Znamy laureatki tegorocznej edycji Konkursu im. Olgi Rok!

Za nami ogłoszenie wyników czwartej edycji konkursu im. Olgi Rok. Niezwykłe bibliotekarki odebrały nagrody podczas Kongresu Kobiet z rąk Minister Edukacji Joanny Kluzik-Rostkowskiej, aktorki Katarzyny Żak oraz Ani Rok – założycielki funduszu wieczystego im. Olgi Rok.

06_OLGAROK_2015 - Kopia

Oto tegoroczne laureatki i wyróżnione:

STYPENDIUM W KATEGORII PLACÓWEK BIBLIOTECZNYCH WIĘKSZYCH
(5.000 PLN na wybrany przez siebie cel związany z rozwojem osobistym ufundowane przez Fundusz im. Olgi Rok)

Karolina Mendyk (Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Mikulskiego, Wrocław, woj. dolnośląskie)

Jeśli myśleliście, że biblioteka to przede wszystkim miejsce zabaw dla dzieci, historia pani Karoliny przekona Was, że biblioteki potrafią dużo, dużo więcej. Konkrety? Proszę bardzo. Nasza tegoroczna laureatka prowadzi dyskusyjny klub książki dla osadzonych w Zakładzie Karnym nr 2 i – jak sama mówi – „skoro poradziłam sobie z 10-osobową grupą recydywistów, to już ze wszystkim sobie poradzę”. Dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Otwarte Klatki, wrocławska biblioteka stała się miejscem ważnych społecznie dyskusji na temat praw zwierząt (i warsztatów wegańskiego gotowania!), a w planach jest stworzenie EkoKlubu i warsztaty edukacji empatycznej. Pani Karolina prowadzi również kursy komputerowe dla seniorów i to tak skutecznie, że jedna z jej uczennic wydała właśnie drugą książkę! Otrzymane stypendium pani Karolina planuje przeznaczyć na dalsze studia m.in. w zakresie coachingu oraz miesiąc w Bieszczadach, po tak intensywnie wypełnionych dniach wakacje na pewno się przydadzą.

03_OLGAROK_2015_LAUREATKA_KAROLINA_MENDYK_WROCLAW - Kopia

WYRÓŻNIENIA

Monika Wilk (Gminna Biblioteka Publiczna w Bogdańcu, woj. lubuskie)

Biblioteka w Bogdańcu działa nie tylko lokalnie, ale również na skalę europejską! Dzięki uczestnictwie w międzynarodowych projektach biblioteka organizuje m.in. szkolenia dla bezrobotnych, polsko-niemieckie obozy językowe dla młodzieży oraz pomaga mieszkańcom realizować ich pomysły na ożywienie lokalnej społeczności, np. poprzez wspólne ćwiczenia jogi czy wieczory filmowe. Pani Monika z niecierpliwością czeka na to, czym tym razem zaskoczą ją mieszkańcy, bo taką właśnie otwartą bibliotekę lubi najbardziej.

Barbara Cywińska (Miejska Biblioteka Publiczna w Bychawie, woj. lubelskie)

Na początku obrywała za zbytnie spoufalanie się z czytelnikami, po 23 latach pracy wie, że tak właśnie trzeba. A najlepiej spoufalać się przy stole… Danie dla Mola to wymyślony przez panią Barbarę i realizowany od 2007 konkurs kulinarno-literacki, w ramach którego czytelnicy „ożywiają” znane z literatury smakołyki. Jeśli o stole mowa, warto też wspomnieć o stojącym w bibliotece stoliku-moliku, zaprojektowanym dzięki rozpisanemu wśród użytkowników biblioteki konkursowi na mebel.

STYPENDIUM W KATEGORII PLACÓWEK BIBLIOTECZNYCH MNIEJSZYCH
(5.000 PLN NA WYBRANY PRZEZ SIEBIE CEL ZWIĄZANY Z ROZWOJEM OSOBISTYM UFUNDOWANE PRZEZ POLSKO-AMERYKAŃSKĄ FUNDACJĘ WOLNOŚCI)

Marianna Czyżak (Gminna Biblioteka Publiczna w Brzeźniu Filia w Kliczkowie Małym, woj. łódzkie)

Zapytana, ile osób pracuje w filii bibliotecznej w Kliczkowie, pani Marianna odpowiada bez wahania: „ja jedna plus cała lokalna społeczność” i już wiadomo, jak to możliwe, że w kliczkowskiej bibliotece tyle się dzieje! Współzałożycielka Stowarzyszenia Nasza Przyszłość i Młodzieżowego Teatru Amatorskiego „Kameralny”, dla współmieszkańców podsołtyska, dla dzieci Ciocia Marylka, nasza tegoroczna laureatka od 30 lat zachęca lokalną społeczność do wspólnego działania w bibliotece i poza nią. W 2013 roku pani Marianna zdobyła wyróżnienie w II edycji konkursu stypendialnego im. Olgi Rok, m.in. za fantastyczny pomysł bibliotecznego ogrodu. Dziś zaczarowany ogród już istnieje, a otrzymaną nagrodę pani Marianna planuje przeznaczyć na kurs obsługi kos spalinowych i kurs pilarza-drwala, aby rosnącym tam drzewom nadać kształty postaci z bajek.

