Podziel się swoim doświadczeniem i pomysłami! Poprowadź warsztat na kongresie bibliotek!

Zapraszamy bibliotekarki i bibliotekarzy, przedstawicieli organizacji pozarządowych lub instytucji współpracujących z bibliotekami – wszystkich, którzy chcą podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem – do poprowadzenia warsztatów na tegorocznym kongresie bibliotek publicznych „Biblioteka pełna ludzi”. 

O kongresie

Kongres bibliotek publicznych jest dorocznym wydarzeniem, organizowanym przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego jako część Programu Rozwoju Bibliotek. W tym roku odbędzie się 21 i 22 października w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie pod hasłem “Biblioteka pełna ludzi”.

Informacje o poprzednich kongresach są dostępne na portalu www.biblioteki.org, w dziale “Kongresy”.

Tegoroczny kongres to dwa bardzo aktywne dni: blisko 300 uczestniczących osób, 6 bloków tematycznych, 30 warsztatów, wiele atrakcji towarzyszących. Dyskusje, dzielenie się pomysłami i dobrymi praktykami, wiele inspiracji i świetna okazja do integracji.

Merytoryczne ramy kongresu przygotowała grupa osób z FRSI we współpracy z wybranymi uczestniczkami sieci LABIB. Program został podzielony na sześć bloków tematycznych:

  • Ludzie, pomysły, pieniądze, czyli jak zwiększać zasoby biblioteki?
  • Książka: inter(akcje).
  • Porozmawiaj, czyli jak słuchać, aby usłyszeć, jak zmieniać, aby zmienić.
  • Całe życie z biblioteką.
  • Po godzinach – edukacja nieformalna w bibliotece.
  • Wszystko gra!

W każdym bloku odbędzie się po pięć warsztatów. Każdy warsztat trwa 90 minut. Dwuosobowe zespoły w składzie osoba z FRSI i osoba z sieci LABIB opracowały koncepcje bloków, w tym proponowane tematy warsztatów.

Zobacz opisy bloków i proponowane tematy warsztatów.

Teraz kolej na Ciebie! Jeśli chcesz podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem w którymś z zaproponowanych tematów, przyślij swoje zgłoszenie. Możesz też przysłać swoją własną propozycję, która jest zgodna z koncepcją danego bloku. Zapraszamy do współtworzenia kongresu!

Ten konkurs jest otwarty dla wszystkich. Osoby, które poprowadzą warsztaty podczas kongresu, zostaną wybrane w lipcu. Następnie będą pracować z merytorycznymi opiekunami bloków nad finalnym kształtem warsztatów, jak najlepiej dostosowanym do potrzeb i oczekiwań uczestników kongresu.

Jak się zgłosić?

Do poprowadzenia warsztatów zachęcamy bibliotekarki i bibliotekarzy, a także osoby z organizacji pozarządowych lub instytucji współpracujących z bibliotekami. Wszystkich, którzy chcą podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem z uczestnikami kongresu.

Można to zrobić w czterech krokach:

  • Wybrać jeden z sześciu bloków tematycznych.
  • Wybrać temat warsztatu lub zaproponować temat własny zgodny z koncepcją bloku.
  • Wypełnić wniosek zgłoszeniowy, w którym znajdzie się opis pomysłu na warsztat.
  • Wysłać wniosek na adres: jolanta.jezowska@frsi.org.pl.

Na zgłoszenia czekamy do 30 czerwca.

Do pobrania:
Opisy bloków i proponowane tematy warsztatów
Wniosek zgłoszeniowy

Dlaczego warto?

  • prezentujesz siebie, swoje osiągnięcia, wiedzę i doświadczenie,
  • sprawdzasz się w roli prowadzącej/prowadzącego,
  • nawiązujesz ciekawe kontakty i masz możliwość podjęcia współpracy z osobami uczestniczącymi w kongresie,
  • współtworzysz wydarzenie ważne dla środowiska bibliotecznego, o wyjątkowym klimacie, z dużą dawką pozytywnej energii (obejrzyj relację z zeszłorocznego kongresu 2012)
  • otrzymujesz bezpłatny udział w całym kongresie (zwrot kosztów podróży, zakwaterowanie, wyżywienie).

Dodatkowe informacje

Do konkursu można zgłaszać się również z osobą współprowadzącą warsztat, o ile ma to uzasadnienie merytoryczne. Osoba współprowadząca otrzyma bezpłatny udział w całym kongresie (zwrot kosztów podróży, zakwaterowanie, wyżywienie).

Należy pamiętać, że w warsztacie wezmą udział przede wszystkim bibliotekarze – warsztat powinien być dla nich inspirujący i przydatny w planowaniu działań dla użytkowników biblioteki, a także dla rozwoju biblioteki jako instytucji i jej pracowników.

Zespół opiekunów merytorycznych wybierze najciekawsze zgłoszenia do końca lipca. W sierpniu rozpocznie się wspólna praca nad finalnym kształtem warsztatów oraz skompletowaniem materiałów informacyjnych dla uczestników kongresu (opisy warsztatów, notki biograficzne i zdjęcia prowadzących).

Zapraszamy! Stwórz z nami „Bibliotekę pełną ludzi”!