Break and Make

Cykl „Break And Make” to globalna sieć hackathonów zorganizowanych przez firmę Intel, jednego z największych producentów podzespołów komputerowych na świecie. W organizacji europejskich wydarzeń z tego cyklu uczestniczy Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, odbędą się one w okresie od marca do listopada 2015 roku.

Idea hackathonu jest prosta – w jednym miejscu spotyka się grupa pasjonatów kodowania, konstruowania i wymyślania innowacyjnych rozwiązań, nakreślony zostaje ogólny problem lub plan działania, a następnie zgromadzeni dzielą się na grupy i biorą do pracy. Proces tworzenia trwa zazwyczaj nie więcej niż 24 godziny.

Eventy skupiają się wokół najnowszej technologii firmy Intel – Edison Kit for Arduino. To miniaturowe komputery przeznaczone do zastosowanie w dziedzinach wearables oraz robotyki, które można programować z wykorzystaniem platformy Arduino. Dodatkowo uczestnicy hackatonów mają do dyspozycji bogaty zestaw przeróżnych sensorów, które w połączeniu z Edisonem dają bardzo szerokie możliwości zastosowania. Na miejscu obecni są także eksperci między innymi z dziedziny informatyki, najnowszych rozwiązań technologicznych i biznesu. Aktywnie wspierają i doradzają uczestnikom w pracy nad projektami, aby powstające rozwiązania były nie tylko jeszcze lepsze, ale także aby miały większe szanse na zaistnienie na rynku technologicznym.

Pierwszy wspólny warsztat Intela i FSRI odbył się w Krakowie pod hasłem „Hackuj w słusznej sprawie” a jego tematyka skupiała się wokół logistyki eventów, edukacji i rozrywki oraz rozwiązań dla osób niepełnosprawnych. Uczestnikom zdecydowanie przypadł do gustu temat dotyczący usprawnień dla osób niepełnosprawnych, ponieważ wszystkie trzy projekty, jakie otrzymały wyróżnienia, zostały opracowane właśnie z myślą o ułatwieniu takim osobom codziennego życia. Kolejny hackaton – organizowany w Budapeszcie, miał charakter bardziej technologiczny, a jego myślą przewodnią były nowe technologie w podróży. Zobaczyliśmy kilka niezwykle ciekawych projektów, jak chociażby alarm do namiotowego zamka sterowany smartfonem, walizka, która sama podąża za właścicielem czy naszpikowana elektroniką kierownica do roweru ułatwiająca nawigację.

Jaka będzie tematyka kolejnych spotkań i co powstanie w ich trakcie? Dowiemy się już wkrótce!

http://breakandmake.intel.com/