„Do*cenić bibliotekę. Jak skutecznie prowadzić rzecznictwo” – zapraszamy do korzystania z materiałów o rzecznictwie w bibliotekach

Zakończyliśmy program edukacyjny „Do*cenić bibliotekę. Jak skutecznie prowadzić rzecznictwo”. W ramach programu powstał podręcznik rzecznictwa oraz praktyczne materiały dla bibliotekarzy, m.in. opisy przykładowych działań, wzory, inspiracje i podpowiedzi, jak skutecznie prowadzić rzecznictwo w bibliotece. Zapraszamy do korzystania.

W szkoleniach zorganizowanych w ramach programu wzięło udział prawie 800 osób z bibliotek uczestniczących w Programie Rozwoju Bibliotek, projekcie “RozPRACUJ to z Biblioteką” i programie liderskim „LABiB”. Łącznie zrealizowano 248 dni szkoleniowych.

Podręcznik „Do*cenić bibliotekę. Jak skutecznie prowadzić rzecznictwo” jest skierowany przede wszystkim do bibliotek działających w małych miejscowościach – takich, które chcą świadomie kształtować swoje relacje z otoczeniem, głównie z samorządem. Celem podręcznika jest przekazanie wiedzy na temat sposobu tworzenia planu rzecznictwa w bibliotekach, jego obszarów i konstrukcji, a także adresatów, narzędzi i działań, jakie można wykorzystać.

Więcej informacji o podręczniku

 

 

Do pobrania
Podręcznik „Do*cenić bibliotekę. Jak skutecznie prowadzić rzecznictwo” (plik PDF)

Co to jest rzecznictwo?

Rzecznictwo to działania bibliotek i bibliotekarzy, których celem jest wpływanie na tworzenie korzystnych rozwiązań programowych (strategie i polityki) i finansowych umożliwiających bibliotekom odpowiadanie na potrzeby społeczności lokalnych.

Rzecznictwo kierujemy przede wszystkim do władz samorządowych i centralnych, a realizujemy za pomocą działań rzeczniczych.

Dowiedz się więcej i skorzystaj z materiałów o rzecznictwie w bibliotekach 

Program edukacyjny „Do*cenić bibliotekę. Jak skutecznie prowadzić rzecznictwo” zrealizowała firma Idea Zmiany w ramach Programu Rozwoju Bibliotek.