Link to the future

Celem projektu jest zachęcanie młodych ludzi z małych miejscowości do nauki kodowania. Wyróżniającym elementem naszego projektu jest zastosowanie programowalnych robotów Finch. Podczas warsztatów prowadzonych w bibliotekach, szkołach, domach kultury przez młodych profesjonalistów i entuzjastów programowania, gimnazjaliści i uczniowie starszych klas szkół podstawowych, którzy wcześniej nie mieli do czynienia z kodowaniem, rozmawiają o tym, czym jest i z czym kojarzy się im kodowanie, tworzą swoje pierwsze programy w języku Scratch i stopniowo je rozbudowują. Kulminacyjnym momentem warsztatów jest wyścig robotów Finch zakodowanych samodzielnie przez uczestników zajęć. Ponadto w ramach projektu w całej Polsce powstają lokalne kluby kodowania w instytucjach, które organizowały zajęcia dla młodzieży. Nasze działania są wspierane przez dział edukacyjny Microsoftu, którego pracownicy zachęcają młodych ludzi do nauki kodowania podczas licznych pokazów, spotkań i webinariów, a także oferują wiele narzędzi edukacyjnych, np. naukę kodowania opartą na motywach popularnej gry Minecraft czy kursy tworzenia gier 3D w środowisku Kodu Game Lab. Pierwsza edycja projektu, realizowana od stycznia do grudnia 2015 roku, została objęta patronatem Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Społecznej.

GARŚĆ DANYCH:

Budżet: 178.500 USD ze środków firmy Microsoft w ramach inicjatywy YouthSpark
Czas: styczeń 2015 – grudzień 2016
Zasięg: 115 miejscowości

NAJWAŻNIEJSZE DZIAŁANIA:

 
  • 4.000 uczestników 220 warsztatów z kodowania w języku Scratch z wykorzystaniem robotów Finch
  • 1.500 uczestników w 50 lokalnych klubach kodowania
  • 25.000 uczestników pokazów, warsztatów i webinariów organizowanych przez dział edukacyjny Microsoftu

Link do przyszłości. Zaprogramuj swoją karierę.

DZIĘKI TEMU PROJEKTOWI…

Dla większości z 4.000 uczniów gimnazjów oraz klas IV-VI szkół podstawowych z małych miejscowości udział w projekcie był pierwszą przygodą z kodowaniem. Blisko 90% uczestników potwierdziło chęć kontynuowania nauki kodowania, także w ramach lokalnych klubów kodowania. Warto dodać, że w Polsce wśród wszystkich studentów zaledwie 4% studiuje na kierunkach informatycznych, a ok. 8% społeczeństwa deklaruje umiejętności programistyczne.

“W październiku 2015 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Murowie odbyły się warsztaty z programowania robotów, poprowadzone przez młodego, inspirującego programistę i blogera, Błażeja Faliszka. Uczestnicy od początku dopytywali o kontynuację zajęć. W międzyczasie sami zgłębiali temat. Jeden z nich, bawiąc się w programowanie opracował szyfr do drzwi swojego pokoju. Teraz jaskinia nastolatka jest zupełnie bezpieczna, bo ani młodszy brat, ani rodzice nie mogą wejść do pomieszczenia :)”
Organizatorka warsztatów z kodowania, Gminna Biblioteka Publiczna w Murowie

 

WIĘCEJ:

 

www.linkdoprzyszlosci.pl

facebook.com/linkdoprzyszlosci

PROJEKT KOORDYNUJĄ:

Mariusz Boguszewski i Iwona Kolosek