Dołącz do akcji "PorozmawiajMY. Proszę!"

Wszystkie biblioteki publiczne i szkolne zapraszamy do udziału w akcji organizowanej wspólnie przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Fundację Kocham Polskę.

Aby otrzymać książkę „Nieoczywista Układanka Polska” i dołączyć do akcji wystarczy wypełnić krótki formularz online pod adresem: https://evenea.pl/event/porozmawiajmy-prosze/. Uwaga! Trzeba to zrobić szybko, ponieważ książka trafi do 50 bibliotek, które zgłoszą się do akcji jako pierwsze.

Zapraszamy biblioteki do przeprowadzenia międzypokoleniowych spotkań (lub spotkań dla młodzieży) inspirowanych przesłaną książką. Pięć bibliotek, które przygotują najciekawsze, najbardziej oryginalne i atrakcyjne relacje z przeprowadzonych rozmów, zostanie nagrodzonych zestawami nowo wydanych książek.

Nasze motto:

Podstawą spotkania jest rozmowa.
Tam, gdzie nie ma rozmowy, nie ma spotkań.
Tam, gdzie nie ma spotkań, nie ma relacji.
Gdzie nie ma relacji, nie ma rozwoju

Tomasz Tokarz

Wierzymy, że młodzież czeka na poważne rozmowy. Może Wasze biblioteki są jedynym miejscem, gdzie młodzi ludzie mogą się śmiało wypowiadać, wymieniać doświadczenia, szczerze i bez cenzury? Może w ślad za rozmowami przyjdzie chęć i pomysły na wspólne działania, akcje, projekty?

banner_www

KSIĄŻKA I „NIESCENARIUSZE”

Posłuchaj, co do powiedzenia ma autorka książki i „niescenariuszy”, Maja Krämer:

W książce „Nieoczywista Układanka Polska” znajdziecie ponad 400 pretekstów do międzypokoleniowych rozmów! Na początek – w „niescenariuszach” – podsuwamy kilka aktualnych, ważnych tematów, które są poruszane w mediach, które zajmują naszą uwagę, a które mogą być atrakcyjne dla młodzieży:

 1. Antysemityzm – czy trzeba mieć swojego wroga?
 2. Cenzura a mowa nienawiści i poprawność polityczna.
 3. Dziennik TV, czyli wiem, co się dzieje w kraju i na świecie.
 4. Hejt – krótkie słowo, działa jak trucizna.
 5. Wybory, czyli każdy głos na wagę złota. Naprawdę. [dotyczy wyborów powszechnych]
 6. Wybory, czyli na szkołę demokracji nigdy nie jest za wcześnie. [dotyczy samorządu szkolnego]
 7. Zwroty grzecznościowe: Proszę. Dziękuję. Przepraszam.

PRZEBIEG AKCJI

 • Biblioteki wypełniają formularz zgłoszeniowy pod adresem: https://evenea.pl/event/porozmawiajmy-prosze/
  – liczy się czas, bo do udziału w akcji zakwalifikuje się 50 bibliotek, które zgłoszą się jako pierwsze.
 • Do 13 września 2019 roku organizatorzy ogłaszają listę bibliotek uczestniczących w konkursie na www.biblioteki.org oraz przesyłają informację o wynikach rekrutacji na adres mailowy podany w formularzu zgłoszeniowym.
 • Do 20 września 2019 roku organizatorzy wysyłają książki do bibliotek, które zakwalifikowały się do udziału w akcji.
 • Do 15 listopada 2019 roku biblioteki mają czas na:
  • przeprowadzenie przynajmniej jednego spotkania międzypokoleniowego (lub spotkania dla młodzieży) z wykorzystaniem otrzymanych książek (wykorzystanie „niescenariuszy” nie jest obowiązkowe, możliwe jest zrealizowanie spotkania edukacyjnego zgodnie z własnym, indywidualnym pomysłem),
  • przygotowanie i umieszczenie w Internecie (np. na stronie WWW biblioteki lub na jej profilu na portalu społecznościowym Facebook) relacji ze spotkania (w formie opisu ze zdjęciami, filmu lub innych mediów),
  • przesłanie za pośrednictwem formularza linku do relacji – formularz zostanie uruchomiony w październiku, a link do niego zostanie wysłany do wszystkich bibliotek biorących udział w konkursie.
  • Do 2 grudnia 2019 roku organizatorzy konkursu wyłonią pięć najciekawszych relacji, za które biblioteki zostaną nagrodzone zestawami książek. Ocenie podlegać będzie zarówno sposób realizacji spotkania, jak i sama relacja – jej oryginalność, atrakcyjność, kreatywność twórców, w tym np. multimedialna forma.
 • Do 2 grudnia 2019 roku organizatorzy konkursu wyłonią pięć najciekawszych relacji, za które biblioteki zostaną nagrodzone zestawami książek. Ocenie podlegać będzie zarówno sposób realizacji spotkania, jak i sama relacja – jej oryginalność, atrakcyjność, kreatywność twórców, w tym np. multimedialna forma.

KONTAKT

 

Do pobrania:

 

Materiały promocyjne:

 

logotypy_male

Akcję dla bibliotek „PorozmawiajMY. Proszę!” współorganizują Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz Fundacja Kocham Polskę.