Dlaczego boimy się obcych? Książki, które uczą empatii – zapraszamy na webinarium inaugurujące cykl „Książki do zadań specjalnych”

31 maja o godz. 11.00 organizujemy pierwsze webinarium z cyklu realizowanego w ramach projektu Wydawnictwa Widnokrąg „Książki do zadań specjalnych”. Będziemy rozmawiać o książkach, które poruszają temat „innych” – osób z niepełnosprawnościami, uchodźców, osób niebinarnych, a także doświadczeń takich osób i emocji, jakie budzą czy jakie same odczuwają. Serdecznie zapraszamy do udziału!

Ojciec Ahmeda zaginął, gdy płynęli nocą łodzią przemytników. Wolfgang dużo lepiej rozumie nuty niż ludzi. Liisi ma dar, dlatego wszyscy się jej boją…

Historie tych i innych bohaterek i bohaterów książek poznacie na pierwszym webinarium poświęconym książkom „do zadań specjalnych”. Będziemy rozmawiać o:

  • książkach, które z szacunkiem, ale bez lukru podejmują temat odrzucenia i lęku przed „innymi”,
  • potrzebach, które okazują się uniwersalne dla wszystkich,
  • przykładach zajęć warsztatowych, które uczą szacunku i empatii.

Przedstawimy także projekt Wydawnictwa Widnokrąg „Książki do zadań specjalnych” i działania, w których będą mogły wziąć udział biblioteki.

Naszą ekspertką będzie:

Natalia Gebert – z wykształcenia kulturoznawczyni, z zawodu tłumaczka, z zamiłowania mól książkowy; współzałożycielka warszawskiej inicjatywy nieformalnej Dom Otwarty (obecnie fundacji). Od 2015 r. działa społecznie na rzecz uchodźców i szerzenia wiedzy o migracjach. W 2018 r. za działalność społeczną otrzymała Nagrodę Miasta Stołecznego Warszawy.

Uwaga! W czasie spotkania będzie można wygrać pakiet książek z projektu „Książki do zadań specjalnych” wydawnictwa Widnokrąg!

Aby wziąć udział w webinarium, należy się wcześniej zarejestrować pod adresem: https://frsi.clickmeeting.com/dlaczego-boimy-sie-obcych-ksiazki-ktore-ucza-empatii/register

Osoby, które zarejestrują się na spotkanie, otrzymają wiadomość e-mail z linkiem, w który należy kliknąć, aby dołączyć do webinarium.

Przed rejestracją należy zapoznać się z Zasadami udziału w webinariach organizowanych przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Jeśli potrzebujesz pomocy w wypełnieniu formularza rejestracyjnego lub masz do nas pytania związane z tym webinarium – napisz lub zadzwoń: agnieszka.koszowska@frsi.org.pl, 722 002 019.

***

O cyklu webinariów „Książki do zadań specjalnych”

Są książki, które łamią tabu. Pokazują, z jakimi problemami mierzą się współcześni nastolatkowie. Zadają niewygodne pytania. Bez lukru i moralizowania – pozwalają spojrzeć na świat oczami dorastających ludzi. Takie są właśnie KSIĄŻKI DO ZADAŃ SPECJALNYCH.

Dlaczego warto czytać takie książki? I Jak rozmawiać z nastolatkami o problemach dużego kalibru? W ramach cyklu webinariów realizowanych przez Wydawnictwo Widnokrąg oraz FRSI:

  • przedstawimy książki, które poruszają trudne tematy,
  • opowiemy o tym, w jaki sposób można wykorzystać je w pracy z nastolatkami i dlaczego nie trzeba się bać trudnych tematów,
  • omówimy konkretne propozycje warsztatowe inspirowane wybranymi tytułami.

Tematy i terminy webinariów:

  • 31 maja o godz. 11.00 – Dlaczego boimy się obcych? Książki, które uczą empatii (Natalia Gebert, Fundacja Dom Otwarty)
  • 7 czerwca o godz. 11.00 – Być niewidzialnym… Samobójstwo i depresja w książkach dla nastolatków (Michalina Kulczykowska, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę)
  • 14 czerwca o godz. 11.00 – Świat się kończy! Fantastyka czy rzeczywistość, czyli rozmowy o przyszłości (Agnieszka Włoka, Nowa Fantastyka)

Serdecznie zapraszamy!

Projekt „Książki do zadań specjalnych” został współfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej „Kreatywna Europa”.