Zgłoś swoją bibliotekę do projektu „Matematyka na zielono”!

Serdecznie zapraszamy biblioteki publiczne, szkolne i pedagogiczne do udziału w projekcie “Matematyka na zielono”. Zgłoszenia przyjmujemy zgodnie z zasadą “kto pierwszy, ten lepszy” od 22 kwietnia 2023 r., od godz. 12:00.

W tym projekcie zapraszamy do zorganizowania w bibliotekach wydarzeń (spotkań, zajęć, warsztatow, gier miejskich itp.), podczas których:

 • zachęcicie dzieci, młodzież i dorosłych do poszukiwania inspiracji matematycznych w otoczeniu,
 • przybliżycie im prawa i pojęcia matematyki, ale przede wszyskim pokażecie ją jako narzędzie, które pomaga zrozumieć świat,
 • rozbudzicie ich ciekawość i zainspirujecie do refleksji nad zmianami klimatu,
 • zachęcicie do uczenia się przez całe życie – poprzez zabawę, eksperymentowanie i wspólne działanie.

Projekt „Matematyka na zielono” realizujemy we współpracy z Fundacją mBanku (mFundacją). Bezpośrednią inspiracją do jego powstania była wydana przez mFundację książka pt. „Matematyka na zielono” autorstwa Mai Kramer. Odkrywa ona matematykę w przyrodzie, pozwala też rozumieć zmiany klimatyczne i naszą rolę w ochronie planety. Zawiera kilkaset matematyczno-ekologicznych ciekawostek, zadań i quizów. Tę i inne publikacje o edukacji matematycznej można pobrać bezpłatnie ze strony mjakmatematyka.pl.

Projekt ogłaszamy 22 kwietnia: w Dzień Ziemi i jednocześnie równo rok od premiery książki „Matematyka na zielono”.

Biblioteki, które dołączą do projektu, otrzymają zamówioną przez siebie liczbę (od 1 do 5) egzemplarzy tej książki. Udostępnimy scenariusze pomocne w przygotowywaniu wydarzeń i zorganizujemy cykl trzech webinariów poświęconych wybranym tematom. Planując wydarzenia, będzie można inspirować się zagadnieniami omówionymi w książce, scenariuszach i webinariach, ale też przygotować wydarzenia według własnych pomysłów. Dla bibliotek, które wezmą udział w projekcie, zorganizujemy konkurs z atrakcyjnymi nagrodami. Przygotujemy też publikację z opisami najciekawszych wydarzeń przeprowadzonych w bibliotekach.

Do projektu przyjmiemy maksymalnie 100 bibliotek.

Jak się zgłosić?

Nabór bibliotek do projektu wystartował 22.04.2023 r. o godzinie 12:00. Aby zgłosić bibliotekę do projektu, należy wypełnić formularz dostępny pod adresem: https://bit.ly/matematyka-na-zielono-2023.

Listę przyjętych bibliotek ogłosimy do 16 maja 2023 r.

Harmonogram działań:

 • 22 kwietnia 2023: rozpoczęcie naboru bibliotek
 • do 15 maja 2023 (lub do wyczerpania limitu miejsc): przyjmowanie zgłoszeń bibliotek
 • 16 maja – 10 czerwca 2023: wysyłka do bibliotek książek „Matematyka na zielono”
 • 15 maja – 31 maja 2023: realizacja webinariów
 • 20 maja – 30 września 2023: organizacja wydarzeń w bibliotekach
 • do 15 października 2023: realizacja konkursu
 • do 31 października 2023: publikacja dobrych praktyk

Serdecznie zapraszamy i gorąco zachęcamy do udziału!

Do pobrania:

Kontakt:

Pytania w sprawie projektu prosimy kierować do Agnieszki Koszowskiej: 722 002 019, agnieszka.koszowska@frsi.org.pl.


Projekt „Matematyka na zielono” realizuje Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w partnerstwie z  Fundacją mBanku.