I edycja projektu "O finansach...w bibliotece" za nami. Podsumujmy!

Już nie jestem sroką, która porywa wszystko, co się świeci. Ze szkolenia wiem, że z kartami kredytowymi muszę uważać. Planując wydatki siadam do komputera i robię kosztorys oceniając, ile mogę wydać.

Uczestniczka szkolenia z Zagórowa*

Co zyskałam osobiście z tego kursu? Po pierwsze zrobiłam rozeznanie w moim domowym budżecie. Znalazłam pomysły, które mogę wprowadzić w moim gospodarstwie domowym. Sprawdziłam polisy ubezpieczeniowe, które już miałam, a nie za bardzo się w nie wczytałam przy ich zakładaniu. Już wcześniej miałam konto internetowe, które obsługiwała moja synowa (znając moje hasło do konta). Robiła mi przelewy, ponieważ mam dość daleko do poczty. Po kursie sama zmieniłam hasło i sama zaczęłam robić przelewy. Jestem z siebie dumna.

62-letnia emerytka*

Bankowość elektroniczna nie ma dla nich tajemnic – wiedzą już, jak założyć internetowe konto w banku, jak zaplanować budżet domowy, jak skutecznie oszczędzać. To 1800 osób, które zarządzania swoimi finansami przez ostatnie miesiące uczyły się… w bibliotekach. 15 listopada w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie odbyła się konferencja „Podsumujmy!”, zorganizowana na zakończenie I edycji projektu „O finansach… w bibliotece”.

Projekt realizowało 55 bibliotek publicznych działających w małych miejscowościach, w województwach: dolnośląskim, małopolskim, lubelskim, warmińsko-mazurskim i wielkopolskim. Przeszkoleni bibliotekarze prowadzili w swoich bibliotekach pięciodniowe warsztaty dla osób starszych dotyczące edukacji ekonomicznej. Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się m.in., jak założyć elektroniczne konto bankowe, jak przez Internet płacić rachunki, jak sprawdzić oprocentowanie kredytu czy lokaty, na co zwrócić uwagę ubezpieczając dom, samochód czy kupując polisę na życie.

Na konferencji „Podsumujmy!” opiekunowie regionalni (przedstawiciele bibliotek wojewódzkich) opowiedzieli, jak przebiegał projekt w poszczególnych województwach. Wystąpili: Marta Kubuj (Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie), Wojciech Momot (Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie), Justyna Stoltmann-Prędka (Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu), Beata Tarnowska (Dolnośląska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu) i Grzegorz Winnicki (Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Lublinie).

W dyskusji pt. „Dzielimy i mnożymy”, poświęconej uczeniu osób starszych bankowości elektronicznej i finansów, wzięli udział: Krystyna Brząkalik (ekspertka ds. edukacji ekonomicznej), Anna Miodyńska (Małopolski Instytut Kultury), Dariusz Rostkowski (Narodowy Bank Polski) i Magdalena Kubecka (Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego – koordynatorka projektu „O finansach… w bibliotece”).

Uczestnicy konferencji zagrali w grę „Wymieniamy – Pomnażamy”, podczas której wymieniali się swoimi doświadczeniami z realizacji projektu i pomysłami na przyszłe działania.

W czasie konferencji wręczono nagrody w konkursie na historię uczestników kursu „O finansach… w bibliotece”. Biblioteki uczestniczące w konkursie przygotowywały relacje z organizowanych spotkań w postaci fotoreportaży, materiałów na stronach internetowych, filmów czy nagrań dźwiękowych. Zwycięzcą konkursu została Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Zagórowie. Drugie miejsce przypadło ex aequo bibliotekom z Firleja, Gołdapi i Lidzbarka Warmińskiego.

Gratulujemy zwycięzcom konkursu i dziękujemy wszystkim bibliotekom, które przyłączyły się do projektu! 

Więcej informacji o projekcie: http://www.biblioteki.org/pl/o_finansach

* Wybrane wypowiedzi uczestników zajęć w bibliotekach (z relacji bibliotek uczestniczących w konkursie)

Tekst pochodzi z portalu www.biblioteki.org