Biblioteki grają razem z WOŚP

335 bibliotek z całej Polski gra w tym roku razem z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Wspierają sztaby WOŚP podczas przygotowań do XXII finału – udostępniają miejsce na spotkania sztabów, sprzęt multimedialny, komputery i Internet.

W tym roku pieniądze zebrane 12 stycznia, podczas finału WOŚP, zostaną przeznaczone na zakup specjalistycznego sprzętu dla dziecięcej medycyny ratunkowej i godnej opieki medycznej seniorów.
Biblioteki, które grają razem z Orkiestrą to placówki, które przystąpiły do akcji „Biblioteki to miejsca przyjazne sztabom WOŚP”, organizowanej przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego
i Fundację WOŚP.

Mapę bibliotek i listę (z podziałem na województwa, powiaty i gminy) można zaleźć na stronie:
http://formularz.wosp.biblioteki.org/pl/application/show/type,1.html

Rafał Kramza, Prezes Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego:
Biblioteki są coraz lepiej wyposażone w sprzęt – oferują dostęp do komputerów, szybkiego Internetu, drukarek. Biblioteki to również naturalne miejsca spotkań, gdzie przychodzimy po to, by spędzić czas z innymi ludźmi, zrobić coś wspólnie. Słowem: to przestrzeń przyczyniająca się, zwłaszcza na poziomie lokalnym, do wzmacniania kapitału społecznego. Udział bibliotek
w finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy stanowi potwierdzenie ich ogromnego potencjału w integrowaniu i mobilizowaniu społeczności. Jest także istotnym sygnałem dla lokalnych liderów, wolontariuszy czy działaczy lokalnych organizacji pozarządowych – biblioteka to dla Was atrakcyjny partner do współpracy.

Zachęcamy biblioteki do organizacji własnego wydarzenia, np. koncertu, wystawy czy głośnego czytania, z którego cały dochód będzie przeznaczony na rzecz Orkiestry. Mogą przeprowadzić je w oparciu o dwa scenariusze, przygotowane przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego:

„Ratuj z sercem” – to spotkanie dla każdego, kto chce poznać lub przypomnieć sobie zasady udzielania pierwszej pomocy. Uczestnicy dowiedzą się, na co zwrócić uwagę, gdy wzywamy karetkę pogotowia, jak ułożyć w pozycji bocznej chorą lub poszkodowaną osobę, w jaki sposób przeprowadzić reanimację (resuscytację krążeniowo – oddechową).

„Zagraj z sercem” – to międzypokoleniowe spotkanie-quiz o sercu. Uczestnicy przypomną sobie piosenki, filmy, wiersze, książki, gry, które mówią o sercu i o nim uczą. Kto grał tytułową rolę w serialu Jana Serce? W którym roku i kto dokonał pierwszego przeszczepu serca w Polsce? Z jakiego filmu pochodzi piosenka „Dumka na dwa serca”? – to tylko wybrane pytania, z którymi będą się mierzyć. Całość to oczywiście okazja do dobrej zabawy, wspomnień a także odkrycia, ile serca jest w każdej dziedzinie naszego życia!

Uczestnicy spotkania na pamiątkę mogą stworzyć serce (z papieru, filcu, bibuły czy innego materiału), a dochód z jego ewentualnej sprzedaży może zasilić fundusze WOŚP.
Więcej informacji o akcji „Biblioteki to miejsca przyjazne sztabom WOŚP”:
http://www.biblioteki.org/pl/biblioteki_przyjazne_sztabom_wosp/o_akcji

Kontakt:
Małgorzata Dąbrowska – Specjalistka – komunikacja i rzecznictwo, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, malgorzata.dabrowska@frsi.org.pl, tel. 22 579 14 51, kom. 722 002 316

Do pobrania:
Informacja prasowa (plik doc)
Informacja prasowa (plik pdf)