Tydzień z Internetem 2013: przyłącz się!

18 marca rozpocznie się tegoroczna edycja ogólnoeuropejskiej akcji Tydzień z Internetem. Zadaniem uczestników kampanii będzie organizacja spotkania, które zachęci mieszkańców do korzystania z internetu. Do udziału w akcji zapraszamy biblioteki, szkoły, domy kultury i inne instytucje publiczne wyposażone w komputery z dostępem do internetu oraz Latarników Polski Cyfrowej – wolontariuszy, którzy pokazują osobom po 50. roku życia, jak korzystać z nowoczesnych technologii.

Już można zgłaszać swój udział w kampanii! Aby przyłączyć się do Tygodnia z Internetem 2013, organizatorzy spotkań (instytucje oferujące publiczny dostęp do Internetu oraz Latarnicy Polski Cyfrowej Równych Szans) powinni:

1. Zapoznać się ze scenariuszami spotkań.

2. Zgłosić chęć udziału w kampanii wypełniając formularz udostępniony na www.biblioteki.org.

3. Między 18 a 24 marca przeprowadzić spotkanie według jednego z zaproponowanych scenariuszy. Podczas spotkania uczestnicy będą rejestrować swój udział w Tygodniu z Internetem 2013 korzystając z internetowego licznika.

Organizatorzy spotkań będą mieli do dyspozycji osiem scenariuszy:

„Zagrajmy w eksperymenty” – scenariusz przygotowany przez naszą fundację we współpracy z Laboratorium EE, z myślą o osobach w różnym wieku, które będą wspólnie przeprowadzać proste i efektowne eksperymenty dotyczące pięciu ludzkich zmysłów: wzroku, słuchu, smaku, węchu i dotyku. Na czas spotkania uczestnicy wejdą w rolę naukowców-badaczy i przekonają się, że eksperymentowanie może być znakomitą zabawą.

„Usiądź na moim miejscu” – scenariusz przygotowany przez Fundację Pomocy Matematykom i Informatykom Niesprawnym Ruchowo. Uczestnicy spotkania będą mogli w praktyce przekonać się, jakich trudności doświadczają osoby z różnego rodzaju niepełnosprawnością przy korzystaniu z komputera i Internetu. Poznają także narzędzia i rozwiązania technologiczne, które pomagają pokonać te bariery.

„Pierwszy krok w cyfrowy świat” – scenariusz przygotowany przez Stowarzyszenie Miasta w Internecie. Spotkania, prowadzone przez Latarników Polski Cyfrowej Równych Szans, są skierowane do osób 50+, które nie miały dotychczas żadnych doświadczeń z Internetem.

Ponadto organizatorzy spotkań mogą skorzystać ze scenariuszy z poprzednich edycji Tygodnia z Internetem, które zostały zaktualizowane na potrzeby tegorocznej kampanii:

„W 80 minut dookoła świata” – wirtualna podróż po wielu kontynentach to zabawa dla osób w różnym wieku. Uczestnicy spotkania dobrani w drużyny mają przeprawić się przez dżunglę, pustynię, kanion, świat podwodny, muzeum i miasto Inków…

„Zasadź drzewo w Internecie” – międzypokoleniowe drużyny rodzinne złożone z dzieci, rodziców i dziadków mogą poznać historię swojej rodziny, naszkicować drzewo genealogiczne, dowiedzieć się, gdzie w Polsce mieszkają ludzie noszący takie same nazwiska i wspólnie rozwiązać emocjonujący quiz.

„Koncert życzeń” – seniorzy wyszukują i wspólnie wysłuchują swoje ulubione piosenki w serwisie YouTube. Przy okazji mogą podzielić się wspomnieniami lub anegdotami związanymi z daną piosenką.

„Poradnia zdrowia” – seniorzy poznają zasoby Internetu na temat zdrowia, uzyskują informacje i porady zdrowotne.

„Rozmowa? – Bezcenna” – seniorzy dowiadują się, jak działa komunikator internetowy.

Każdy scenariusz zawiera dokładny opis, jak przeprowadzić spotkanie, materiały pomocnicze (prezentacje, quizy), wskazówki, jak promować wydarzenie oraz gotowe materiały promocyjne (plakat, ulotka, banner internetowy, wzór zaproszenia i informacji prasowej). Czas trwania jednego spotkania to od półtorej do dwóch i pół godzin.

Wszystkie scenariusze i materiały im towarzyszące są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – użycie niekomercyjne 3.0. Polska: http://creativecommons.org/licenses/by-nc/3.0/pl/

Konkurs „Odkrycia – Przeżycia”

Częścią kampanii Tydzień z Internetem 2013 jest konkurs dla organizatorów i uczestników spotkań. Zadanie konkursowe dla instytucji, które zorganizowały spotkanie według jednego z zaproponowanych scenariuszy, polega na przygotowaniu fotoreportażu o uczestnikach spotkania pod hasłem „Teraz już wiemy, że…”. Więcej informacji o konkursie znajdziecie na stronie: http://www.biblioteki.org/pl/konkursy/konkurs_/opis_konkursu/2365

Kampania koordynowana jest przez sieć organizacji Telecentre-Europe. Polską edycję Tygodnia z Internetem 2013 wspólnie koordynują: FRSI, Fundacja Pomocy Matematykom i Informatykom Niesprawnym Ruchowo oraz Stowarzyszenie Miasta w Internecie. Europejskimi partnerami akcji są firmy UPC i Microsoft, które wspierają ją także w Polsce. 

Partnerzy kampanii

Jak co roku Tydzień z Internetem wspierają partnerzy, którzy włączają się w informowanie i promowanie akcji, pomagają przygotować scenariusze, fundują nagrody konkursowe oraz zachęcają do wolontariatu w ramach kampanii.

Centrum Edukacji Obywatelskiej – działania informacyjne skierowane do szkół.

Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL – działania informacyjne skierowane do społeczności lokalnych.

Federacja Inicjatyw Oświatowych – działania informacyjne skierowane do szkół.

Forum Kraków – działania informacyjne skierowane do domów kultury.

Laboratorium EE – współpraca merytoryczna przy scenariuszu „Zagrajmy w eksperymenty”.

Microsoft – działania informacyjne skierowane do e-centrów, przekazanie nagród w konkursie towarzyszącym kampanii. Microsoft jest również europejskim partnerem kampanii.

Orange Polska i Fundacja Orange – działania informacyjne skierowane do bibliotek i Pracowni Orange, zaangażowanie pracowników Orange jako wolontariuszy, ufundowanie nagród w konkursie towarzyszącym kampanii.

UPC Polska – działania informacyjne skierowane do pracowni UPC i partnerów lokalnych, ufundowanie nagród w konkursie towarzyszącym kampanii. Firma UPC jest również europejskim partnerem kampanii.

Związek Harcerstwa Polskiego – zaangażowanie harcerzy jako wolontariuszy.

Kampanię wspiera także Włodzimierz Marciński – Lider Cyfryzacji w Polsce.

Szczegółowe informacje o kampanii: www.biblioteki.org

Tydzień z Internetem 2011: https://frsi.org.pl/765/

Tydzień z Internetem 2012: https://frsi.org.pl/tydzien-z-internetem-2012/