Ponad 1000 bibliotek w II edycji akcji Noc Bibliotek! Wolno czytać!

Biblioteki publiczne, szkolne i inne łączą siły w II edycji ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek, której jesteśmy współorganizatorami. Nocą 4/5 czerwca w całej Polsce otworzy się ponad 1000 bibliotek (a wciąż dołączają kolejne!). Na czytelników czeka mnóstwo atrakcji – niecodziennych spotkań z literaturą i jej gwiazdami. Centralna Noc odbędzie się w Bibliotece Narodowej w Warszawie. Hasło tegorocznej edycji akcji: Wolno czytać!

www.nocbibliotek.org

 

Co się wydarzy w ponad 1000 bibliotek?

Noc Bibliotek to ogólnopolska wieczorno-nocna impreza promująca czytelnictwo i biblioteki jako najbardziej dostępne i otwarte instytucje kultury, z których zasobów warto korzystać. Dla bibliotek to okazja do niekonwencjonalnego pokazania swoich zbiorów i wymyślenia działań artystycznych, edukacyjnych i rozrywkowych, których punktem wyjścia jest książka. Organizatorzy liczą na to, że po poznaniu bibliotek podczas Nocy, sąsiedzi w każdym wieku wrócą do nich również w dzień. I w kolejne dni. Pierwsza edycja akcji w maju 2015 roku zamieniła się w pełną inwencji noc czytelnictwa z udziałem 600 bibliotek z całej Polski. Odwiedziło je kilkadziesiąt tysięcy osób.

4 czerwca, w ramach promocji akcji, w wielu miejscowościach odbędą się happeningi czytelnicze. Na ławkach w sąsiedztwie biblioteki przysiądą znani i mniej znani mieszkańcy kochający książki, którzy będą głośno czytać ulubione fragmenty.

Na stronie akcji biblioteki znajdą wiele propozycji nocnych działań czytelniczych. W Roku Sienkiewicza organizatorzy zachęcają do wspólnego czytania jego książek i przygotowali m.in. “Flirt towarzyski” z cytatami z jego dzieł jako propozycję wspólnej zabawy literackiej i sposób na integrację uczestników Nocy w bibliotece.

Dla pierwszych 1000 bibliotek w akcji trafiają paczki z inspiracjami i materiałami promocyjnymi, m.in. książki “Basia i wolność” Egmontu ze scenariuszami zajęć o wartościach do pobrania, ekslibrisy, gry, plakaty, zakładki i film kinowy „Magiczne drzewo” Andrzeja Maleszki do pobrania i projekcji w bibliotece.

Centralna Noc Bibliotek

Centralna Noc Bibliotek odbędzie się w Bibliotece Narodowej (al. Niepodległości 213) i potrwa od 16.30 (młodsi) do północy (starsi). O godz. 19.30 biblioteki w akcji połączą się ze sceną w Narodowej i wspólnie przeczytają wiersz – odpowiedź na tegoroczne hasło akcji „Wolno czytać!” – „Szybko” Danuty Wawiłow. A poza tym w programie m.in.: prof. Jerzy Bralczyk z Teatrem Improwizowanym Klancyk, Andrzej Maleszka z ”Magicznym drzewem” (o 16.30 zapraszamy na film, a po filmie na spotkanie z autorem i reżyserem), Artur Barciś z instrukcją obsługi pralki, a jak nadciągnie ciemna noc, nastrój się zmieni, na firmamencie pojawią się gwiazdy reportażu: Wojciech Jagielski, Lidia Ostałowska, Jacek Hugo-Bader, a słynne lektorskie „głosy” będą czytać o kaprysach tłumicieli myśli ludzkiej.

 

Główny organizator: Centrum Edukacji Obywatelskiej

Współorganizatorzy: Fundacja ABCXXI Cała Polska Czyta Dzieciom, Instytut Książki, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego