Jeśli dużo pracujesz, musisz też dużo leżeć na trawie. Festiwal Sektor 3.0 Work Smarter za nami!

Czternasta edycja Festiwalu Sektor 3.0 okazała się rekordową pod względem frekwencji. W wydarzeniu w formule hybrydowej wzięło udział ponad 1 000 osób. Uczestnicy dowiedzieli się, jak kształtować nawyki, które pomogą w efektywnej pracy, poznaliśmy sposoby na wykorzystanie sztucznej inteligencji jako codziennej asystentki. Nie zabrakło także wątków związanych z równowagą między pracą a odpoczynkiem czy kwestii cyberbezpieczeństwa.

 

Obejrzyj zapis transmisji Festiwalu

W tym roku motywem przewodnim wydarzenia, które odbywało się w Kampusie Innowacji CIC Warsaw, było hasło “Work Smarter”. Prawie 60 zaproszonych ekspertów i ekspertek zastanawiało się, jak dziś wygląda nasza praca w kontekście rewolucji związanej ze sztuczną inteligencją. Zaproszeni goście analizowali, jak kształtować nowe i inteligentne nawyki, które mogą wesprzeć nas w efektywnej współpracy z technologiami. Wiele wątków obracało się wokół gorącego tematu ostatnich miesięcy, czyli sztucznej inteligencji i tego, jak wykorzystać jej potencjał do skutecznego zarządzania, komunikacji czy automatyzacji w pracy indywidualnej i zespołowej. Festiwal przyniósł wiele cennych wskazówek oraz uwypuklił rolę człowieka, zespołu oraz zrównoważonego i dobrze zaprojektowanego miejsca pracy.

Jesteśmy w eksperymentalnym supercyklu. Tempo wszystkiego jest zabójcze. Nie ważne z jakiego pokolenia jesteśmy, tu i teraz jesteśmy pokoleniem eksperymentalnym technologicznie – mówiła Jowita Michalska z Digital University.

To my nadajemy kierunek technologii. To od nas zależy, jak będziemy używać sztucznej inteligencji. Możemy jej używać kreatywnie i w dobrych celach. Można też tworzyć szum informacyjny. To od nas zależy wszystko – mówiła prof. Aleksandra Przegalińska z Akademii Leona Koźminskiego

Jednocześnie nie zabrakło wątków formalnoprawnych oraz głosów o tym, jak minimalizować społeczne i środowiskowe koszty wprowadzania nowych technologii.

Potrzebujemy nowej umowy społecznej. Co możemy zrobić jako państwa, jako ludzie, jako społeczności, żeby zachować te wartości, które są dla nas ważne? – mówił Filip Konopczyński z Ministerstwa Cyfryzacji podczas panelu otwierającego wydarzenie.

Sztuczna inteligencja jest technologią wyrównującą szanse, szczególnie w gronie osób z niepełnosprawnościami, które stanowią ogromną część rynku pracy – podkreślała Olga Sztuba z Google.

Jeśli siedzisz bardzo dużo w świecie hi-tech, spróbuj bardzo dużo siedzieć w przyrodzie. Jeśli bardzo dużo myślisz, to bardzo dużo leż na trawie (…). Wprowadzajmy sztuczną inteligencję do szkoły, ale zainwestujmy tyle samo czasu w programy np. w ogródki szkolne – powiedział dr Alek Tarkowski z Open Future Foundation.

Trzeba być ciekawym świata i kochać ludzi. Bo jeżeli będę ciekawy świata, to będę szukał cały czas czegoś, bo będę patrzył się na to wszystko, co teraz wiąże się ze sztuczną inteligencją. (…) Jedziemy do przodu, żeby zrobić coś fajnego, jedziemy do przodu po to, żeby pojawiła się jakaś korzyść dla nas, dla klienta – mówi Michał Jaworski z Microsoft Polska.

Uczestnicy i uczestniczki Festiwalu również sami zaangażowali się w dyskusję żywo, komentując wystąpienia prelegentów i dzieląc się swoimi spostrzeżeniami. Pojawił się ważny wątek odpłatności za dostęp do narzędzi. Dyskutowano nad znaczeniem pracy hybrydowej, która pozwala na zachowanie równowagi między efektywnością a zdrowiem psychicznym. Przypominano też o znaczeniu czynnika ludzkiego w dobie technologii – relacje pozostają kluczowe, a technologie powinny je wspierać, a nie zastępować.

Jesteśmy pokoleniem eksperymentalnym, powinniśmy zwrócić na to uwagę próbując nadążyć za zmianami technologicznymi. To też strategia radzenia sobie stresem, który generują zmiany. Każde zmiany, nie tylko technologiczne. Trzeba pielęgnować swoje pasje i relacje z bliskimi nam ludźmi. Poza digitalem jest real – zwracali uwagę uczestnicy Kasia i Jacek.

O pracy i tym, jak się zmienia rozmawialiśmy również z Maciejem Okraszewskim z Działu Zagranicznego. Wskazywał on, że zwiększenie wydajności i przyspieszenie niektórych działań nie musi wcale oznaczać, że będziemy pracować mniej. Jeśli nie będziemy czujni możemy znaleźć się w pułapce. Ważnym wątkiem był także zespół i przestrzeganie zasad przyjaznej pracy.

