Technologie potrzebują dziewczyn! (nagranie webinarium 19.10)

Jest ich 5 na 100. To polskie użytkowniczki Internetu, które potrafią programować. A przecież takich dziewczynek, dziewczyn i kobiet może być o wiele więcej! 19 października – w samym środku Europejskiego Tygodnia Kodowania – zorganizowaliśmy webinarium, podczas którego podpowiadaliśmy, jak je do tego zachęcić.

Linki do filmów użytych w trakcie webinarium:

Film o stereotypach
Girls Code Fun – dlaczego programujemy

Materiały dodatkowe:

Inspiracje z webinarium (lista linków)


ORYGINALNA INFORMACJA:

Jest ich 5 na 100. To polskie użytkowniczki Internetu, które potrafią programować. A przecież takich dziewczynek, dziewczyn i kobiet może być o wiele więcej! 19 października – w samym środku Europejskiego Tygodnia Kodowania – zapraszamy do udziału w webinarium, podczas którego podpowiemy, jak je do tego zachęcić. Startujemy o godzinie 10.00.

Podczas webinarium dowiesz się:

  • Dlaczego dziewczyny powinny programować? Dlaczego tego nie robią? Jaki wpływ mają na to stereotypy? Jak je przełamywać?
  • Dziewczynki w jakim wieku najlepiej zachęcać do nauki programowania? Jak to zrobić?
  • Czy zajęcia dla chłopców i dziewczynek powinny czymś się różnić? Jak prowadzić zajęcia w grupie, w której przeważają chłopcy?
  • Jak rozmawiać z rodzicami?
  • Czym jest społeczność Geek Girls Carrots? Czym zajmuje się fundacja Girls Code Fun?

Kogo zapraszamy do udziału?

  • biblioteki, które nigdy wcześniej nie oferowały zajęć z kodowania,
  • biblioteki, które pierwsze kroki z programowaniem mają już za sobą,
  • wszelkie zainteresowane programowaniem instytucje – szkoły, ośrodku kultury, organizacje pozarządowe,
  • osoby, które samodzielnie chciałyby zrealizować takie zajęcia (np. we współpracy z biblioteką).

Webinarium wpisuje się w aktywności miesiąca tematycznego na portalu www.labib.pl, pod hasłem „Październik pozytywnie zaprogramowany”.

Osoby prezentujące:

KAMILA_SIDOR

Kamila Sidor –  jest przedsiębiorcą społecznym, mówczynią, współtwórczynią globalnej społeczności Geek Girls Carrots oraz trenerką przemawiania publicznego w Speaking Carrots. Wspiera inicjatywy społeczne m.in. Link do Przyszłości. Młodzi. Internet. Kariera mający na celu zachęcenie młodzieży do wyboru kariery w IT. W 2011 została inwestorką w startupie technologicznym Motivapps.  W 2016 roku znalazła się na liście najbardziej kreatywnych Polaków magazynu „Brief”. W 2014 roku została wybrana do grupy 25 młodych liderów przez magazyn „Teraz Polska” i znalazła się też na liście „New Europe 100” – liderów innowacji w Europie Środkowo-Wschodniej. Po godzinach uprawia jogę, medytuje, czyta książki i podróżuje po świecie.

 

DOROTA_KOKOSINSKA

Dorota Kokosińska – mentorka Fundacji Girls Code Fun, która promuje naukę programowania wśród dziewczynek. Trenerka w projekcie Link do przyszłości. Zaprogramuj swoją karierę, dzięki któremu miała okazję prowadzić warsztaty z nauki programowania również w małych miejscowościach. Ma ich za sobą już kilkadziesiąt, w tym zajęcia z kodowania tylko dla dziewczynek. Sprawia, ze młodzi ludzie zarażają się pasją do programowania i swobodnie korzystają z takich narzędzi, jak Scratch czy Kodu Game Lab oraz z robotów Finch. Dorota swoje zaangażowanie w promowanie kodowania łączy z działalnością akademicką – jest doktorantką na Wydziale Fizyki Politechniki Warszawskiej, zawodowo zajmuje się analizą sygnałów biomedycznych.

 

BARBARA_LITWINSKA

Barbara Litwińska – jest programistką oraz doświadczoną trenerką programowania. Od lat aktywnie włącza się w inicjatywy promujące kodowanie wśród kobiet: Code Carrots JS, Women in Technology, Rails Girls. Obecnie jest mentorką Fundacji Girls Code Fun i szkoły programowania Kids Code Fun. Angażuje się też w warsztaty prowadzone w ramach projektu Link do przyszłości. Zaprogramuj swoją karierę. Scratch, GIT, HTML, CSS, Java Script – te narzędzia i języki programowania dzięki Basi nikogo już nie odstraszają. Dla ludzi uczestniczących w jej spotkaniach stają się sposobem na tworzenie nowych aplikacji i stron www.

Prowadząca:

Iwona Kolosek, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego


Zachęcamy już dziś do rejestracji na webinarium!

https://frsi.clickmeeting.pl/europejski-tydzien-kodowania/register

Po zarejestrowaniu się, na wskazany adres mailowy zostanie wysłany mail z dostępem do webinarium.


WEBINARIUM-TECHNOLOGIE_POTRZEBUJA_DZIEWCZYN

Przed udziałem w webinarium prosimy o zapoznanie się ze wskazówkami organizacyjnymi i technicznymi oraz z zaktualizowanymi informacjami prawnymi dotyczącymi udziału w webinariach organizowanych przez FRSI.

http://www.biblioteki.org/aktualnosci0/Wazne_informacje_dla_uczestnikow_webinariow_organizowanych_przez_FRSI0.html

Serdecznie zapraszamy!