Kompetencje cyfrowe w czasach zarazy - scenariusz oraz inne zasoby do nauki i pracy zdalnej

W ostatnich dniach znaleźliśmy się wszyscy w bardzo szczególnej, dynamicznie zmieniającej się z dnia na dzień sytuacji. Z powodu epidemii koronawirusa i wynikających z niej zagrożeń zostały zamknięte szkoły, swoją działalność zawiesiły biblioteki, uczelnie i inne instytucje zajmujące się kulturą i edukacją. Wiele osób nie może już opuszczać swoich domów (najprawdopodobniej będzie ich coraz więcej), innym zaleca się pracę zdalną.

Nie wszyscy znają narzędzia umożliwiające efektywną pracę i komunikację online – warto informować o nich mieszkańców. Warto promować (np. poprzez umieszczanie linków na stronach bibliotek) zasoby edukacyjne, z których można korzystać ucząc się zdalnie czy pomagając w nauce dzieciom mającym przymusową przerwę od szkoły. Warto też “przećwiczyć” taką pracę zdalną organizując dla mieszkańców edukacyjną telekonferencję, w której wezmą udział nie opuszczając swoich domów.

W czasie panującej epidemii na całym świecie rośnie zainteresowanie zdalnymi formami nauczania i uczenia się. Widać to przede wszystkim w Chinach, które w największym stopniu zostały dotknięte kryzysem. Obecnie trudno jest przewidzieć, jak długo potrwa ta szczególna sytuacja oraz z jakimi jej konsekwencjami przyjdzie się nam zmierzyć w przyszłości. Jednak warto przy tej okazji pokazywać ludziom potencjał e-learningu oraz różne możliwości czerpania wiedzy z zasobów dostępnych online.

Dlatego w tym roku, na potrzeby Tygodnia z Internetem przygotowaliśmy specjalny scenariusz – pomysł na spotkanie do przeprowadzenia na odległość z wykorzystaniem narzędzi do telekonferencji Zoom. Zachęcamy do skorzystania!

Scenariusz dostępny jest tutaj: Na odległość. Kompetencje cyfrowe w czasach zarazy – scenariusz

Dostępny jest też scenariusz spotkania pokazujący możliwości uczenia się z internetu: Na własną rękę – jak się uczyć z internetu? – scenariusz spotkania

Niżej zamieszczamy też listę zasobów, z których warto skorzystać i o których warto informować mieszkańców:

Przydatne strony, artykuły i inne materiały:

15 kanałów edukacyjnych i naukowych, które przydadzą się w szkole – artykuł Kamila Śliwowskiego w serwisie otwartezasoby.pl

Narzędzia i zasoby edukacyjne na czas zamknięcia szkół – artykuł Kamila Śliwowskiego w serwisie otwartezasoby.pl

Tech against Coronavirus – strona z narzędziami do pracy zdalnej

Odwrócone lekcje z TIK – materiał wideo poświęcony zasobom online do samodzielnej nauki: Khan Academy, TED Education i Edmodo

Jak efektywnie uczyć się w sieci? – artykuł Kamila Śliwowskiego na blogu Sektora 3.0

Nieoczywiste źródła wiedzy w sieci – artykuł Kamila Śliwowskiego na blogu Sektora 3.0

Zdalna edukacja w czasie zamknięcia szkół – artykuł Kamila Śliwowskiego na stronie Centralnego Domu Technologii

Kursy online

e-Mocni – Cyfrowe Umiejętności. Realne Korzyści
https://e-mocni.org.pl

Khan Academy – Darmowe kursy, lekcje i ćwiczenia online
https://pl-pl.khanacademy.org

Kursodrom.pl – platforma elearningowa
http://www.kursodrom.pl/pl/

Udemy
https://www.udemy.com

Internetowe Rewolucje
https://learndigital.withgoogle.com/internetowerewolucje

BBC Learning English
http://www.bbc.co.uk/learningenglish/

Coursera
https://www.coursera.org/

Online Classes by Skillshare
https://www.skillshare.com/

edX
https://www.edx.org/

SkillShare
https://www.skillshare.com/home

Podcasty

Jak słuchać podcastów? Przykłady aplikacji mobilnych do subskrybowania podcastów
https://achmielewska.com/jak-sluchac-podcastow/

Bezpłatna aplikacja w sklepie Google Play
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.apps.podcasts&hl=pl

Bezpłatna aplikacja Apple Podcasts w sklepie App Store
https://apps.apple.com/pl/app/podcasts/id525463029

Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS
http://podcast.swps.pl/episodes

Audioteka
https://welcome.audioteka.com

Aplikacje mobilne

Duolingo
https://pl.duolingo.com

Wideo

TED: Ideas worth spreading
https://www.ted.com

Książki

Biblioteka internetowa Wolne Lektury
https://wolnelektury.pl

Gorąco zachęcamy też do udostępniania mieszkańcom zasobów edukacyjnych pochodzących ze szkoleń online przygotowanych w ramach projektu “e-Mocni: cyfrowe umiejętności, realne korzyści”. Szkolenia dotyczą technologii i e-usług przydatnych na co dzień w różnych dziedzinach życia. Zostały podzielone na 9 obszarów tematycznych: zdrowie, edukacja, finanse, odpoczynek i hobby, relacje z bliskimi, religia i sprawy duchowe, sprawy codzienne, zaangażowanie obywatelskie, praca i rozwój zawodowy.

Materiały dostępne są na tej stronie: https://e-mocni.org.pl/szkolenia-online/

Projekt “e-Mocni: cyfrowe umiejętności, realne korzyści” realizowaliśmy w okresie od grudnia 2016 do lipca 2019 roku wraz z partnerami: Fundacją Aktywizacja (Partner Wiodący), Polskim Związkiem Głuchych – Oddziałem Łódzkim i Fundacją Instytut Rozwoju Regionalnego. Celem projektu było zwiększenie umiejętności korzystania z internetu ponad 18 000 mieszkańców w około 126 gminach w całej Polsce. Projekt finansowany był ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (działanie 3.1 „Działania szkoleniowe na rzecz rozwoju kompetencji cyfrowych”).

Na polskiej stronie kampanii Tydzień z Internetem są także dostępne scenariusze z poprzednich lat kampanii. W czasie minionych dziewięciu edycji zajmowaliśmy się takimi tematami, jak: aktywność osób starszych, nowe technologie dla osób z niepełnosprawnościami, zakupy w internecie, rozwijanie pasji i zainteresowań, “fake newsy” i krytyczne myślenia. Część z nich zawiera linki do przydatnych narzędzi czy zasobów, np. pomagających samodzielnie uczyć się rozpoznawania nieprawdziwych czy nierzetelnych informacji.

Scenariusze Tygodnia z Internetem znajdują się na stronie: http://tydzienzinternetem.pl/#scenariusze

Materiały projektu “Kliknij. Sprawdź. Zrozum.” dostępne są tutaj: Zrozum.org.

Serdecznie zapraszamy biblioteki, szkoły, pracownie komputerowe, świetlice, organizacje pozarządowe, a także inne lokalne instytucje do włączenia się w Tydzień z Internetem i pomaganie mieszkańcom w radzeniu sobie z trudną sytuacją za pomocą przydatnych zasobów i narzędzi.