Twoje życie w cyfrowym świecie – rusza projekt „My Digital Life”

Uruchamiamy nowy projekt, który jest odpowiedzią na potrzeby mieszkańców żyjących poza dużymi aglomeracjami. Projekt o nazwie „My Digital Life” ma na celu wsparcie osób dorosłych oraz dzieci i młodzieży w podnoszeniu kompetencji cyfrowych i informatycznych niezbędnych do zapewnienia sobie odpowiedniego zajęcia. Projekt jest realizowany w ramach przyznanego Fundacji grantu przez Microsoft.

Inauguracja projektu odbędzie się podczas webinaru 24 lipca 2020 o godz. 12:00. Zachęcamy do rejestracji na webinarium inauguracyjnym pod adresem: https://frsi.clickmeeting.pl/my-digital-life-webinarium-inauguracyjne/register. W trakcie webinaru zaproszeni eksperci z firmy Microsoft i Randstad podzielą się wiedzą dotyczącą obecnej sytuacji i kierunków rozwoju kompetencji na teraz i w przyszłości.

Koncepcja projektu powstała jeszcze przed wybuchem światowej pandemii COVID-19, jednak już sama faza realizacji została dostosowana tak, aby odpowiedzieć na aktualne wyzwania związane z pracą zdalną i koniecznością przyspieszonego podniesienia kompetencji cyfrowych osób dorosłych. Do końca 2020 roku odbędą się bezpłatne warsztaty i kursy, które pozwolą dorosłym uczestnikom poznać narzędzia pracy zdalnej oraz rozwinąć kompetencje cyfrowe niezbędne do jej wykonywania. Uczestnicy projektu dowiedzą się co jest potrzebne do uruchomienia własnego biznesu online. Wiedza będzie przydatna zarówno dla osób prowadzących już własną firmę, jak i dla tych, którzy chcieliby ją dopiero uruchomić. Dla młodszych uczestników projektu przewidziane są warsztaty z kodowania oraz podstaw sztucznej inteligencji. Projekt obejmie swoim zakresem blisko 20 000 osób wśród, których będą lokalni trenerzy projektu oraz uczestnicy warsztatów i kursów (dorośli, dzieci i młodzież). Najaktywniejsi uczestnicy programu będą mogli podejść bezpłatnie do egzaminów certyfikacyjnych z technologii Microsoft.

Projekt jest realizowany w ramach inicjatywy Microsoft Philanthropies for Skills and Employability i wpisuje się w niedawno ogłoszoną przez firmę Microsoft w Polsce deklarację przeszkolenia 150 tysięcy mieszkańców Polski. Ta deklaracja ma związek z inwestycją miliarda dolarów w transformację cyfrową w Polsce, w tym dostęp do lokalnych usług w chmurze z pierwszego regionu przetwarzania danych. Ponadto w związku z pandemią Microsoft ogłosił globalną inicjatywę zapewnienia 25 milionom osób na całym świecie szansy na wzrost umiejętności cyfrowych. Jest to kompleksowa inicjatywa, oparta na danych i technologiach cyfrowych. W jej ramach udostępnione zostaną informacje na temat miejsc pracy i wymaganych umiejętności z LinkedIn Economic Graph. Ludzie na całym świecie otrzymają bezpłatny dostęp do treści w serwisach LinkedIn Learning, Microsoft Learn i GitHub Learning Lab. Projekt FRSI jest częścią składową tego planu.

W ramach czterech ścieżek tematycznych projektu uczestnicy poznają narzędzia przydatne w poszukiwaniu pracy w obecnych warunkach, uzyskają praktyczne wskazówki dotyczące zorganizowania miejsca pracy zdalnej, dowiedzą się jak uruchomić własny biznes online, a także będą mogli poznać podstawy programowania i sprawdzić swoje predyspozycje do dalszego rozwoju w tym kierunku.

Projekt kierujemy także do osób, które chcą zostać lokalnymi trenerami. W ramach wykorzystania zasobów lokalnych bibliotek, domów kultury i szkół przy użyciu opracowanych w projekcie materiałów edukacyjnych będą oni mogli poprowadzić zajęcia w małych grupach. W trakcie szkoleń przygotowujących do prowadzenia warsztatów, kandydaci na trenerów zostaną wyposażeni w niezbędną wiedzę i narzędzia do ich realizacji.

Kontakt:
Wojciech Kmiecik
wojciech.kmiecik@frsi.org.pl
tel. 601 533 443