Skorzystaj z serwisu „Praca-Enter” – interaktywnego przewodnika po rynku pracy

W ramach projektów „Praca. Enter. Biblioteka jako miejsce informacji o rynku pracy” i „RozPRACUJ to z biblioteką” powstał serwis „Praca–Enter”. Serwis został przygotowany z myślą o bibliotekarzach udzielających informacji użytkownikom i pomagających mieszkańcom swobodnie poruszać się po rynku pracy.

„Praca – Enter” to źródło praktycznych informacji dla osób poszukujących pracy lub planujących karierę zawodową. Serwis zawiera „Przewodnik po rynku pracy”, katalog zawodów, „Czytelnię” z artykułami na tematy dotyczące rynku pracy, a także interaktywne narzędzie do badania potencjału zawodowego. Zachęcamy do korzystania!

W „Przewodniku po rynku pracy” znajdziesz praktyczne informacje o tym, jak szukać pracy (w Polsce lub za granicą), w jaki sposób zdobywać doświadczenie zawodowe, jak wybrać bądź zmienić zawód, co zrobić, by założyć działalność gospodarczą, a także gdzie szukać wsparcia finansowego dla osób bezrobotnych.

przewodnik_po_rynku_pracy

Z Katalogu zawodów dowiesz się, na jakie zawody jest największe zapotrzebowanie na rynku pracy, które zawody są deficytowe, a które rozwojowe, na czym polega praca w danym zawodzie, jakie umiejętności i kompetencje są niezbędne do wykonywania go i jak je zdobyć. Uzupełnieniem informacji o wybranych zawodach są materiały filmowe z wypowiedziami osób je reprezentujących. Zachęcamy do obejrzenia filmu, w którym Magdalena Golec z Gminnej Biblioteki Publicznej w Raszynie zaprezentowała zawód bibliotekarza. 

W „Czytelni” znajdziesz m.in. artykuły na temat prognozowania rynku pracy, planowania ścieżki zawodowej, wskazówki dotyczące zmiany pracy czy dane z analiz zawodów w Polsce.

czytelnia

„Twój potencjał” to interaktywne narzędzie do badania potencjału zawodowego. Pomaga uporządkować wiedzę o umiejętnościach użytkownika, a także o jego / jej potrzebach, wyznawanych wartościach czy preferencjach związanych z poszukiwaną pracą. Informacje uzyskane za pomocą aplikacji mogą się przydać przy wybieraniu kierunku kształcenia, w planowaniu ścieżki kariery czy nawet podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Aby skorzystać z narzędzia „Twój potencjał”, należy utworzyć konto w serwisie „Praca-Enter”.

potencjal1

Serwis “Praca-Enter” został opracowany przez Fundację Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych w ramach dwóch projektów:

„Praca. Enter. Biblioteka jako miejsce informacji o rynku pracy”, realizowanego przez Fundację Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych w ramach Programu Rozwoju Bibliotek.
* „RozPRACUJ to z biblioteką”, realizowanego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Projekt „RozPRACUJ to z biblioteką” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności jest wspierany przez sieć Fundacji Społeczeństwa Otwartego (Open Society Foundations).

Serwis powstał w oparciu o wieloletnie doświadczenia Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych w obszarze kształcenia doradców zawodowych, w szczególności kursu „Spadochron”, będącego inspiracją dla koncepcji narzędzia „Twój potencjał”.