Zapraszamy biblioteki, szkoły, pracownie komputerowe, świetlice, organizacje pozarządowe, a także inne lokalne instytucje do zarejestrowania udziału w kampanii “Tydzień z Internetem 2020”. Tegoroczny “Tydzień z Internetem” odbędzie się w dniach 23-29 marca br. pod hasłem “e-Mocni przez całe życie”. Motywem przewodnim kampanii jest uczenie się przez całe życie za pomocą przydatnych, wartościowych zasobów i narzędzi online.
Aby zarejestrować udział w kampanii należy wypełnić formularz dostępny pod adresem:
https://rejestracja.frsi.org.pl/pr/TzI2020/create
Zarejestrowane instytucje będą widoczne na mapie dostępnej na tej stronie:
https://rejestracja.frsi.org.pl/pr/TzI2020
W przypadku pytań dotyczących kampanii, problemów z rejestracją itp. prosimy o kontakt mailowy z Agnieszką Koszowską: agnieszka.koszowska@frsi.org.pl.
Serdecznie zapraszamy!
Tydzień z Internetem (europejska strona: All Digital Week) to doroczna, ogólnoeuropejska kampania, której celem jest zachęcenie jak największej liczby osób do poznania możliwości, jakie daje internet. Działania polegają na organizowaniu w miejscach oferujących publiczny dostęp do Internetu spotkań prezentujących ciekawe, przydatne i praktyczne sposoby wykorzystania nowych technologii i zasobów online. W Polsce kampania koordynowana jest przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i realizowana we współpracy z wieloma partnerami na poziomie krajowym i lokalnym. W dotychczasowych dziewięciu polskich edycjach Tygodnia z Internetem wzięło udział ponad 2700 instytucji.
Hasło tegorocznej edycji kampanii to: “e-Mocni przez całe życie”. Zachęcamy w niej do organizowania spotkań promujących wśród mieszkańców ideę uczenia się przez całe życie i korzystania w tym celu z przydatnych, wartościowych zasobów i narzędzi online. Osoby uczestniczące w spotkaniach dowiedzą się, dlaczego warto uczyć się online, jakie umiejętności cyfrowe warto zdobywać i rozwijać, czego można w ten sposób się nauczyć i jak samodzielnie uzupełniać wiedzę.
Gorąco zachęcamy do organizowania spotkań dla mieszkańców wykorzystujących dwa scenariusze (udostępnimy je do 6 marca 2020 r.) i/lub materiały pochodzące ze szkoleń online przygotowanych w ramach projektu “e-Mocni: cyfrowe umiejętności, realne korzyści”. Szkolenia dotyczą technologii i e-usług przydatnych na co dzień w różnych dziedzinach życia. Zostały podzielone na 9 obszarów tematycznych: zdrowie, edukacja, finanse, odpoczynek i hobby, relacje z bliskimi, religia i sprawy duchowe, sprawy codzienne, zaangażowanie obywatelskie, praca i rozwój zawodowy. Na szkolenia składają się różne materiały: webinaria, prezentacje, krótkie filmy instruktażowe i teksty uzupełniające. Można wykorzystać je wszystkie, wybrać sobie część lub zainspirować się nimi przygotowując spotkania według własnego pomysłu.
Projekt “e-Mocni: cyfrowe umiejętności, realne korzyści” realizowaliśmy w okresie od grudnia 2016 do lipca 2019 roku wraz z partnerami: Fundacją Aktywizacja (Partner Wiodący), Polskim Związkiem Głuchych Oddziałem Łódzkim i Fundacją Instytut Rozwoju Regionalnego. Celem projektu było zwiększenie umiejętności korzystania z Internetu ponad 18 000 mieszkańców w około 126 gminach w całej Polsce. Projekt finansowany był ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (działanie 3.1 „Działania szkoleniowe na rzecz rozwoju kompetencji cyfrowych”).
Materiały szkoleń online są dostępne na tej stronie: https://e-mocni.org.pl/szkolenia-online/
Na polskiej stronie kampanii Tydzień z Internetem są także dostępne scenariusze z poprzednich lat kampanii. W czasie minionych dziewięciu edycji zajmowaliśmy się takimi tematami, jak: aktywność osób starszych, nowe technologie dla osób z niepełnosprawnościami, zakupy w internecie, rozwijanie pasji i zainteresowań, “fake newsy” i krytyczne myślenie.
Scenariusze znajdują się na stronie: http://tydzienzinternetem.pl/#scenariusze.
Tematyka spotkań może także dotyczyć bezpieczeństwa w sieci, krytycznego myślenia i świadomego korzystania z informacji. Pomocne w przygotowywaniu zajęć może być także repozytorium materiałów o tej tematyce, zebranych w ramach projektu “Kliknij. Sprawdź. Zrozum.” na stronie Zrozum.org.
Nowe scenariusze i inne materiały już wkrótce na stronie Tygodnia z Internetem oraz biblioteki.org.
Serdecznie zapraszamy biblioteki, szkoły, pracownie komputerowe, świetlice, organizacje pozarządowe, a także inne lokalne instytucje do udziału w kampanii!