Dołącz do akcji „My ‘89” i wygraj książki dla swojej biblioteki!

Wszystkie biblioteki publiczne i szkolne zachęcamy do udziału w akcji organizowanej przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Aby zgłosić się do akcji, wystarczy wypełnić krótki formularz online.

Zapraszamy biblioteki do nagrywania wspomnień i zbierania pamiątek (np. zdjęć, plakatów) związanych z wydarzeniami 1989 roku, a następnie zaprezentowania ich w swoich placówkach. Zachęcamy do spojrzenia na przełom 1989 roku oczami mieszkańców lokalnej społeczności. Do gromadzenia wspomnień związanych z ich życiem codziennym w tym okresie i do przyjrzenia się temu, jak historyczne zmiany zachodzące trzydzieści lat temu w Polsce na to życie wpływały i jak zostały zapamiętane.

Namawiamy, by akcja miała wymiar integrujący lokalną społeczność. Do współpracy warto zaprosić przedstawicieli różnych grup społecznych i wiekowych: młodzież może się świetnie sprawdzić w roli ekipy filmowej, a wspomnieniami mogą podzielić się zarówno ci, którzy wydarzenia 1989 roku przeżywali jako osoby dorosłe, jak i ówcześni kilku- czy nastolatkowie. Ci, dla których był to czas prawdziwego przełomu i wielkich nadziei, jak i ci, którzy wspominają ten okres jako trudny i pełen wyzwań.

Jesteśmy ciekawi, jak było!

Pięć bibliotek, które przygotują najciekawsze relacje z przeprowadzonych działań, zostanie nagrodzonych zestawami nowo wydanych książek (każdy zestaw o wartości około 800 zł). Wśród nich znajdą się m.in. reportaże, wspomnienia, biografie i książki historyczne. 


JAK SIĘ ZGŁOSIĆ?

Aby zgłosić udział biblioteki w akcji, do 24 czerwca (do godziny 23:59) należy wypełnić krótki formularz online pod adresem https://my89.evenea.pl/.

CO ZAPEWNIAMY?

Biblioteki będą mogły skorzystać ze wsparcia merytorycznego eksperta Ośrodka KARTA w postaci:

 • webinarium „My ’89 – nagrywanie wspomnień” 11 czerwca o godz. 10.00 (zarejestruj się na webinarium!),
 • scenariusza, który krok po kroku prowadzi przez proces realizacji nagrań (scenariusz zostanie opublikowany po webinarium).

Na końcu tego wpisu zamieszczamy również materiały promocyjne do wykorzystania przez biblioteki uczestniczące w akcji.

PRZEBIEG AKCJI

 1. 11 czerwca 2019 roku o godz. 10.00 odbędzie się webinarium „My ’89 – nagrywanie wspomnień” (zarejestruj się na webinarium!).
 2. Do 24 czerwca 2019 roku biblioteki wypełniają formularz zgłoszeniowy pod adresem: https://my89.evenea.pl/.
 3. Do 28 czerwca 2019 roku FRSI ogłasza listę bibliotek uczestniczących w akcji.
 4. Do 30 września 2019 roku biblioteki mają czas na:
  • zmobilizowanie grupy użytkowników do włączenia się w akcję zbierania pamiątek i nagrywania wspomnień,
  • zorganizowanie spotkania prezentującego nagrane wspomnienia i zebrane pamiątki,
  • przygotowanie i umieszczenie w Internecie filmowej relacji z przeprowadzonych działań (relacja nie powinna być dłuższa niż 3-5 minut i może zostać zamieszczona np. na koncie biblioteki na Facebooku, YouTube czy na jej stronie WWW),
  • przesłanie za pośrednictwem formularza online linku do filmowej relacji wraz z krótkim opisem przeprowadzonych działań – formularz zostanie uruchomiony na początku września, a link do niego zostanie wysłany do wszystkich bibliotek biorących udział w akcji.
 5. Do 18 października 2019 roku wyłonionych zostanie pięć najciekawszych relacji, za które biblioteki zostaną nagrodzone zestawami książek. Ocenie podlegać będzie:
  • sposób zbierania wspomnień, w tym różnorodność rozmówców,
  • sposób realizacji spotkania prezentującego nagrane wspomnienia i zebrane pamiątki,
  • relacja – jej oryginalność, atrakcyjność, kreatywność twórców.

KONTAKT

Bogna Mrozowska: bogna.mrozowska@frsi.org.pl, 722-002-115


Do pobrania:

Regulamin udziału w akcji “My ’89”

Materiały promocyjne:

Plakat A3 (kolor)

Plakat A3 (czarno-biały)

Baner na Facebooka 1 (kwadratowy, do wykorzystania w poście)

Baner na Facebooka 2 (zdjęcie tła)

Baner na stronę WWW


logotypy_PRB_FRSI_PAFW

Akcja „My ‘89” prowadzona jest w ramach Programu Rozwoju Bibliotek. Program wspiera tysiące bibliotek publicznych w całej Polsce w pełnieniu roli lokalnych centrów aktywności społecznej. W takich placówkach ludzie spędzają czas, rozwijają swoje zainteresowania, zdobywają nowe umiejętności i wspólnie działają. Program Rozwoju Bibliotek to przedsięwzięcie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności prowadzone przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. W latach 2009-2015 było realizowane w ramach partnerstwa z Fundacją Billa i Melindy Gatesów.

30lat_wolnosci_logo_czerwony-1

Akcja “My ’89” jest realizowana w ramach Inicjatywy Rok Wolności, społecznych obchodów trzydziestolecia przemian demokratycznych w Polsce.