Zapraszamy do udziału w badaniu, które ma na celu zebranie informacji o działaniach bibliotek na rzecz cudzoziemców spoza Unii Europejskiej (tzw. obywateli państw trzecich), którzy mieszkają w Polsce. Prosimy o wypełnienie ankiety do 9 września br.
Poszukujemy bibliotek, które kierują lub zamierzają (w najbliższym roku) kierować swoje działania do osób z krajów spoza Unii Europejskiej, w szczególności do osób z doświadczeniem migracji i uchodźstwa, osób ubiegających się o ochronę międzynarodową, osób z nieuregulowanym stanem prawnym, niepolskojęzycznych, osób cudzoziemskich znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Dzięki ankiecie mamy nadzieję poznać także potrzeby bibliotek oraz współpracujących z nimi organizacji i instytucji związane z wdrażaniem takich inicjatyw.
Prosimy o przesłanie jednej ankiety z placówki bibliotecznej, czyli w przypadku bibliotek, w skład których wchodzi więcej niż jedna placówka (tzn. filia biblioteczna, biblioteka wydziałowa itp.), prosimy o wypełnienie ankiety przez każdą placówkę, która prowadzi działania na rzecz cudzoziemców spoza UE. Najlepiej, by ankietę wypełniła osoba, która zajmuje się lub zajmowała tą tematyką w bibliotece. Ankiety można wypełniać i przesłać do FRSI do 09.09.2024 do g.23:59.
Link do ankiety: https://forms.gle/DkLxaYkX6iJ9p6go8
Pytania dotyczące ankiety i sposobu jej wypełnienia można zgłaszać mailowo do FRSI na adres katarzyna.morawska@frsi.org.pl .
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania będziemy publikować w portalu www.biblioteki.org.
Następnym etapem badania będą spotkania z wybranymi osobami z bibliotek oraz lokalnych stowarzyszeń i władz lokalnych, które wzięły udział w badaniu. Odbędą się one w połowie września br., online. Z wybranymi bibliotekami skontaktujemy się indywidualnie pisząc na adresy email, które podacie w formularzu.
Badanie jest prowadzone w ramach projektu „LiBri: biblioteki i lokalne partnerstwa na rzecz integracji i włączenia osób z doświadczeniem migracji i uchodźstwa w Europie”.
Celem projektu jest pomoc w opracowaniu i wdrażaniu lokalnych strategii, które w oparciu o aktywność bibliotek publicznych będą wzmacniać procesy integracji i włączenia cudzoziemców spoza Unii Europejskiej na poziomie regionalnym i lokalnym.
Projekt LiBri jest realizowany w pięciu krajach: Francji, Łotwie, Polsce, Rumunii i we Włoszech, w okresie maj 2024-kwiecień 2026 przez partnerstwo w składzie: Bibliothèques Sans Frontières (BSF, lider, Francja) i włoski oddział BSF Italia , Association Nationale des Villes et Territoires Accueillants (ANVITA, Francja), Kultūras informācijas sistēmu centrs (KISC, Łotwa), European Bureau of Library, Information and Documentation (EBLIDA, Holandia), Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego (FRSI, Polska), Asociația Comunitățile Viitorului (ACV, Rumunia). Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Funduszu Azylu, Migracji i Integracji 2021-2027.
Przegląd działań bibliotek na rzecz cudzoziemców spoza Unii Europejskiej jest prowadzony równolegle we wszystkich krajach uczestniczących w projekcie. Raport z badań posłuży do zaplanowania wsparcia, którego będziemy mogli udzielić bibliotekom i współpracującym z nimi organizacjom i instytucjom, prowadzącym w partnerstwach lokalne działania na rzecz włączenia społecznego cudzoziemców.
Z góry dziękujemy za wypełnienie i przesłanie formularza!