Kursy

Skorzystaj z naszych bezpłatnych kursów online!

Nasze szkolenia e-learningowe powstały w ramach Programu Rozwoju Bibliotek, programów Sektor 3.0 i My Digital Life, projektu Learn My Way oraz projektu Edukacja finansowa w bibliotekach publicznych.

Kursy przygotowaliśmy z myślą o osobach pracujących w bibliotekach, organizacjach pozarządowych, ale też innych instytucjach i organizacjach zajmujących się szeroko pojętą kulturą i edukacją. Cześć szkoleń zawiera treści, które mogą być pomocne dla wszystkich osób, które chciałyby rozwijać swoje kompetencje.

Prowadzimy kilka platform e-learningowych. Na stronie kursy.frsi.org.pl udostępniliśmy kursy skierowane przede wszystkim dla bibliotekarek i bibliotekarzy z bibliotek publicznych. Mogą wziąć w nich udział również inne osoby zainteresowane ich tematyką. Polecamy je także pracownikom bibliotek szkolnych czy pedagogicznych, organizacji pozarządowych, osobom zatrudnionym w domach kultury i innych gminnych instytucjach.  Kursy są dostępne na platformie Moodle.

Na stronie E-learning Sektor 3.0 są dostępne kursy dla pracowników i pracowniczek organizacji społecznych. Kursy zawierają praktyczną wiedzę w zakresie nowych technologii w działaniach organizacji.

W ramach projektu “Kluby wiedzy w bibliotekach” opracowaliśmy kurs online dla wszystkich osób zainteresowanych prowadzeniem klubów wiedzy w bibliotekach (i nie tylko).

Learn My Way to platforma z bezpłatnymi kursami online rozwijającymi kompetencje cyfrowe przydatne w codziennym życiu. Platforma powstała w ramach projektu “Kompetencje 3.0” realizowanego przez nas we współpracy z Good Things Foundation.

Projekt „Financial Literacy Through Public Libraries” (Edukacja finansowa w bibliotekach publicznych) ma na celu zwiększenie poziomu wiedzy finansowej osób dorosłych poprzez nowe podejście i wykorzystanie ogromnego potencjału bibliotek publicznych jako nieformalnych edukatorów i instytucji zajmujących się kształceniem przez całe życie. W ramach projektu powstał kurs planowania finansów i zarządzania budżetem osobistym. Kurs znajduje się na stronie projektu na platformie Moodle – zapraszamy do korzystania!

Przejdź do kursu E-learning Sektor 3.0 - kursy o nowych technologiach w organizacji

W ramach programów Sektor 3.0 i My Digital Life powstał cykl szkoleń online, które pozwolą Ci zdobyć praktyczną wiedzę w zakresie nowych technologii przydatnych w działalności organizacji społecznych.

Kursy są dla Ciebie, jeśli:

  • jesteś liderem/liderką i realizujesz lub koordynujesz projekty w organizacji,
  • zajmujesz się komunikacją działań Twojej organizacji,
  • chcesz, aby Twoja organizacja potrafiła w pełni wykorzystać potencjał, który daje technologia,
  • chcesz nauczyć się wykorzystywać technologię do osiągania realnych korzyści (w tym finansowych i organizacyjnych),
  • zależy Ci na wprowadzeniu nowych rozwiązań i usprawnieniu działania Twojej organizacji,
  • chcesz świadomie uczestniczyć w zmianach zachodzących w świecie zamiast “płynąć z prądem”.

Tematyka kursów:

  • Świadoma transformacja cyfrowa
  • Zarządzanie danymi w organizacji społecznej
  • Social Media – od strategii do taktyki
  • Pierwszy newsletter w organizacji społecznej
  • Strona www – internetowa kwatera główna organizacji społecznej
  • Analityka i SEO
  • Sprawnie i po ludzku. Praca na odległość
  • Zarządzanie projektami w organizacji społecznej
  • Wirtualne biuro – narzędziownik

Przejdź na stronę z kursami

Przejdź do kursu Learn My Way - kursy nt. bezpiecznego i praktycznego korzystania z internetu

Learn My Way to platforma z bezpłatnymi kursami online dla początkujących użytkowników i użytkowniczek internetu. Kursy pomogą rozwinąć kompetencje cyfrowe przydatne w różnych dziedzinach życia zawodowego i osobistego. Można z nich korzystać na telefonie komórkowym, tablecie lub komputerze. Kursy powstały w ramach projektu “Kompetencje 3.0” realizowanego przez nas we współpracy z Good Things Foundation.

