Model budowania dialogu krok po kroku – praktyczny przewodnik o tym, jak tworzyć przestrzeń do dobrej rozmowy w lokalnych społecznościach

Przedstawiamy publikację „Model budowania dialogu krok po kroku” opracowaną w ramach projektu „Jak rozmawiać?”. Jest to przewodnik dla wszystkich, którzy chcą rozmawiać ze swoimi społecznościami na ważne dla nich tematy.

Droga ku dobrej rozmowie, którą rekomendujemy, składa się z jedenastu etapów/kroków – od przemyślenia, czym jest dialog i jakich kompetencji potrzebuje osoba organizująca go dla swojej społeczności (nazwaliśmy ją przewodnikiem /przewodniczką dialogu), przez przyjrzenie się swojej społeczności w ramach diagnozy lokalnej po przeprowadzenie dobrej rozmowy. Opis każdego kroku zawiera pigułkę wiedzy oraz narzędzia przydatne do jego wykonania.

Cały model podzieliliśmy na trzy części. W pierwszej, „Przygotowanie do dialogu”, znajdziecie naszą definicję dialogu, zasady dobrej rozmowy, zachętę do przyjrzenia się własnym doświadczeniom oraz kompetencjom, które mogą przydać się w roli przewodnika/przewodniczki dialogu.

Część druga, „Spotkanie dialogowe”, odnosi się już do przygotowania, prowadzenia i ewaluacji konkretnego spotkania lub cyklu spotkań.

W części trzeciej zebraliśmy dodatkowe narzędzia, które mogą pomóc w wykonaniu poszczególnych kroków ku dobrej rozmowie. Większość z nich przetestowaliśmy z powodzeniem w ramach pilotażu projektu “Jak rozmawiać?”.

Autorkami i autorami modelu są Maja Zobokrzycka, Dorota Whitten (Fundacja Dom Pokoju) oraz Krzysztof Nowak (Fundacja na Rzecz Studiów Europejskich). Autorkami i autorami narzędzi dodatkowych: Michał Bargielski, Marta Henzler, Piotr Henzler, Maciej Sopyło oraz Jolanta Woźnicka.

Obecna wersja modelu jest wynikiem półtorarocznej pracy. Oparta została na badaniach zrealizowanych wśród liderów i liderek działań społecznych przez Fundację Obserwatorium, była konsultowana z przedstawicielami i przedstawicielkami organizacji zajmujących się dialogiem w Polsce. Przetestowało ją w praktyce piętnastu liderów i liderek działań lokalnych z sześciu miejscowości w Polsce w ramach pilotażu projektu “Jak rozmawiać?” oraz został uzupełniony o dodatkowe narzędzia ułatwiające wykonanie poszczególnych kroków.

Zapraszamy do lektury i korzystania!

Pobierz publikację “Model budowania dialogu krok po kroku – praktyczny przewodnik o tym, jak tworzyć przestrzeń do dobrej rozmowy w lokalnych społecznościach”