoleń zadań dla uczestników, które na bieżąco pozwalają im sprawdzać nową wiedzę.

Czego dotyczą szkolenia?

Do wyboru przygotowaliśmy aż 21 szkoleń, o długości od 1 godziny do 7 godzin, w 9 obszarach tematycznych: praca i rozwój zawodowy, finanse, zdrowie, edukacja, sprawy codzienne, zaangażowanie obywatelskie, relacje z bliskimi, odpoczynek i hobby, religia i potrzeby duchowe.
W zależności od wybranych szkoleń ich uczestnicy mogą dowiedzieć się m.in.: jak skutecznie uczyć się online; gdzie znaleźć bezpłatne, inspirujące kursy i wykłady, jak samodzielnie stworzyć ciekawy plakat, ulotkę lub zaproszenie (szkolenie: „Tworzenie zasobów informacyjnych i dzielenie się nimi”), jak zadbać o bezpieczeństwo w internecie (szkolenie „Dbanie o prywatność”), w jaki sposób budować swój wizerunek w internecie (szkolenie: „Zarządzanie swoim wizerunkiem i informacjami o sobie”), jak napisać profesjonalne i skuteczne dokumenty aplikacyjne, w tym wyróżniające się CV (szkolenie: „Znajdowanie pracy”), jak dbać o zdrowie dzięki internetowi (szkolenie: Prowadzenie zdrowego trybu życia), jakie warunki trzeba spełnić, żeby zaangażować ludzi w lokalne działania (szkolenie: „Uczestniczenie w życiu społecznym i obywatelskim”) i wiele, więcej np. o płatnościach i załatwianiu spraw urzędowych online, prawach konsumenta, e-usługach dostępnych na platformie e-PUAP, tworzeniu blogów, planowaniu podróży, rozwoju duchowym czy bezpiecznym korzystaniu z portali towarzyskich i legalnych źródeł rozrywki w internecie itd.

Dla kogo są szkolenia?

Szkolenia mają różny zakres tematyczny – mogą więc zainteresować różne grupy mieszkańców gminy. Grupami, które warto wyróżnić, są lokalni liderzy, seniorzy (e-zdrowie), nauczyciele zainteresowani rozwojem zawodowym i zdobyciem kolejnego stopnia awansu zawodowego (e-zasoby), urzędnicy (e-PUAP), rodzice (e-dziennik, bezpieczeństwo w internecie, rekrutacja do placówki oświatowej), młodzież (osoby powyżej 18 roku życia) szukająca pracy czy chcąca tworzyć i udostępniająca w internecie własne treści.

Szkolenia online dostępne w ramach projektu e-Mocni mogą szczególnie zainteresować osoby głuche, niewidome i słabowidzące, ponieważ wszystkie materiały dostępne na platformie, ale też sama platforma, są dostosowane do ich potrzeb. Webinaria i filmy mają tłumaczenie na Polski Język Migowy (PJM) oraz napisy. Pozostałe pliki są przygotowane tak, żeby mogły być czytane za pomocą urządzeń lektorskich, a grafiki w nich użyte są opisane z użyciem tekstów alternatywnych.

Szkolenia online w grupie

Wiemy, że niektórym trudno znaleźć czas, a innym mobilizacje do samodzielnej nauki w domu, wtedy dobrym pomysłem może być uczenie się w grupie. Szkolenia online są adresowane do osób, które mają podstawową znajomość obsługi komputera, posiadają konto mailowe, umieją zalogować się na platformę szkoleniową, wypełniać ankietę w internecie oraz pobierać i zapisywać pliki.

W przypadku zebrania się grupy chętnych do udziału w szkoleniach online, przygotowaliśmy scenariusze spotkań, podczas których mieszkańcy mogliby się dowiedzieć więcej o samych szkoleniach, ale też zarejestrować się na platformie szkoleniowej, wypełnić ankietę dotyczącą zainteresowań, żeby zapisać się na konkretne szkolenia, a w razie potrzeby przejść – przy wsparciu życzliwej i kompetentnej osoby – przynajmniej przez jedno ze szkoleń. Dla bibliotek, domów kultury, stowarzyszeń czy innych lokalnych podmiotów gotowych do zorganizowania takich spotkań, przekażemy zestawy słuchawek i plakaty.

Jak się włączyć?

Gorąco zachęcamy do skorzystania ze szkoleń przygotowanych w ramach projektu e-Mocni. Zainteresowane organizacje i instytucje prosimy o kontakt z moderatorem/moderatorką szkoleń online pracującym/pracującą w danej gminie. To oni znają ich tematykę i mogą doradzić, z jakich szkoleń warto skorzystać, żeby zdobyć konkretną wiedzę, pomagają też uczestnikom w razie kłopotów technicznych przy rejestracji lub później, w trakcie procesu uczenia się. Polecamy skorzystanie z wyszukiwarki danych kontaktowych moderatorów. Dane kontaktowe do moderatora/moderatorki pojawią się po wybraniu gminy z listy dostępnych gmin znajdującej się w okienku pod tekstem “Masz pytania lub potrzebujesz pomocy w wyborze lub zapisaniu się na szkolenie online?”.
Wszystkie pozostałe informacje na temat szkoleń dostępne są na stronie internetowej projektu e-Mocni: www.e-mocni.org.pl. W razie pytań zachęcamy do kontaktu z koordynatorką szkoleń online w Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego – Małgorzatą Makowską, mail: malgorzata.makowska@frsi.org.pl, tel. 722-002-115.


Projekt „e-Mocni: cyfrowe umiejętności, realne korzyści” jest realizowanego przez partnerstwo w składzie: Fundacja Aktywizacja, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, Polski Związek Głuchych (oddział łódzki) i Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (działanie 3.1 „Działania szkoleniowe na rzecz rozwoju kompetencji cyfrowych”).

e-Mocni_baner