Tematyka kursów:

  • Korzystanie z internetu dla początkujących (Korzystanie z danych mobilnych, Poruszanie się po stronach internetowych)
  • Bezpieczeństwo i ochrona online (Ochrona urządzeń, Blokada ekranu telefonu, Tworzenie kopii zapasowych, Usuwanie danych z urządzenia, Oszustwa w Internecie)
  • Pozostań w kontakcie z rodziną i znajomymi (Połączenia wideo przez aplikację Messenger, Połączenia wideo przez aplikację WhatsApp, Wprowadzenie do mediów społecznościowych)
  • Wydawanie pieniędzy online (Wprowadzenie do zakupów przez internet, Dostawa i płatność za zakupy online)
  • Rozrywka online (Oglądanie wideo na YouTube, Słuchanie muzyki i audycji online)
  • Serwisy obywatelskie (mObywatel)

Przejdź na stronę z kursami

Przejdź do kursu Jak prowadzić klub wiedzy?

“Klub wiedzy” (ang. learning circle) to grupa osób, które spotykają się regularnie w danym miejscu (np. w bibliotece) po to, by wspólnie się czegoś uczyć. Osoby uczestniczące w spotkaniach korzystają z zasobów wiedzy dostepnych w internecie, uczą się od siebie nawzajem, a wsparcie zapewnia im moderator / moderatorka klubu. W naszym projekcie “Kluby wiedzy w bibliotekach” (realizowanym początkowo wraz z partnerami z Niemiec, Rumunii, Portugalii, Finlandii i Stanów Zjednoczonych w ramach programu Komisji Europejskiej Erasmus+) udostępniliśmy materiały edukacyjne (podręcznik, nagrania webinariów i inne publikacje) przygotowujące bibliotekarki i bibliotekarzy do prowadzenia klubów wiedzy w bibliotekach. Opracowaliśmy także mini kurs online “Jak prowadzić klub wiedzy?”, który udostępniliśmy wszystkim osobom zainteresowanym tą metodą pracy.

Przejdź na stronę kursu

Przejdź do kursu Jak przygotować i z sukcesem realizować projekt

Jak wyjść poza utarte schematy? Jak sprawić, by biblioteka działała jak sprawnie funkcjonujący mechanizm i skutecznie realizowała swoje cele? Jak wykorzystywać potencjał pracowników biblioteki i jej zasoby? Skąd wziąć pomysły na działania, które odpowiedzą na potrzeby mieszkańców? Jak wdrażać innowacje w pracy biblioteki? Jak pozyskać na nie środki finansowe, a następnie zarządzać projektem? Tego wszystkiego i wielu innych rzeczy dowiesz się na kursie „Jak przygotować i z sukcesem realizować projekt”. Zapraszamy!

Przejdź na stronę kursu (wymagane logowanie na platformie Moodle)

Przejdź do kursu Docenić bibliotekę - jak skutecznie prowadzić orzecznictwo

Sformułowanie „rzecznictwo” brzmi obco? Budzi wątpliwości? W skrócie, oznacza ono występowanie w czyimś imieniu – po to, by osiągnąć określony cel – na przykład otrzymać wsparcie niezbędne do realizacji określonego pomysłu, pozyskać fundusze etc. Działania rzecznicze powinny więc prowadzić wszystkie biblioteki! Podczas naszego kursu podpowiadamy, w jaki sposób robić to naprawdę skutecznie.

Do udziału w kursie zapraszamy przede wszystkim biblioteki publiczne z małych miejscowości. Mogą wziąć w nim udział również inne zainteresowane nim osoby. Polecamy go szczególnie także pracownikom bibliotek szkolnych, pedagogicznych czy wojskowych, przedstawicielom organizacji pozarządowych, osobom zatrudnionym w domach kultury i innych gminnych instytucjach.