02_OLGAROK_2015_MARIANNA_CZYŻAK_KLICZKOW_MALY - Kopia

WYRÓŻNIENIA

Bożena Mateusiak (Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu, woj. dolnośląskie)

Pani Bożena prowadzi jednoosobową filię biblioteczną na wrocławskim osiedlu Księże, którego jest również mieszkanką. I choć biblioteka jest mała, to ambicje jej czytelników sięgają gwiazd – w 2014 pani Bożenia zachęciła ponad 2500 osób do wspólnego oglądania nieba i szeregu innych zajęć związanych z astronomią, w ramach przygotowań Wrocławia do roli Europejskiej Stolicy Kultury 2016. A to dopiero początek, w planach jest uczynienie z osiedlowej biblioteki inkubatora projektów obywatelskich. Trzymamy kciuki!

Aleksandra Sobańska (Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Pszczynie Wisła Wielka, woj. śląskie)

Jak sama mówi, w jej środowisku zawód „wiejska bibliotekarka” to definicja obciachu. Na przekór tym złośliwym stereotypom, pani Aleksandra w ciągu 9 miesięcy rozkręciła całe mnóstwo wspaniałych inicjatyw. Od Planszowic, cotygodniowych spotkań wokół gier planszowych (najpierw odziedziczonych po rodzeństwie, potem pozyskanych od największych producentów gier planszowych w Polsce) po Dyskusyjny Klub Książki, w ramach którego planowane jest wspólne kręcenie filmów – w Wiśle Wielkiej dzieje się dużo, a będzie jeszcze więcej!

NAGRODA SPECJALNA STOWARZYSZENIA NOWE HORYZONTY

Aleksandra Wieczorek (Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II, Opole, woj. opolskie)

Kiedy wyszła z udanej rozmowy kwalifikacyjnej w opolskiej bibliotece, była tak szczęśliwa, że nie wiedziała, do jakiego działu została zatrudniona, na jaki etat. Ważne, że w bibliotece! Specjalnością pani Aleksandry jest teatr improwizowany, do którego potrafi przekonać studentów i licealistów. Ale improwizację lubi nie tylko w teatrze i dlatego, wspólnie z Kołem Kulturoznawców Uniwersytetu Opolskiego, zorganizowała w bibliotece cykl spotkań poświęcony historii i praktyce tatuażu, w trakcie którego uczestnicy próbowali swoich sił tatuując skórki od bananów. Takie rzeczy tylko w bibliotece.

01_OLGAROK_2015_WYRÓŻNIONE - Kopia

04_OLGAROK_2015_LAUREATKI_KLUZIK_ROSTKOWSKA - Kopia

 

linia

 

projektbabcia.pl
facebook.com/projektbabcia

Fundusz im. Olgi Rok istnieje od 2012 roku. O stypendium z Funduszu – tak jak w poprzednich latach – ubiegały się bibliotekarki z całej Polski, niezależnie od wieku, wykształcenia czy stażu pracy. Stypendystki mogą przeznaczyć otrzymane środki na dowolne cele związany z rozwojem osobistym. W zeszłych latach były to m.in. wydanie tomiku wierszy, zakup laptopa, nauka angielskiego czy długo planowana podróż do Irlandii. Wysokość rocznego stypendium w każdej z dwóch kategorii – placówka biblioteczna mniejsza (do 2 osób) oraz placówka biblioteczna większa – wynosi 5 000 zł. W 2015 roku laureatki i wyróżnione wybierała Kapituła w składzie:

Magdalena Turska- laureatka III edycji Konkursu im. Olgi Rok, Gminna Biblioteka Publiczna w Kłodawie

Ania Rok – założycielka Funduszu Wieczystego im. Olgi Rok

Sylwia Chutnik – pisarka i felietonistka, działaczka społeczna, prezeska Fundacji MaMa

Teresa Ogrodzińska – działaczka organizacji pozarządowych, prezeska Fundacja Rozwoju Dzieci im. Jana Amosa Komeńskiego

Anna Polus –  bibliotekarka, wicedyrektorka Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki im. Norwida w Zielonej Górze

Beata Jasiak – bibliotekarka, koordynatorka regionalna Programu Rozwoju Bibliotek w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej im. Tadeusza Mikulskiego

Ewa Rozkosz – bibliotekarka, trenerka, Biblioteka Dolnośląskiej Szkoły Wyższej

Rafał Kramza – prezes Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego

Paweł Łukasiak – prezes Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce,

Joanna Lempart-Winnicka – dyrektor programowy, Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności

Małgorzata Borowska – dziennikarka, trenerka w zakresie promocji i kontaktów z mediami

Paulina Wilk – dziennikarka, reportażystka i pisarka