Organizacje pozarządowe i środowisko akademickie, czyli forum technologiczne Sektor 3.0 w Gliwicach

„Dobre, innowacyjne praktyki ze świata ICT inspirują już nie dziesiątki tysięcy, ale miliony odbiorców” – mówił Edwin Bendyk, redaktor „Polityki” w trakcie Forum Technologicznego Sektor 3.0 w Gliwicach. Spotkanie odbyło się 30 stycznia na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej i zgromadziło przeszło 130 uczestników – przedstawicieli organizacji pozarządowych i środowiska akademickiego.

Spotkanie w Gliwicach otworzył dr hab. inż. Adam Czornik, Dziekan Wydziały Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej, który opowiedział o nowych technologiach oraz o innowacjach rozwijanych na Śląsku. Następnie trendy w zakresie ICT przedstawił Edwin Bendyk, redaktor „Polityki” i zarazem wykładowca Collegium Civitas. 

Wykład Edwina Bendyka oraz inne materiały wideo z konferencji można obejrzeć na stronie Sektora 3.0: http://sektor3-0.pl/category/video/

Gościem zagranicznym forum był Terry Stokes z londyńskiej Fundacji LASA. – Dopasowujmy technologie do celów jakie stawia sobie nasza organizacja, a świat stanie przed nami otworem – mówił Terry Stokes, który podczas forum przedstawił doświadczenia brytyjskich organizacji w zakresie wykorzystania ICT. W ślad za nim Ryszard Dałkowski z Microsoft poruszył kwestię wykorzystywania chmury w codziennej działalności lokalnych organizacji oraz zaprezentował przykłady jej zastosowania.

Po części seminaryjnej uczestnicy Forum wzięli udział w szeregu warsztatów prowadzonych przez praktyków ze środowiska akademickiego (np. Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach), biznesowego (Orange, Microsoft) oraz trzeciego sektora (Fundacja Techsoup).

Ostatnim punktem spotkania była sesja networkingowa, podczas której poza praktycznymi wystąpieniami można było również porozmawiać z prelegentami oraz nawiązać współprac ę z uczestnikami wydarzenia. Na zakończenie forum odbył się pokaz innowacyjnych wynalazków z obszaru ICT rozwijanych na Politechnice Śląskiej.

Organizatorami forum była Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności i Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w ramach programu Nowe Technologie Lokalnie. Partnerami technologicznymi wydarzenia był Microsoft oraz Orange Polska. Patronat medialny nad wydarzeniem objął Computerworld oraz portal ngo.pl.