Otwarte Zabytki: każdy może się przyłączyć!

Co trzeba zrobić, żeby wziąć udział w akcji i zostać współtwórcą społecznościowej, otwartej bazy wiedzy o zabytkach?  

Wystarczy wejść na stronę www.otwartezabytki.pl i uzupełnić informacje o wybranym przez siebie zabytku (jest ich w bazie około 70 tysięcy, ale w większości zawierają tylko podstawowe informacje). Można uzupełnić informacje historyczne albo na przykład dodać zdjęcia wybranego obiektu zrobione podczas spaceru po okolicy.

Dzięki akcji Otwarte Zabytki powstanie prawdziwie otwarty katalog zabytków. Treści, które znajdą się w serwisie będą dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach, co oznacza, że będzie można z nich korzystać bez ograniczeń, swobodnie kopiować, rozpowszechniać czy modyfikować.

Przyłączamy się!

O PROJEKCIE:

Projekt Centrum Cyfrowego Projekt: Polska „Otwarte zabytki” ma na celu ułatwienie dostępu do wiedzy o polskich zabytkach i zaangażowanie do działań na rzecz ich ochrony. „Otwarte” znaczy legalnie dostępne dla wszystkich. 

W pierwszej fazie projektu przeprowadziliśmy crowd-sourcingową akcję tworzenia obywatelskiego katalogu zabytków, w oparciu o dane pochodzące z państwowego rejestru zabytków. W 3-tygodniową akcję zaangażowało się ponad 7 tysięcy osób, które zweryfikowały 10% 72-tysięcznej bazy obiektów zabytkowych w Polsce.

Obecnie trwa druga faza projektu, w której efekty pracy osób zaangażowanych w akcję służą do tworzenia ogólnodostępnego społecznościowego i otwartego serwisu o zabytkach. Umożliwia on zainteresowanym współtworzenie zbioru, uzupełnianie brakujących informacji, monitorowanie stanu zabytków oraz tworzenie projektów i działań edukacyjnych, np. akcji społecznych w celu ratowania zabytków, planowanie wycieczek edukacyjnych i innych.

www.otwartezabytki.pl

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach konkursu Patriotyzm Jutra, ze środków finansowych otrzymanych od Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą” oraz ze środków CEE Trust.