Godzina Kodowania – włącz się w akcję!

Grudzień to kolejna okazja do promocji kodowania w Waszych miejscowościach. W dniach 5-11 grudnia odbywa się Godzina Kodowania – globalna akcja, której celem jest zachęcanie do rozpoczęcia przygody z programowaniem. W akcję zaangażowały się już dziesiątki milionów osób ze 180 krajów, a do udziału w niej zachęcał m.in. prezydent Barack Obama, Bill Gates czy Mark Zuckerberg. My również serdecznie zachęcamy Was do zorganizowania Godziny Kodowania w Waszych miejscowościach!


Z JAKICH NARZĘDZI SKORZYSTAĆ?

W ramach Godziny Kodowania można skorzystać z wielu ciekawych i bezpłatnych gier – samouczków, dzięki którym nauka programowania jest jeszcze atrakcyjniejsza! Szczególnie polecamy zorganizowanie zajęć z „Minecraftem”, przygotowanym na tę okazję przez Microsoft, partnera projektu „Link do przyszłości. Zaprogramuj swoją karierę”. Nauka programowania ze Stevem i Alex („Minecraft”) z pewnością przypadnie do gustu uczniom szkół podstawowych i gimnazjalistom. W zależności od wieku i zainteresowań uczestników, mogą oni uczyć się kodowania również z Anną i Elzą z „Krainy lodu”, BB-8 i R2-D2 ze „Star Wars” czy Red Birdem z „Angry Birds”. Wszystkie zasoby przygotowane przez organizatorów akcji dostępne są pod adresem: www.code.org/learn. Możesz skorzystać również z innych narzędzi i scenariuszy, np. tych, które polecaliśmy z okazji Tygodnia Kodowania.


JAK SIĘ WŁĄCZYĆ?

Do akcji można włączyć się na wiele różnych sposobów, np. organizując specjalne wydarzenie w bibliotece lub prowadząc wyjątkową lekcję informatyki w szkole. Nie muszą to być wyłącznie zajęcia zorganizowane. Możesz poinformować o akcji w przestrzeni swojej instytucji (skorzystaj z gotowych „koziołków” dostępnych do pobrania poniżej) i udostępnić jej użytkownikom komputer z dostępem do zasobów na www.code.org/learn.

Serdecznie zachęcamy do obejrzenia nagrania webinarium „Godzina Kodowania w bibliotece”, które zorganizowaliśmy z okazji ubiegłorocznej edycji kampanii. Dowiecie się z niego m.in. z jakich narzędzi i metod skorzystać, aby bez większych przygotowań włączyć się w akcję i zorganizować ciekawe zajęcia z kodowania dla dzieci, młodzieży i starszych.

Niezależnie na jaki rodzaj Godziny Kodowania się zdecydujesz, zarejestruj się w prostym (dostępnym w języku polskim!) formularzu: https://hourofcode.com/pl, aby Twoja miejscowość znalazła się na mapie wydarzeń. Uwaga: formularz dostępny będzie do 12 grudnia.


DO POBRANIA:

Dyplom (wersja w kolorach) – wystarczy uzupełnić i wydrukować

Dyplom (wersja czarno-biała) – wystarczy uzupełnić i wydrukować

“Koziołek” (wersja w kolorach) – wystarczy uzupełnić i wydrukować

“Koziołek” (wersja czarno-biała) – wystarczy uzupełnić i wydrukować


MATERIAŁY UDOSTĘPNIONE PRZEZ ORGANIZATORÓW:

Gry – samouczki: www.code.org/learn

Formularz zgłoszeniowy: www.hourofcode.com/pl

Webinarium (edycja 2015): www.biblioteki.org/webinaria/Godzina_Kodowania_w_bibliotece_nagranie_webinarium

 

SONY DSC