#sektor2016 za nami. Czas na podsumowanie!

Warsztaty, debaty, prezentacje. Do tego goście z całego świata, wspaniała grupa wolontariuszy, nowe technologie na każdym kroku i setki postów z hashtagiem #sektor2016. Taki był tegoroczny Sektor 3.0!

DZIEŃ 1 / ŚRODA, 18 MAJA

Pierwszy dzień obfitował w zdobywanie wiedzy teoretycznej. Powitalną, wprowadzającą w tematykę tegorocznej edycji (HumanTech) prelekcję wygłosiła prorektor Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Anna Giza-Poleszczuk, a następnie głos zabrali zaproszeni goście ze świata: kanadyjski pisarz i futurysta Karl Schroeder, organizator australijskiego festiwalu innowacji Pause Fest George Hedon oraz badacz nowoczesnych technologii Harry J. Armstrong z Wielkiej Brytanii. Każdy z nich opowiedział o swojej wizji wykorzystania technologii.

Po części powitalnej rozpoczęły się seminaria. Dziesiątki prelegentów podzieliły się swoimi doświadczeniami związanymi z szeroko pojętym światem nowych technologii – od zagadnień związanych z mediami społecznościowymi, przez zbieranie funduszy, storytelling czy gromadzenie danych, aż do zagadnień tak zaawansowanych, jak robotyka i programowanie.

Oprócz wykładów i seminariów, pierwszego dnia odbyły się także debaty o wizerunku i komunikacji (w formule unconference). Uczestnicy mogli też odwiedzić strefę targową i obejrzeć pokazy technologiczne.

Zwieńczeniem pierwszego dnia było wręczenie Nagrody Nowe Technologie Lokalnie „Sektor 3.0”, którą honorowane są organizacje pozarządowe przyczyniające się do efektywnego wykorzystania rozwiązań technologicznych w służbie społecznej. Tegorocznym laureatem została Fundacja TUS z Warszawy, twórcy niezwykłego narzędzia internetowego Niepełnosprawnik.pl!

 

DZIEŃ 2 / CZWARTEK, 19 MAJA

Drugi dzień to, tradycyjnie już, warsztaty. W rozsianych po stolicy lokalizacjach uczestnicy Sektora mogli wziąć udział w specjalistycznych zajęciach praktycznych, mających na celu przybliżenie im niektórych poruszanych w pierwszym dniu zagadnień.

Twórca inicjatywy #RushWRO Tomasz Kudła opowiedział o tym, w jaki sposób przenikają się dzisiaj technologia, kultura i społeczeństwo, Stowarzyszenie SAR pokazało, jak w praktyce może działać zbieranie danych i ich wykorzystywanie, Centrum Nauki Kopernik zapoznało uczestników z budowaniem robotów modułowych, a reprezentanci Polskiej Akcji Humanitarnej i Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy udowodnili, że obraz ma wielką siłę oddziaływania.

Tematyką kodowania zajęli się specjaliści z FRSI, osoby działające w projekcie SOS Wioski Dziecięce przedstawiły sposoby na wykorzystanie rzeczywistości wirtualnej w kampaniach społecznych, a o komunikacji drogą mailową niezależnie od siebie opowiedziały firma FreshMail oraz Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Mówiąc o warsztatach odbywających się drugiego dnia nie można pominąć współorganizatorów – firm Intel, Microsoft i Orange, inicjatywy DELab, Czwartków SocialMedia, Fundujesz.pl i FreshMaila.

Jeśli chcecie zobaczyć jak wyglądał drugi dzień Sektora 3.0, obejrzyjcie relację, w której zebraliśmy najciekawsze zdjęcia i tweety uczestników.

Pełną relację z tegorocznego Sektora 3.0 znajdziecie na technologie.ngo.pl.

Do zobaczenia za rok!