Biblioteka online: program szkoleniowy

Biblioteka online: program szkoleniowy to projekt edukacyjny, w ramach którego przygotowujemy bibliotekarki i bibliotekarzy z bibliotek publicznych do wprowadzania w bibliotekach oferty edukacyjnych, kulturalnych i twórczych działań online dla różnych grup mieszkańców.

GARŚĆ DANYCH:

Budżet: 90 tys. PLN, dofinansowanie (87 tys. PLN): Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – program Narodowego Centrum Kultury “Kultura w sieci”
Czas: czerwiec – październik 2020
Zasięg: 30 bibliotek publicznych z całego kraju.

NAJWAŻNIEJSZE DZIAŁANIA:

  • przygotowanie programu szkoleniowego dla bibliotekarek i bibliotekarzy we współpracy z doświadczonymi trenerami, będącymi jednocześnie praktykami pracującymi w bibliotekach,
  • realizacja 18-godzinnego szkolenie online składającego się z dwóch modułów: pierwszego ogólnego oraz drugiego poświęconego działaniom dla wybranej (spośród czterech) grupy użytkowników biblioteki: dzieci, młodzieży, osób dorosłych i seniorów.
  • wsparcie konsultacyjne trenerów w opracowaniu planu i wdrożeniu działań biblioteki online,
  • realizacja działań online (spotkania, warsztaty, wydarzenia kulturalne) przez biblioteki biorące udział w projekcie,
  • przygotowanie i rozpowszechnienie materiałów edukacyjnych: (webinariów, tutoriali, zestawu grafik promocyinych do publikowania na stronach internetowych i w mediach społecznościowych, informujących o działaniach online biblioteki).

DZIĘKI PROJEKTOWI:

  • bibliotekarki i bibliotekarze zdobędą nowe kompetencje, umożliwiające skuteczniejsze działanie zespołu biblioteki z wykorzystaniem narzędzi cyfrowych oraz przeniesienie części działań bibliotecznych do sfery wirtualnej,
  • powstana materiały edukacyjne do wykorzystania przez inne osoby zainteresowane prowadzeniem działań edukacyjnych i kulturalnych online w bibliotekach (i nie tylko).