Przejdź na stronę kursu (wymagane logowanie na platformie Moodle)

Przejdź do kursu Edukacja finansowa w bibliotekach publicznych

Projekt „Financial Literacy Through Public Libraries” (Edukacja finansowa w bibliotekach publicznych) ma na celu zwiększenie poziomu wiedzy finansowej osób dorosłych poprzez nowe podejście i wykorzystanie ogromnego potencjału bibliotek publicznych jako nieformalnych edukatorów i instytucji zajmujących się kształceniem przez całe życie.

Program edukacyjny FINLIT dostarcza wiedzy, rozwija umiejętności i stymuluje praktykę – online i offline. Jest on oparty na metodzie blended learning, łączącej szkolenia bezpośrednie
(stacjonarne) z kursami online i jest realizowany w bibliotekach publicznych przez przeszkolonych
i certyfikowanych bibliotekarzy.

Kurs na poziomie podstawowym składa się z 6 modułów:

  1. Planowanie finansów i budżet osobisty
  2. System finansowy
  3. Kredyty i pożyczki
  4. Ubezpieczenia
  5. Ochrona i bezpieczeństwo konsumentów
  6. Bank centralny

Kurs na poziomie zaawansowanym składa się z 6 modułów:

  1. Bankowość online
  2. Zakupy online
  3. Bezpieczne finanse w sieci
  4. Oszczędzanie i inwestowanie
  5. Dziedziczenie
  6. Zarabianie na emeryturze

Przejdź na stronę kursu (wymagane logowanie na platformie Moodle)

Jak efektywnie uczyć się online?

Zaplanuj czas na naukę online. Szacowany czas "przejścia" kursu możesz wydłużyć lub skrócić, w zależności od Twojego tempa nauki i potrzeb.
Wyznacz sobie cel uczenia się. Ustal, co chcesz osiągnąć i jakie korzyści przyniesie Ci ukończenie kursu. Wyobraź sobie, jak osiągasz ten cel.
Przygotuj sobie miejsce do nauki - "kącik", w którym nikt nie będzie Ci przeszkadzać i w którym będziesz się czuć komfortowo.
Pozbądź się "rozpraszaczy". Usuń przedmioty, które odwracają Twoją uwagę, zadbaj o porządek w miejscu nauki.
Zadbaj o higienę swojego ciała i umysłu. Dobra dieta, sen, nawodnienie, relaks na powietrzu - wszystko to usprawni pracę Twojego umysłu.
Zastosuj zdobytą wiedzę w praktyce: porozmawiaj o niej ze swoim zespołem, przetestuj nowe narzędzie, poeksperymentuj, działaj!

Jedyny w Polsce bezpłatny cykl kursów online dla NGO

Dzięki projektowi realizowanemu w ramach programów Sektor 3.0 i My Digital Life użytkownicy otrzymują dostęp do bezpłatnego narzędzia prowadzącego krok po kroku przez proces transformacji organizacji. Kursy pozwolą zdobyć praktyczną wiedzę w zakresie nowych technologii przydatnych w działalności organizacji społecznych.

Dlaczego warto dołączyć?

  • Będziesz mieć możliwość wprowadzenia zmian, które przyniosą realne korzyści w realizowaniu misji organizacji.
  • Nie zapłacisz za udział w kursie.
  • Poznasz przydatne i praktyczne rozwiązania polecane przez praktyków i działaczy organizacji społecznych.
  • Otrzymasz certyfikat potwierdzający uzyskane kompetencje.

Jak będziesz się uczyć?

  • W dowolnym miejscu i o dogodnej dla siebie porze.
  • Metodą małych kroków i osiągania szybkich rezultatów przy wdrożeniu.
  • Samodzielnie wybierając kolejność kursów.
  • Korzystając z dostępu do bogatej biblioteki video i interaktywnych zadań.

Wejdź na stronę z kursami

Jakie korzyści osiągniesz z udziału w kursach online?

