Czwarta edycja projektu "O finansach... w bibliotece" na ostatniej prostej (wyniki konkursu na najlepszą inspirację)

Znamy wyniki konkursu na najlepszą inspirację, organizowanego w ramach 4. edycji projektu “O finansach… w bibliotece”. To projekt, dzięki któremu osoby dorosłe z małych miast i ze wsi spotykają się w bibliotekach, żeby dowiedzieć się, jak założyć elektroniczne konto w banku, w jaki sposób sprawdzić oprocentowanie kredytu i jak skutecznie zarządzać domowym budżetem.

Biblioteki zgłaszały do konkursu swoje zrealizowane pomysły na edukację finansową dorosłych. Szukaliśmy przykładów innowacyjnych rozwiązań, stawiających na efektywne i twórcze podejście metodyczne do edukacji finansowej i zakładały zaangażowanie lokalnych partnerów biblioteki czy wolontariuszy. Jury konkursu zdecydowało wręczyć nagrody oraz zaproszenia na seminarium eksperckie kończące projekt, które odbędzie się 2-3 czerwca w Warszawie:

I miejsce

Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Trzebini, woj. małopolskie
Inspiracja pt.: “Głęboko osadzeni w projekcie ‘O finansach w bibliotece’ “, czyli biblioteka, która postanowiła podnieść sobie poprzeczkę i zaprosiła do udziału w szkoleniach finansowych… osadzonych z miejscowego Zakładu Karnego.

II miejsce

Biblioteka Publiczna Miejskiego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Chełmku, woj. małopolskie
Inspiracja pt.: „Seniorzy jak Orły…, czyli świat finansów w Chełmku”, czyli biblioteka, która postawiła na bliską współpracę z wolontariuszami.

III miejsce

Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynku, woj. warmińsko-mazurskie
Inspiracja pt.: „Pewne jak w banku”, czyli biblioteka, która pokazała, że zbyt małą przestrzeń można potraktować jak wyzwanie, a nie ograniczenie. Nawiązała współpracę z Urzędem Miasta, dzięki czemu zajęcia odbywały się poza biblioteką. Co więcej, uczestnicy przynosili na nie często swoje własne laptopy.

Oprócz nagród głównych, jury przyznało także sześć wyróżnień (lista). Wszystkie zgłoszone inspiracje są dostępne na portalu Labib: www.labib.pl (wyszukiwanie za pomocą tagu: O finansach… w bibliotece”, edukacja finansowa, finanse).

Serdecznie gratulujemy wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym bibliotekom!