Wpadnij i zachwyć się programowaniem – włączamy się w tydzień kodowania 2017 (#codeweek)

Od 7 do 22 października trwać będzie Europejski Tydzień Kodowania! To wielkie święto kodowania i kolejna doskonała okazja do tego, by promować tę przyszłościową umiejętność wśród osób w każdym wieku. FRSI ponownie włącza się w tę inicjatywę, zapraszamy i Was!

Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Wpadnij i zachwyć się programowaniem!” i potrwa aż dwa tygodnie! Co ważne, aby zorganizować wydarzenie w ramach akcji, niepotrzebne jest żadne doświadczenie w prowadzeniu podobnych zajęć. Przygotowaliśmy dla Was kilka pomysłów na ciekawe i proste w przygotowaniu zajęcia.

JAK MOŻECIE SIĘ PRZYŁĄCZYĆ?

Wystarczy, że zorganizujecie wydarzenie zachęcające do nauki programowania. Zakres tematyczny jest szeroki, w akcję wpisują się również zajęcia z zakresu pobudzania kreatywności czy druku 3D. My proponujemy Wam:

1: scenariusz zajęć: Wszyscy jesteśmy programistami

Pomysł na zajęcia (90 min.) wprowadzające do nauki programowania na przykładzie czynności z życia codziennego. Kodowania uczymy się poprzez tworzenie przepisu na zaparzenie herbaty, czy przygotowanie kanapki. Jednym słowem to nauka programowania bez użycia komputera! To świetny pomysł na zajęcia dla osób, które nigdy wcześniej nie programowały oraz dla organizatorów bez doświadczeń w zajęciach z kodowania.

Pobierz scenariusz >


2: gra w labirynt

Aplikacja przygotowania specjalnie z okazji kampanii (wymagane są komputery i dostęp do Internetu). Bohater, przeszkody, skarbiec i ukryty do jego otworzenia klucz – z tych elementów tworzymy naszą unikalną planszę do gry. Kolejne zadanie to wydanie bohaterowi takich poleceń (kodujemy!), aby omijając przeszkody odnalazł klucz, a następnie otworzył skarbiec. Prosta gra do różnego zastosowania na zajęciach indywidualnych i grupowych. Ten pomysł mogą z powodzeniem wykorzystać organizatorzy bez doświadczenia w zajęciach z kodowania.

PRZEJDŹ NA STRONĘ GRY: http://2016.koduj.gov.pl/gra/


3: KODU GAME LAB: „Kodu, na pomoc”

Scenariusz na zajęcia do tworzenia gier 3D (wymagane komputery i wcześniejsza instalacja oprogramowania) – pomysł na zajęcia głównie dla osób, które wcześniej programowały, do wykorzystania przez organizatorów, którzy prowadzili już zajęcia z programowania. Polecany scenariusz powstał w ramach projektu „Koduj z klasą”, realizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej.

POBIERZ INSTRUKCJĘ (PLIK PDF) > 

POBIERZ SCENARIUSZ (PLIK PDF) > 


CHCESZ DOWIEDZIEĆ SIĘ WIĘCEJ?
OBEJRZYJ WEBINARIUM!

Już teraz zachęcamy do zapoznania się z naszymi propozycjami na aktywności w ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania i do promocji wydarzeń organizowanych lokalnie. 9 października o godz. 10.00 odbyło się webinarium „Włącz się w Tydzień Kodowania”, podczas którego szczegółowo omówiliśmy, jak włączyć się w Tydzień Kodowania i zaprezentowaliśmy przygotowane z tej okazji materiały. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia nagrania.

 


Serdecznie zachęcamy do organizowania wybranych aktywności oraz do rejestracji wydarzeń na ogólnoeuropejskiej mapie aktywności w ramach Tygodnia Kodowania 2017.

ZOBACZ MAPĘ WYDARZEŃ: HTTP://EVENTS.CODEWEEK.EU >

Dla organizatorów, którzy zgłoszą swoje wydarzenia (wymagane jest założenie konta), a po zajęciach prześlą krótkie podsumowanie, przygotowane zostaną certyfikaty. Formularz jest w języki angielskim, przygotowaliśmy dla Was wskazówki z tłumaczeniem:

ZAJRZYJ DO WSKAZÓWEK Z TŁUMACZENIEM >

Dla organizatorów 1000 pierwszych zgłoszonych inicjatyw Ministerstwo Cyfryzacji, aktywnie włączające się w kampanię, przygotowało pakiety trzydziestu gier Cody Roby! Warto więc już teraz zarejestrować swoje wydarzenia!

BIURO CODE WEEK – UZYSKAJ WSPARCIE

Na czas kampanii i przygotowań do niej Ministerstwo Cyfryzacji utworzyło Biuro Code Week. Jego zadaniem jest odpowiadanie na pytania/wątpliwości wszystkich uczestników i organizatorów wydarzeń. Specjalnie na tą okoliczność powstał adres: codeweek@mc.gov.pl oraz infolinia: 22 2455449.

Polska strona akcji:

CodeWeek 2017

CodeWeek 2017