Nowi sąsiedzi, wspólne wyzwania: jak budować lokalne strategie integracji z udziałem bibliotek i innych instytucji kultury – zapraszamy na debatę i warsztaty w Krakowie

25 października w Krakowie odbędzie się spotkanie otwierające projekt „LiBri: biblioteki i lokalne partnerstwa na rzecz integracji i włączenia osób z doświadczeniem migracji i uchodźstwa w Europie”. Serdecznie zapraszamy osoby reprezentujące biblioteki, domy kultury, samorządy oraz organizacje pozarządowe, które pracują na rzecz integracji osób z doświadczeniem migracji i/lub uchodźstwa.

[aktualizacja informacji z 3.10.2024]

Polityka migracyjna w Polsce stała się gorącym tematem debaty publicznej w ostatnich dniach. Rząd RP właśnie zapowiedział przyjęcie wieloletniej strategii migracyjnej. Jej najważniejsze założenia znalazły się w uchwale, opublikowanej 15 października br. Dokument ten ma wyznaczać priorytety Polski w zakresie polityki migracyjnej, które będą prezentowane na poziomie europejskim. Zaproponowane rozwiązania mają być również przedmiotem konsultacji społecznych z udziałem osób reprezentujących m.in. samorządy, przedsiębiorstwa i organizacje obywatelskie.

W projekcie „LiBri” zajmujemy się przygotowywaniem lokalnych strategii włączania osób z doświadczeniem migranckim i uchodźczym w mniejszych miejscowościach. Strategie będą tworzone przez lokalne partnerstwa z udziałem bibliotek publicznych. W Polsce planujemy wyłonienie i wsparcie 12 partnerstw, których rekrutację rozpoczniemy w listopadzie br.

Przygotowując projekt, przyjęliśmy założenie, że niezbędne jest strategiczne podejście w planowaniu i realizacji działań, których celem jest integracja osób z doświadczeniem migracji lub uchodźstwa w lokalnych społecznościach. Istnieje wiele wartościowych przykładów takich działań, brakuje jednak systemowych, trwałych rozwiązań.

Uważamy, że konieczna jest rozmowa na temat integracji osób z doświadczeniem migracji lub uchodźstwa, z uwzględnieniem różnych perspektyw instytucji i organizacji działających lokalnie oraz aktualnego kontekstu krajowego. Taka rozmowa może pomóc w przeanalizowaniu różnych potrzeb, zasobów i doświadczeń, co pozwoli lepiej przygotować się do wypracowania trwałych, systemowych rozwiązań w zakresie migracji, a także do udziału w konsultacjach na temat rządowej strategii.

Więcej informacji o projekcie: https://frsi.org.pl/projekt/libri-biblioteki-i-lokalne-partnerstwa-na-rzecz-integracji-i-wlaczenia-osob-z-doswiadczeniem-migracji-i-uchodzstwa-w-europie/

Kogo zapraszamy?

Do udziału w spotkaniu zapraszamy osoby reprezentujące biblioteki, domy kultury, lokalną administrację (samorządy) oraz organizacje pozarządowe, które pracują na rzecz integracji osób z doświadczeniem migracji i/lub uchodźstwa. Zaproszenie kierujemy w szczególności do osób/organizacji/instytucji/gmin i miejscowości z południowej i centralnej części Polski. Drugie, analogiczne spotkanie odbędzie się w tym samym czasie w Sopocie.

Gdzie i kiedy?

Spotkanie odbędzie się w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie, przy ulicy Rajskiej 1 (sala 245, 2 piętro), 25 października w godzinach 11:00-16:00.

Co się wydarzy?

Spotkanie składa się z dwóch części:

  • debaty o tym, czego potrzebujemy, by stworzyć lokalną strategię integracji,
  • warsztatów poświęconych przygotowaniu do pracy nad strategią.

Podczas debaty będziemy rozmawiać o warunkach koniecznych do stworzenia lokalnej strategii integracji. Przyjrzymy się działaniom instytucji, organizacji i osób zaangażowanych w pracę na rzecz społeczności oraz oddolnym inicjatywom wspierającym osoby z doświadczeniem uchodźczym i migranckim.

Moderatorem debaty będzie dr hab. Konrad Pędziwiatr (Obserwatorium Wielokulturowości i Migracji Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie), którego gośćmi będą m.in:

  • dr Alicja Bartuś (Oświęcimski Instytut Praw Człowieka/ Miejska Biblioteka Publiczna Galeria Książki),
  • Krzysztof Markiel (Związek Miast Polskich),
  • Tomasz Iwasiow (Miejska Biblioteka Publiczna w Zabrzu),
  • Monika Hiroń-Nowak (Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego – Małopolski Instytut Samorządu Terytorialnego i Administracji),
  • Vitalina Petrova (Fundacja Jedność),
  • Alicja Kępka (Departament Spraw Międzynarodowych i Migracji MSWiA).

Na warsztatach podejmiemy próbę wypracowania systemowych rozwiązań dotyczących integracji osób z doświadczeniem uchodźczym i migranckim. Przeanalizujemy zasoby i potencjał lokalnych instytucji i organizacji, przede wszystkim bibliotek jako kluczowych partnerów budujących lokalną społeczność i wspierających jej rozwój. Wspólnie zastanowimy się, jak tworzyć partnerstwa na rzecz integracji, włączania osób z doświadczeniem migracji i uchodźstwa oraz budowania sprawczości mieszkańców i mieszkanek.

Warsztaty poprowadzą: Anna Miodyńska, trenerka, i Magdalena Krasowska-Igras (przedstawicielka Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego).

Informacje organizacyjne

W trakcie spotkania przewidziane są dwie przerwy kawowe oraz obiad. Osoby uczestniczące zamieszkałe powyżej 20 km od miejsca spotkania mogą otrzymać zwrot kosztów podróży komunikacją publiczną.

Jak wziąć udział?

Prosimy o zapisanie się na spotkanie poprzez formularz dostępny pod linkiem:
https://forms.gle/8S23MDuq1RASXZfh6

Na Wasze zgłoszenia czekamy do 22 października br.

Kontakt

Wszelkie pytania związane z uczestnictwem w wydarzeniu prosimy kierować do:

  • Elżbiety Dydak: elzbieta.dydak@frsi.org.pl, 722 002 013,
  • Magdaleny Krasowskiej–Igras: magdalena.krasowska@frsi.org.pl, 722 002 015.

 

[Aktualizacja z 17.10.2024 r.: tekst strategii migracyjnej “Odzyskać kontrolę. Zapewnić bezpieczeństwo” jest dostępny na stronie: https://www.gov.pl/web/premier/odzyskac-kontrole-zapewnic-bezpieczenstwo—strategia-migracyjna-na-lata-2025—2030]

 


Realizowane w ramach projektu „LiBri: biblioteki i lokalne partnerstwa na rzecz integracji i włączenia osób z doświadczeniem migracji i uchodźstwa w Europie” przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Funduszu Azylu, Migracji i Integracji UE 2021-2027.