Adam Majchrzak ze Stowarzyszenia Demagog mówił o wyzwaniach naszych czasów, które dotyczą infosfery. Fake newsy już znamy, a deep fake’i stają się coraz bardziej popularne. Często to właśnie to, co znajdziemy w sieci może mieć wpływ na nasze decyzje. A te dotyczące na przykład naszego zdrowia mogą mieć poważne skutki. Przyzwyczailiśmy się do mediów społecznościowych, ale nadal ciężko nam zrozumieć, jak wielki wpływ mogą mieć na nasze życie i otaczający nas świat.

Podczas panelu z udziałem Joanny Sosnowskiej (Techstorie) i Bartosza Borowca (Deloitte Digital) poruszono kwestie o inkluzywnych technologiach. Zastanawiano się, jak tworzyć i wprowadzać do zespołu narzędzia, które będą dostępne dla każdej osoby, niezależnie od jej zaawansowania, płci, wieku czy języka.

Technologie włączające to takie, które uwzględniają potrzeby wszystkich użytkowników i użytkowniczek – mówiła Joanna Sosnowska z Podcastu Techstorie.

Bartosz Borowiec zachęcał do wykorzystywania istniejących już w zespole narzędzi biurowych. Bardzo często małe usprawnienia mogą rozwiązać naprawę duże problemy w codziennej pracy z technologiami. Zwracał także uwagę na proces, czyli sposób uczenia się i wdrożenia nowych narzędzi. Rewolucyjne zmiany w tym obszarze rzadko przynoszą dobre efekty.

Spotkania, warsztaty i rzeka refleksji

Jak wzmocnić motywację do pracy i zadbać o siebie i o zespół? Jak wykorzystywać sztuczną inteligencję do tworzenia atrakcyjnych treści, przetwarzania informacji lub tworzenia wniosków grantowych? Jak projektować usługi i produkty przy ograniczonych zasobach? Odpowiedzi na te i inne pytania szukali uczestnicy i uczestniczki warsztatów stacjonarnych. Drugiego dnia Festiwalu w Kampusie Innowacji CIC Warsaw zgromadziło się ponad 160 osób zainteresowanych podniesieniem kompetencji oraz zdobyciem praktycznej wiedzy.

Po kilku latach przerwy obok warsztatów na nowo zagościł networking i wymiana doświadczeń w wersji offline. Obok inspirującego wystąpienia prof. ALK Aleksandry Przegalińskiej nt. sztucznej inteligencji goście dyskutowali o naszych największych wyzwaniach związanych z wykorzystaniem technologii w ramach interaktywnych głosowań i tworzenia rysunków na symbolicznej rzece refleksji. Głównym elementem spotkania było jednak siedem technologicznych warsztatów typu masterclass przygotowanych przez specjalistów z Microsoft, DELab UW, Google, Job Crafting Polska, CampusAI i innych.

Nagroda Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności Sektor 3.0 2024 dla Centrum Edukacji Obywatelskiej

Od 30 lat Centrum Edukacji Obywatelskiej działa z sukcesem na rzecz podniesienia jakości polskiej edukacji. Ważnym elementem tego sukcesu jest wykorzystanie nowoczesnych technologii. Umożliwia to skalowanie działań, z których korzysta corocznie około 40 tysięcy nauczycieli i niemal 10 tysięcy szkół w całej Polsce – mówi Radosław Jasiński, Dyrektor Programowy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz przewodniczący Kapituły Nagrody.

Nagroda to wsparcie finansowe w wysokości 40 tysięcy zł na działalność statutową oraz działania promocyjne na skalę ogólnopolską.

AI w działaniach organizacji społecznych: wnioski i rekomendacje z pilotażu

Podczas Festiwalu Sektor 3.0 opublikowano rekomendacje dot. wykorzystania sztucznej inteligencji w sektorze społecznym.

Materiał przygotowany został na bazie doświadczeń z pilotażowego projektu realizowanego wspólnie przez Sektor 3.0 z DELab UW, CampusAI i Google. Wnioski, doświadczenia i dobre praktyki zebrane zostały w formie praktycznej publikacji – mówi dr Dawid Szarański, dyrektor programu Sektor 3.0.

Publikacja pt: “Sztuczna inteligencja w działaniach organizacji społecznych. Wnioski i rekomendacje” dostępna jest bezpłatnie do pobrania tutaj.


Festiwal Sektor 3.0 realizowany jest w ramach programu Sektor 3.0 Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, a jego organizatorem jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Organizatorzy: Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności

Patronat Honorowy: Minister Cyfryzacji, Prezydent m.st. Warszawy, Akademia Leona Koźmińskiego, Uniwersytet SWPS

Partnerzy Technologiczni: Microsoft, Orange, Google

Partnerzy Wspierający: Campus AI, DELAB UW, Kampus Innowacji CIC Warsaw, Kongres Obywatelski, My Digital Life, No Fluff Jobs, Venture Cafe Warsaw Foundation

Patronat Medialny: ngo.pl, Spider’s Web, The Re:view

Sektor 3.0 to przedsięwzięciem Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanym przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Od 2012 roku wspiera transformację cyfrową i wykorzystywanie nowych technologii w działaniach społecznie użytecznych. Wierzymy, że osobom aktywnie zaangażowanym społecznie potrzebne są różnorodne kompetencje i narzędzia cyfrowe. Dlatego naszym celem jest dostarczanie wysokiej jakości, przystępnej wiedzy o technologiach, aby osoby te działały skuteczniej i wdrażały pozytywne zmiany społeczne. Program został wyróżniony przez Komisję Europejską w ramach „European Digital Skills Award”.

Kontakt dla mediów:
Wiktoria Nycz, marketing manager, wiktoria.nycz@frsi.org.pl