Biblioteka online - webinaria i tutoriale

W ramach naszego projektu “Biblioteka online – program szkoleniowy”, w czasie Nocy Bibliotek odbyła się Noc Webinariów, którą zrealizowaliśmy wraz ze Stowarzyszeniem LABiB. Przedstawiamy nagrania webinariów i tutoriali.

CZEGO DOWIECIE SIĘ Z TYCH MATERIAŁÓW?

W projekcie “Biblioteka online – program szkoleniowy” zajmujemy się przygotowaniem bibliotek do wprowadzania do swojej oferty różnych działań realizowanych zdalnie, za pomocą różnych narzędzi internetowych, skierowanych do różnych grup użytkowników. Podczas webinariów nasi eksperci – bibliotekarze praktycy – dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniami na różne tematy związane z pracą biblioteki online. Z materiałów dowiecie się między innymi:

  • jak zorganizować pracę zdalną zespołu biblioteki,
  • jak wprowadzić do oferty biblioteki podcasty,
  • jak efektywnie komunikować się za pomocą newsletterów,
  • jak biblioteka może pomagac osobom z niepełnosprawnościami i w jaki sposób przygotować swoją ofertę, by była bardziej dostępna,
  • jak sprawnie wykorzystywać social media,
  • jak angazować uczestników spotkań online.

OBEJRZYJ NAGRANIA

Sitko w służbie biblioteki. Jak tworzyć ciekawe podcasty?

W tym materiale Jerzy Woźniakiewicz, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, opowiada o tym, czym są podcasty i jak je wykorzystać w działaniach komunikacyjnych i kulturalnych biblioteki.

Grzesiu, a wrzuciłeś list do skrzynki? Wszystko, co musicie wiedzieć o newsletterach

W tym materiale Marta Kostecka z Miejskiej Biblioteki Publicnej w Szczecinie, opowiada o tym, jak wykorzystać w bibliotece newslettery.

Przekaziory społecznościowe w bibliotece. Jak prowadzić biblioteczne social media

W tym materiale Karol Baranowski z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krakowie i Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, opowiada o tym, jak korzystać z mediów społecznościowych w bibliotece.

Zgrany zespół w internecie. Zarządzanie zespołem rozproszonym

W tym materiale Natalia Gromow z Biblioteki Gdynia opowiada o tym, jak funkcjonuje zgrany zespół biblioteki i jak efektywnie komunikować się w zespole za pomocą narzędzi internetowych.

Widzieć więcej niż się widzi, wiedzieć więcej niż się wie, czyli o osobach ze szczególnymi potrzebami w bibliotece

W tym materiale Anna Rutkowska z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie opowiada o tym, na czym polega dostepność biblioteki dla osób z niepełnosprawnościami.

Jak klikać, żeby angażować – angażujące metody online

W tym materiale Paulina Milewska z Centrum Informacyjno-Bibliotecznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi opowiada o różnych sposobach angażowania uczestników spotkań online.

Bibliotekarz z głową w chmurze – narzędzia Google na każdą okazję

W tym materiale Monika Schmeichel-Zarzeczna z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie opowiada, czym jest chmura i z jakich narzędzi “chmurowych” możemy korzystać, by usprawnić pracę zdalną w bibliotece.

Drużyno, do Teamsów! Jak wykorzystać możliwości Teams w pracy zespołowej

W tym materiale Szymon Wałowski z Biblioteki ZSO nr 5 w Sosnowcu opowiada o różnych możliwościach wykorzystywania w pracy biblioteki platformy MS Teams.

Pogotowie cyfrowe z wykorzystaniem Zoom – od założenia konta do prowadzenia spotkania

W tym materiale (tutorialu) Agata Warywoda z Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej i Monika Schmeichel-Zarzeczna z Miejskiej Biblioteki Publicnej w Lublinie przedstawiają platformę do spotkań online Zoom i pokazują, jak z pomocą Zooma przygotować i przeprowadzić spotkanie.

Jak skontaktować się z użytkownikiem biblioteki, który nie korzysta z komputera?

W tym materiale (tutorialu) Jerzy Woźniakiewicz, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, podpowiada, jak biblioteka może się kontaktować na co dzień z takimi użytkownikami, którzy nie mają dostępu do komputera.

Cyfrowy dobrostan – higiena korzystania z sieci

W tym materiale (tutorialu) Karol Baranowski z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krakowie i Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie opowiada o zasadach higieny przy korzystaniu z sieci i szeroko rozumianych technologii cyfrowych.

Transkrypcja na żywo i migaj z nami PJM – aplikacje wspierające osoby z niepełnosprawnościami

W tym materiale (tutorialu) Anna Rutkowska z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie omawia aplikacje mobilne dla osób z niepełnosprawnościami wzroku i słuchu.