Biblioteki publiczne przez kolejne 3 lata będą mogły bezpłatnie korzystać z Internetu!

23 lipca 2012 roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz Orange Polska zawarło porozumienie, dzięki któremu biblioteki publiczne w Polsce przez następne trzy lata będą mogły nadal bezpłatnie korzystać z Internetu. Darmowy dostęp do sieci będą mogły uzyskać także kolejne placówki. 

Sygnatariuszami Porozumienia są Bogdan Zdrojewski – Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego; Michał Boni – Minister Administracji i Cyfryzacji; Maciej Witucki – Prezes Orange Polska; Jerzy Koźmiński – Przewodniczący Rady Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, Prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz Rafał Kramza – Prezes Zarządu FRSI.

Porozumienie jest przedłużeniem programu internetyzacji bibliotek publicznych z 2009 roku. Orange Polska (wówczas Grupa TP) zadeklarowała w nim bezpłatne podłączenie Internetu do wszystkich gminnych bibliotek publicznych. Z oferty do tej pory skorzystało ponad 3500 placówek, dzięki czemu ich użytkownicy mają swobodny dostęp do cyfrowego świata.

Badania prowadzone w bibliotekach uczestniczących w Programie Rozwoju Bibliotek pokazują, że 37% osób właśnie w bibliotece po raz pierwszy skorzystało z sieci, a dla jednej trzeciej jest ona jedynym miejscem kontaktu z Internetem. Dostęp do sieci pomaga w nauce, umożliwia komunikowanie się z innymi ludźmi, załatwianie codziennych spraw. Jest także pomocny w poszukiwaniu pracy – 10 procent użytkowników bibliotek przeglądało w Internecie oferty pracy, tworzyło życiorysy i kontaktowało się z pracodawcami. 

Informacje na temat możliwości korzystania z bezpłatnego internetu można znaleźć na stronach: http://biblioteki.fundacja.orange.pl/, www.biblioteki.org