III Ogólnopolska Konferencja „Sektor 3.0”, Warszawa, 21-22 maja 2013

Przeszło 300 przedstawicieli organizacji pozarządowych, biznesu, nauki i administracji uczestniczyło w III Ogólnopolskiej Konferencji „Sektor 3.0”, która odbyła się w Warszawie w dniach 21-22 maja. Podczas wydarzenia po raz pierwszy przyznano specjalną nagrodę w wysokości 40 000 zł dla organizacji posiadającej szczególne osiągnięcia w zakresie promocji technologii informacyjno-komunikacyjnych w trzecim sektorze.

Organizatorami Konferencji „Sektor 3.0” była Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności oraz Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w ramach programu pn. „Nowe Technologie Lokalnie”. Patronem instytucjonalnym wydarzenia było Ministerstwo Administracji oraz Centrum Nauki Kopernik. Partnerem głównym był Microsoft, zaś technologicznym Orange Polska i Intel.

Trzecia edycja Konferencji „Sektor 3.0” trwała dwa dni. Hasłem przewodnim wydarzenia było „Innovate now!”. Po raz pierwszy w ramach wydarzenia odbył się także NGO Connection Day.

Pierwszego dnia przeszło 300 uczestników spotkało się w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Wydarzenie otworzył Pan Michał Boni, Minister Administracji i Cyfryzacji:

– Skuteczna cyfryzacja powinna być oparta na trzech filarach – zwiększeniu dostępu do szybkiego internetu, rozwoju treści i usług dostępnych w sieci oraz poprawie kompetencji cyfrowych w społeczeństwie. Musimy dostosować nasze kompetencje do cyfrowego świata. 

Następnie głos zabrał Stephen Mull, Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce

– W wyniku rewolucji informatycznej i komunikacyjnej społeczeństwa stały się bardziej dynamiczne, gotowe do działania- mówił Ambasador Mull, który równocześnie zapowiedział organizację w październiku w Warszawie TechCampu (http://www.techcampglobal.org) będącego międzynarodową inicjatywą Departamentu Stanu USA wzmacniającą cyfrowy potencjał organizacji pozarządowych.

Kuba Wygnański, Prezes Pracowni Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia” oraz Melissa Pailthorp z Microsoft opowiadali czym są innowacje oraz jakie są aktualne trendy w zakresie wykorzystania technologii informacyjno-komunikacyjnych.

W drugiej części Sektora 3.0 zorganizowano 8 seminariów tematycznych poświęconych wykorzystaniu technologii w komunikacji, współpracy, fundraisingu i zarządzaniu. Spotkania prowadzili eksperci ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Polski. Uzupełnieniem dla seminariów były specjalne pokazy technologii m.in. firmy Intel oraz Orange. Uczestnicy mieli także okazję do zobaczenia drukarki 3D oraz bezpłatnych aplikacji mobilnych stworzonych przez trzeci sektor. W tym samym czasie odbyła się również sesja networkingowa, w trakcie której zarówno organizacje jak i firmy prezentowały swoją ofertę na przeszło 20 specjalnych stoiskach.

Pierwszy dzień konferencji zakończył się Forum Eksperckim moderowanym przez Dariusza Bugalskiego z Trójki. Prelegentów tej sesji wybierali sami uczestnicy konferencji za pomocą specjalnej stworzonej aplikacji.

Na zakończenie odbyło się także wręczenie specjalnej nagrody pn. Nowe Technologie Lokalnie „SEKTOR 3.0” w wysokości 40 000 PLN. Laureatem nagrody została Fundacja Widzialni z Częstochowy, która zajmuje się promowaniem stron internetowych dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Podczas drugiego dnia konferencji pod hasłem „Innowacyjność w praktyce” uczestnicy mieli okazję wziąć udział w warsztatach tematycznych zorganizowanych w ośmiu miejscach w Warszawie – w siedzibie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, Fundacji Stocznia, Centrum Cyfrowego, a także firm Microsoft, Orange oraz Intel. 

Więcej informacji o konferencji:

www.sektor3-0.pl

Sektor 3.0 na Facebooku

Sektor 3.0 na Twitterze

Galeria zdjęć

Materiały wideo