Kongres "Brawo My Brawo Wy!" za nami

15-16 listopada 2018 r. w Fabryce Sztuki w Łodzi odbył się 9. ogólnopolski kongres bibliotek publicznych “Brawo My Brawo Wy!”, poświęcony współpracy i sztuce świętowania. Serdeczne podziękowania dla wszystkich uczestników i uczestniczek kongresu!

Tegoroczny kongres miał nieco inny charakter niż poprzednie, zbiegł się bowiem z dziesięcioleciem naszej fundacji i tym samym z czasem podsumowań. W sesji inauguracyjnej przyglądaliśmy się doświadczeniom tych 10 lat w gronie znakomitych gości: bibliotekarek, bibliotekarzy i przyjaciół bibliotek. Wspominaliśmy początki Programu Rozwoju Bibliotek (a więc i pierwsze lata FRSI), dziękowaliśmy wszystkim zaangażowanym w realizację zarówno tego Programu, jak i innych naszych działań, świętowaliśmy wspólne sukcesy. W wydarzeniu – tym razem nawiązującym oprawą i przebiegiem do Oscarowej Gali – towarzyszyły nam znakomite: Urszula Dudziak i Anna Bikont.

Jak co roku, nie zabrakło warsztatów, prezentacji i angażujących aktywności w kuluarach, o tematyce nawiązującej do motywów przewodnich tegorocznego kongresu: współpracy i dobrego świętowania. Swoje działania prezentowały sieci bibliotekarek i bibliotekarzy oraz zaproszeni goście – zaprzyjaźnione biblioteki i wydawnictwa. W drugim dniu kongresu wspólnie prognozowaliśmy przyszłość bibliotek w perspektywie najbliższych 10 lat, biorąc pod uwagę różne aspekty funkcjonowania bibliotek (i świata), takie jak: książka, nowe technologie, kultura, przestrzeń publiczna, działania społeczno-obywatelskie, świadomość ekologiczna oraz edukacja globalna.

Podobnie jak w latach poprzednich, w czasie inauguracji kongresu nastąpiło uroczyste rozstrzygnięcie konkursu stypendialnego im. Olgi Rok. Tegorocznymi laureatkami zostały:

  • w kategorii “placówka biblioteczna większa” – Agnieszka Batorek z Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Władysława Biegańskiego w Częstochowie,
  • w kategorii “placówka biblioteczna mniejsza” – Sylwia Drząszcz z Gminnej Biblioteki Publicznej w Wiszni Małej.

Wyróżnienia otrzymały:

  • Jolanta Janiec z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Hrubieszowie,
  • Magdalena Mazik z Biblioteki Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK,
  • Dorota Telega-Łosek z Gminnej Biblioteki Publicznej w Czernicy,
  • Katarzyna Czarkowska z Filii nr 9 Koszalińskiej Biblioteki Publicznej.

Składamy serdeczne gratulacje i podziękowania!

kongres_Brawo_My_Brawo_Wy01

kongres_Brawo_My_Brawo_Wy02

kongres_Brawo_My_Brawo_Wy04

kongres_Brawo_My_Brawo_Wy05

kongres_Brawo_My_Brawo_Wy09

kongres_Brawo_My_Brawo_Wy10

kongres_Brawo_My_Brawo_Wy11

kongres_Brawo_My_Brawo_Wy12

kongres_Brawo_My_Brawo_Wy15

kongres_Brawo_My_Brawo_Wy18

kongres_Brawo_My_Brawo_Wy20