Jak przygotować i z sukcesem realizować projekt – ucz się online!

Przedstawiamy bezpłatny kurs e-learningowy poświęcony przygotowywaniu i realizacji projektów w bibliotece. Kurs przeznaczony jest do samodzielnej nauki. Serdecznie zapraszamy do udziału w nim wszystkie osoby zainteresowane jego tematyką!

Realizacja projektów to zadanie niełatwe, choć bardzo satysfakcjonujące. Dla wielu bibliotek projekty to codzienność – dzięki nim można stale rozwijać i wzbogacać ofertę biblioteczną, wprowadzając usługi i działania, które odpowiadają potrzebom mieszkańców. Realizacja projektów to także możliwość pozyskania dla biblioteki dodatkowych funduszy. Jest to niezwykle ważne, zwłaszcza w czasach, gdy wiele instytucji i organizacji musi mierzyć się z cięciami budżetowymi i koniecznością oszczędności. Wreszcie – przygotowując i realizując projekty, bibliotekarki i bibliotekarze zdobywają nowe umiejętności, na bieżąco odpowiadają na wyzwania i stale poszukują możliwości rozwoju dla siebie i swoich bibliotek.

Mając na uwadze potrzeby bibliotek, bibliotekarek i bibliotekarzy, a także wyzwania stojące przed bibliotekami w najbliższej przyszłości, udostępniamy bezpłatny kurs e-learningowy poświecony przygotowywaniu i realizacji projektów. Treści kursu są podane w praktyczny, przystępny sposób i dostosowane do realiów bibliotek.

KTO MOŻE KORZYSTAĆ Z KURSU?

Kurs przygotowaliśmy z myślą o bibliotekarkach i bibliotekarzach pracujących w bibliotekach publicznych i zawarte w nim historie oraz tematy ćwiczeń odpowiadają specyfice tych bibliotek. Jednak zarządzanie projektami to uniwersalne zagadnienie. Wiedza na temat badania potrzeb odbiorców, generowania pomysłów na nowe usługi, posługiwania się „językiem” projektowym czy sprawnego funkcjonowania zespołu przyda się każdemu. Dlatego z naszego kursu mogą skorzystać bibliotekarki i bibliotekarze z różnych bibliotek, a także wszystkie inne osoby zainteresowane jego tematyką.

JAK MOŻNA SKORZYSTAĆ Z KURSU?

  • Kurs przeznaczony jest do samodzielnej nauki.
  • Wystarczy utworzyć konto na platformie Moodle z naszymi kursami, zapisać się do kursu „Jak przygotować i z sukcesem realizować projekt” i zacząć naukę.
  • Kurs jest dostępny bez ograniczeń czasowych – możesz z niego korzystać we własnym tempie, kiedy chcesz i tak długo, jak będzie Ci to potrzebne.
  • Kurs jest bezpłatny.
  • Czas „przejścia” kursu szacujemy na ok. jeden tydzień, ale zależy on od wielu czynników, w tym od indywidualnych preferencji, tempa nauki, czy stopnia znajomości prezentowanych w kursie zagadnień.
  • Po ukończenu kursu, czyli „przejściu” wszystkich modułów, otrzymasz certyfikat. Będzie można go pobrać samodzielnie ze swojego konta na platformie z kursem – pojawi się tam automatycznie po ukończeniu ostatniego, 20. modułu.

DLACZEGO WARTO?

  • Zyskasz przydatną, praktyczną wiedzę, podaną w formie dostosowanej do potrzeb i realiów bibliotek.
  • Zdobędziesz umiejętności, które pozwolą Ci przygotować wniosek o dofinansowanie, sprawnie zrealizować projekt i go rozliczyć.
  • Dowiesz się, jak wykorzystywać potencjał zespołu biblioteki i jej zasoby, a także gdzie szukać sprzymierzeńców i jak współpracować.
  • Nauczysz się badać potrzeby ludzi, szukać pomysłów na innowacje i wdrażać w bibliotece nowe usługi.
  • Rozwiniesz umiejętności współpracy i komunikacji w zespole.

