EkoPaka, czyli biblioteki i ekologia

50 bibliotek z całej Polski weźmie udział w pierwszej edycji programu „EkoPaka – zamykamy obieg surowców”, który organizuje INTERSEROH Organizacja Odzysku Opakowań S.A. we współpracy z naszą fundacją i Fundacją Rozwoju Dzieci im. Komeńskiego. 

Pod hasłem #EkoPaka #ZamykamyObieg biblioteki pokażą zamknięty obieg surowców, aby dzieci rozumiały, że to, co zostaje z produktów – opakowania, zużyte elementy – to nie śmieci, ale materiał, z którego można stworzyć coś nowego. Program „Eko-Paka” wprowadzi najmłodszych w zagadnienia ważne z punktu widzenia wychowania odpowiedzialnego i wrażliwego ekologicznie konsumenta.

Lista bibliotek przyjetych do programu „EkoPaka – zamykamy obieg surowców”

Do projektu zgłosiło się 370 bibliotek. Wśród pięćdziesięciu, które będą brać udział w projekcie: 23 są zlokalizowane z małych miejscowościach (do 20 tys. mieszkańców), 16 w średnich (20-100 tys. mieszkańców) i 11 w dużych (powyżej 100 tys. mieszkańców). Najwięcej, bo po 7 wybranych bibliotek ma swoją siedzibę w województwach dolnośląskim i małopolskim.

Każda z 50 bibliotek zakwalifikowanych do udziału w programie otrzyma:

  • cztery EkoPaki – pudełka z zawartością w postaci gier i zabaw oraz materiałów plastycznych, które posłużą do realizacji zajęć edukacyjnych w bibliotece. Do każdej „paki” dołączone zostaną dwa scenariusze zajęć z wykorzystaniem zawartości danej EkoPaki,
  • pakiet materiałów ułatwiających komunikowanie realizacji programu w bibliotece,
  • certyfikat udziału w programie „EkoPaka – zamykamy obieg surowców”.
  • Zadaniem bibliotek będzie przeprowadzenie – według otrzymanych scenariuszy – co najmniej dwóch spotkań związanych z każdą EkoPaką, a także przygotowanie relacji z tych wydarzeń.

Na stronie programu pojawiać się będą również propozycje dodatkowych aktywności, a wszystkie materiały (np. scenariusze, kolorowanki, wycinanki) zostaną tam umieszczone w wersji elektronicznej, do pobrania bez ograniczeń.

Wkrótce zostanie uruchomiona oficjalna strona internetowa programu, a tymczasem wszystkie informacje o projekcie znajdziecie na Facebooku: https://www.facebook.com/ekopaka