"Myślenie projektowe w bibliotekach" - lektura obowiązkowa!

Jeśli chcielibyście lepiej zrozumieć potrzeby użytkowników waszej biblioteki i zaangażować okolicznych mieszkańców w swoje działania jak nigdy dotąd, powinniście zaprzyjaźnić się z pojęciem „design thinking” (tłumaczonym na język polski jako myślenie projektowe). Pomoże wam w tym podręcznik opracowany w ramach projektu Global Libraries Fundacji Billa i Melindy Gates’ów przez IDEO*, a przetłumaczony na polski przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Dlaczego ten podręcznik jest właśnie dla was?

  • Zrozumiecie na czym konkretnie polegają kolejne fazy procesu myślenia projektowego (faza inspiracji, generowanie pomysłów i budowanie prototypu). Na pierwszy rzut oka metoda myślenia projektowego może się wydawać onieśmielająca, ale tak naprawdę jest to bardzo empatyczny i intuicyjny proces, który sięga do naszych wrodzonych umiejętności.
  • Odkryjecie, że szukając rozwiązań dla codziennych problemów warto jest patrzeć na świat oczami dziecka oraz pozwolić sobie na eksperymentowanie.
  • Dowiecie się jak myślenie projektowe przełoży się na korzyści dla biblioteki i dla jej użytkowników (i nauczycie się działać tak, żeby potrzeby użytkowników zawsze stawiać na pierwszym miejscu).
  • Poznacie konkretne metody pracy, które opisane są w przyjazny sposób, krok po kroku. Nie będziecie się bać pojęć takich jak „prototypowanie usług” czy „mapa koncepcyjna”.
  • Dowiecie się dlaczego warto opowiadać barwne historie, robić niestandardowe notatki, pracować metodą burzy mózgów i zadbać o minipilotaże. Co więcej, dowiecie się jak to świetnie zrobić!
  • Przekonacie się, że wypracowany przez wasz zespół efekt końcowy powinien być pierwszym krokiem do ulepszania, rozwijania i ciągłego testowania pomysłów.
  • Poznacie przykłady dobrych rozwiązań z innych bibliotek na świecie.

Zachęcamy do lektury!

PLIK DO POBRANIA: “Myślenie projektowe w bibliotekach” [pdf]