Od ponad 22 lat pracuję w bibliotece szkoły średniej i nieustannie szukam różnych możliwości doskonalenia zawodowego. Skorzystałam z kursu "Jak przygotować i z sukcesem realizować projekt?". Odniosłam wiele korzyści ucząc się tym sposobem zarządzania projektami od przysłowiowej "podszewki":

- Nauczyłam się, jak ważna i wielopłaszczyznowa jest komunikacja w projekcie.
- Dowiedziałam się, że dobre poznanie mocnych stron osób w zespole projektowym i przydzielenie im adekwatnych zadań może zagwarantować sukces projektu.
- Nabrałam pewności względem moich umiejętności zarządzania zespołem.
- Zastosowałam metodę "drzewa projektu" planując działania do realizacji.
- Poszerzyłam wiedzę na temat dokumentowania prac projektowych (nie tylko za pomocą "segregatora":)
- Staram się pracować nad sobą, przejawiając pokorę i empatię – cechy niezbędne, by realizowany projekt był celowy i skuteczny.

To, czego się nauczyłam, podniosło moją motywację, dodało pewności w zarządzaniu projektem i poddało pod dyskusję w zespole nowe rozwiązania i pomysły. Dziękuję.

Estera

laureatka konkursu "Wakacje z e-learningiem"

Dzięki regularnym ćwiczeniom z Learn My Way, Pani Lucyna dowiedziała się jak działają media społecznościowe i nauczyła się wykonywać połączenia wideo przez internet. Teraz może być w stałym kontakcie ze swoją rodziną mieszkającą w Wielkiej Brytanii. Learn My Way odkryła w swojej lokalnej bibliotece, która prowadzi zajęcia dla wszystkich chcących podszlifować swoje podstawowe umiejętności cyfrowe.

Pani Lucyna, ze względu na zły stan zdrowia, była zmuszona przejść na wcześniejszą emeryturę. - Nie planowałam tego. Miałam nadzieję pracować jak najdłużej, bo bardzo lubiłam swoją pracę. Niestety musiałam zmienić plany - mówi Pani Lucyna. W konsekwencji zaczęła spędzać dużo czasu samotnie w domu.

Jej syn, mieszkający z rodziną za granicą, znalazł w internecie informację o tym, że lokalna biblioteka, znajdująca się tuż obok mieszkania Pani Lucyny, prowadzi szkolenia z podstawowych kompetencji cyfrowych. To było coś co mogło ją zainteresować. Od dłuższego czasu narzekała, że nie ma kontaktu z wnukami tak częstego jakby chciała. Niestety z internetu nie chciała korzystać, twierdząc, że to nie dla niej. - Nie wiedziałam od czego zacząć. Komputery wydawały mi się czarną magią. To był taki strach przed nieznanym. Na szczęście poszłam za radą syna i udałam się na spotkanie do biblioteki. Tam Pani Iza pokazała mi Learn My Way.

Wizyty w bibliotece stały się ważną częścią życia towarzyskiego Pani Lucyny Wcześniej zdarzało się, że nie wychodziła z domu przez cały tydzień, nie licząc drobnych zakupów. Teraz, z osobami poznanymi przy okazji spotkań bibliotecznych, nawiązuje relacje w mediach społecznościowych.

Ostatnio także pokazała Learn My Way swojej przyjaciółce Krysi, która tak jak ona, z dużą rezerwą podchodziła do komputerów i internetu. Teraz Krysia samodzielnie przechodzi przez tematy kursów.

- To jest niesamowite jak kursy zmieniły moje życie! Regularnie rozmawiam z synem i jego rodziną. Mogę ich zobaczyć! Mailem przesyłają mi zdjęcia, a na Facebooku mogę śledzić co robią moi znajomi. Nie czuję się już taka samotna. Ostatnio nawet kupiłam bilet do kina online. Gdyby nie Learn My Way i wspaniali ludzie w bibliotece, którzy pokazali mi jak z niego korzystać, chyba bym się zupełnie załamała - śmieje się Pani Lucyna.

Historia bazuje na prawdziwej historii osoby, która korzystała z kursu Learn My Way.

Polecamy kurs:

Jeśli biuro jest siedzibą organizacji, to stronę internetową można uznać za jej kwaterę główną w internecie. Podobnie jak organizujemy przestrzeń biurową, żeby jak najlepiej odpowiadała potrzebom fundacji czy stowarzyszenia, tak powinniśmy zaprojektować stronę, która pomaga realizować misję organizacji. Weź udział w kursie i dowiedz się, jak stworzyć stronę, która stanie się cennym narzędziem dla organizacji.

Skorzystaj z kursu