XI Kongres Bibliotek "Dzieje się!", 9.12.2020 online. Nagrania

Przedstawiamy nagrania wystąpień prelegentów i prelegentek XI Kongresu Bibliotek “Dzieje się!”, który odbył się 9 grudnia 2020 r. online. Zapraszamy do korzystania!

Motywem przewodnim Kongresu były skutki wydarzeń roku 2020 i to jak z dnia na dzień zmieniły nasze codzienne życie prywatne oraz zawodowe. Globalne zatrzymanie, hybrydowa rzeczywistość i przedzielające je momenty przyspieszeń. Niepewność, zmiana priorytetów, nieustające poszukiwania nowej formuły działań.

Jak odnaleźć się w tej nowej rzeczywistości? Jak budować relacje i komunikować się z otoczeniem? Jak świadomie wykorzystać czas zatrzymania i stać się bardziej uważnym na potrzeby drugiego człowieka, w czasie wirtualnych relacji? Skąd czerpać siłę i inspirację do dalszych działań? I wreszcie jak nie zapomnieć o sobie, swoich marzeniach i o tym, co dla nas ważne?

O tym rozmawialiśmy na XI Kongresie Bibliotek “Dzieje się!”.

Więcej informacji o wydarzeniu znajdziesz na stronie https://kongresbibliotek.pl.

NAGRANIA WYSTĄPIEŃ

a

Kongres Bibliotek “Dzieje się!” – powitanie

Inauguracja XI Kongresu Bibliotek “Dzieje się!”, 9.12.2020 online. Wystąpili: Michał Nogaś (Gazeta Wyborcza), Joanna Lempart (Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności), Jacek Królikowski (Fundacja Rozwoju Społeczenstwa Informacyjnego)

***

Dzieje się! Jak literatura reaguje na rzeczywistość?

Jak literatura opisuje świat, w którym przyszło nam żyć? Czy jest, a jeśli, to w jaki sposób, społecznie zaangażowana? Na co zwracali i zwracają uwagę pisarki i pisarze? Na te i na wiele innych pytań odpowiedzi szukają Michał Nogaś, Sylwia Chutnik, Wojciech Szot i Renata Lis.

***

Rozmowa z laureatkami Stypendium im. Olgi Rok

Michał Nogaś rozmawia z laureatkami Stypendium im. Olgi Rok o ich marzeniach a także roli bibliotek w dobie kryzysów.

***

Rozmowa z Filipem Springerem

Rozmowa Michała Nogasia z gościem specjalnym Kongresu – Filipem Springerem, nie tylko o książkach.

***

Zmiana. Jak przez nią przejść i nie zgubić ludzi?

Tematem wystąpienia Agnieszki Szelągowskiej ze szkoły Liderów jest ZMIANA – ciekawy, powtarzalny proces, w który zaangażowane są emocje, postawy i umiejętności osób w niej uczestniczących.

***

Finansowanie zmian. Jak rozwijać nowe usługi w bibliotece?

Magda Krasowska z FRSI w swoim wystąpieniu daje inspiracje i konkretne wskazówki dla wszystkich zainteresowanych zdobywaniem funduszy na nowe obszary działań biblioteki.

***

Higiena cyfrowa. Jak zadbać o jej właściwy poziom?

XI Kongres Bibliotek “Dzieje się!”, 9.12.2020 online. Dr Maciej Dębski z Fundacji Dbam o mój zasięg wyjaśnia , co kryje się pod pojęciem higieny cyfrowej i podpowiada jak w praktyce zadbać o swój dobrostan i uchronić się przed przedawkowaniem technologii.

***

Facylitacja online. Jak rozruszać warsztaty na ekranie?

Kamil Śliwowski z Sektora 3.0 udowadnia, że spotkania online mogą być równie efektywne, a być może nawet bardziej rozrywkowe, niż te prowadzone stacjonarnie. Ogromna porcja wiedzy i inspiracji!

***

Postaw na społeczność! Jak angażować użytkowników online?

Anna Orzech z Laski Nebeskiej podpowiada jak stworzyć społeczność online wokół działań biblioteki (i nie tylko) a także z jakich narzędzi skorzystać, żeby Twoi fani angażowali się w podejmowane przez Ciebie działania.

***

Zdalnie-normalnie. Jak dobrać narzędzia do pracy zdalnej?

Monika Schmeichel-Zarzeczna ze stowarzyszenia
Labib przygląda się platformom i aplikacomi, ułatwiającym: komunikację, realizację projektu i zarządzanie zadaniami w cyfrowym świecie i podpowiada które narzędzia wybrać i jak je wdrożyć.

Ogólnopolski Kongres Bibliotek: „Dzieje się!” realizowany jest w ramach Programu Rozwoju Bibliotek. Program Rozwoju Bibliotek wspiera tysiące bibliotek publicznych w całej Polsce w pełnieniu roli lokalnych centrów aktywności społecznej. W takich placówkach ludzie spędzają czas, rozwijają swoje zainteresowania, zdobywają nowe umiejętności i wspólnie działają. Program Rozwoju Bibliotek to przedsięwzięcie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności prowadzone przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. W latach 2009-2015 było realizowane w ramach partnerstwa z Fundacją Billa i Melindy Gatesów.