PROGRAM KURSU

Kurs składa się z 20 modułów:

  1. Siła zespołu
  2. Innowacje
  3. Doświadczenia użytkownika
  4. Siła rozmowy
  5. Podsumowanie badań
  6. Szukanie rozwiązań
  7. Prototypowanie
  8. Szukanie poparcia
  9. Pisanie projektu
  10. Podstawy zarządzania projektami
  11. Zarządzanie finansami projektu
  12. Zarządzanie personelem
  13. Zgodzie z paragrafami
  14. Komunikacja w projekcie
  15. Dokumentacja projektu
  16. Analiza ryzyka
  17. Zarządzanie zmianą
  18. Nie wszystko musimy robić samiPakiet SCORM
  19. Promocja projektu
  20. Trwałość projektu

CO JEST POTRZEBNE DO SKORZYSTANIA Z KURSU?

Aby zapoznać się z materiałami kursu, potrzebujesz komputera z dostępem do internetu, a także słuchawek albo głośnika, ponieważ kurs zawiera dźwięk (instrukcje wyświetlają się na ekranie i podawane są głosowo). Moduły kursu to interaktywne prezentacje. Każdy moduł składa się z kilkunastu slajdów z tekstem, rysunkami oraz ćwiczeniami. Pomiędzy slajdami poruszamy się klikając czerwone strzałki po obu stronach slajdu. Na slajdach czytamy ich treść, klikamy polecenia, przyciski, rysunki itp., lub przeciągamy różne elementy zgodnie z instrukcjami (pisemnymi i głosowymi). Nie jest potrzebny mikrofon ani kamera.

Więcej informacji o tym, jak korzystać z kursu znajdziesz tutaj:

Jak przygotować i z sukcesem realizować projekt – nagranie webinarium: https://biblioteki.org/webinaria/Jak_przygotowac_i_z_sukcesem_realizowac_projekt_nagranie_webinarium0.html

Prezentacja: „Jak przygotować i z sukcesem realizować projekt. Poradnik użytkownika kursu e-learningowego: https://biblioteki.org/dam/jcr:3967e9fb-8b1a-4c6b-a7f2-2b171e86f729/17.12_Jak_przygotowac_i_z_sukcesem_realizowac_projekt.pdf

Wskazówki techniczne: http://author.biblioteki.org/magnoliaAuthor/dam/jcr:a9cdeacc-241a-44a0-a084-ad3b78c58d9d/Jak_przygotowac_i_z_sukcesem_realizowac_projekt_wskazowki_techniczne.pdf

JAK SIĘ ZAPISAĆ?

  • Wejdź na stronę https://kursy.frsi.org.pl/ i kliknij przycisk “Zaloguj się”.
  • Na stronie logowania kliknij przycisk “Załóż konto”.
  • Zapoznaj się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych (zgoda na ich przetwarzanie jest wymagana, aby wziąć udział w kursie) i kliknij przycisk “Dalej”
  • Wypełnij formularz rejestracyjny, zweryfikuj adres e-mail i zacznij korzystać z kursu.
  • Pytania i uwagi dotyczące kursu prosimy kierować na adres agnieszka.koszowska@frsi.org.pl.

UWAGA: KONKURS!

Osoby, które ukończą kurs “Jak przygotować i z sukcesem realizować projekt” będą mogły wziąć udział w konkursie i wygrać nagrody! Szczegółowe informacje o konkursie opublikujemy niebawem.

Serdecznie zapraszamy!

Kurs „Jak przygotować i z sukcesem realizować projekt” powstał w ramach Programu Rozwoju Bibliotek. Program wspiera tysiące bibliotek publicznych w całej Polsce w pełnieniu roli lokalnych centrów aktywności społecznej. W takich placówkach ludzie spędzają czas, rozwijają swoje zainteresowania, zdobywają nowe umiejętności i wspólnie działają. Program Rozwoju Bibliotek to przedsięwzięcie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności prowadzone przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. W latach 2009 2015 było realizowane w ramach partnerstwa z Fundacją Billa i Melindy Gatesów.