Przyszłość w naszych rękach. Twórcze przestrzenie w bibliotekach, 14.12.2021, online

14 grudnia 2021 r. odbędzie się wydarzenie online pod hasłem „Przyszłość w naszych rękach”, poświęcone twórczym przestrzeniom w bibliotekach. W programie: prezentacje bibliotecznych klubów kreatywności, twórcze warsztaty oraz różne inspiracje spoza świata bibliotek. Zapraszamy bibliotekarki i bibliotekarzy z bibliotek publicznych, szkolnych, pedagogicznych, innych, i wszystkie osoby zainteresowane tematyką twórczych przestrzeni!

Fotografia, projektowanie i druk 3D, robotyka, nauka programowania, rękodzieło, film, DIY, majsterkowanie, krawiectwo, stolarka, elektronika, udostępnianie i wypożyczanie narzędzi… – takie (i inne) tematy oraz dziedziny są częstym elementem oferty edukacyjnej bądź kulturalnej bibliotek. Twórcze / wytwórcze („mejkerskie”) przestrzenie to sposób na eksperymentowanie z nowymi metodami pracy biblioteki, wprowadzanie nowatorskich zajęć dla różnych grup wiekowych, docieranie z atrakcyjną propozycją do osób, które dotychczas z biblioteki nie korzystały, a także angażowanie się w rozwiązywanie problemów współczesnego świata.

Na początku pandemii COVID-19 biblioteczne (i nie tylko) twórcze przestrzenie masowo produkowały przyłbice ochronne i maseczki, będące wówczas towarem deficytowym. Zajęcia z krawiectwa czy rękodzieła to okazja do uwrażliwienia ludzi na potrzebę dbania o środowisko, np. poprzez wykorzystanie recyklingu i darowanie nowego życia starym, zużytym przedmiotom. Warsztaty programowania, robotyki, elektroniki, projektowania i druku 3D wprowadzają młode osoby w świat dziedzin STE(A)M, ucząc mądrego, świadomego korzystania z technologii. Pomagają też rozwijać ważne umiejętności pomocne w dzisiejszym świecie: kreatywność, innowacyjność, przedsiębiorczość, efektywną współpracę. Dzięki twórczym działaniom ludzie odkrywają i rozwijają swoje pasje, co czyni ich życie zdrowszym, lepszym, bardziej satysfakcjonującym. Wreszcie spotkania „na żywo” w fizycznej przestrzeni pomagają podtrzymywać relacje międzyludzkie, a przez to dbać o dobrostan, tak bardzo nadwyrężony przez niedawne lockdowny i funkcjonowanie online.

Twórcze przestrzenie to motyw przewodni projektu Kluby kreatywności w bibliotekach, realizowanego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w ramach Programu Rozwoju Bibliotek. 20 bibliotek biorących udział w projekcie utworzyło swoje kluby kreatywności i wprowadziło bądź rozwinęło ofertę różnorodnych twórczych zajęć dla mieszkańców. Podczas wydarzenia „Przyszłość w naszych rękach. Twórcze przestrzenie w bibliotekach” przyjrzymy się doświadczeniom tych bibliotek, a także pokażemy pomysły na działania realizowane przez inne instytucje i organizacje, które już współpracują albo mogą współpracować z bibliotekami. Serdecznie zapraszamy do udziału!

Jeśli:

  • szukasz nowych pomysłów na działania swojej biblioteki,
  • chcesz dowiedzieć się więcej o twórczych przestrzeniach w bibliotekach: jak są zorganizowane i wyposażone, jak działają i co się w nich dzieje,
  • zastanawiasz się, w jaki sposób łączyć ze sobą humanistykę i technologię, robotykę i edukację ekologiczną, kreatywność i recykling,
  • pragniesz wspierać swoją społeczność prowadząc w bibliotece nowoczesne formy edukacji poprzez zabawę i (współ)działanie,
  • chcesz, by Twoja biblioteka miała swój udział w budowaniu lepszej przyszłości i pomagała w tym mieszkańcom,

koniecznie weź udział w naszym wydarzeniu!

PROGRAM

Sesja 1, godz. 10:00 – 11:15: Kluby kreatywności w bibliotekach – o projekcie, dobre praktyki, materiały, doświadczenia bibliotek

Jak działają twórcze przestrzenie w bibliotekach? Jak mogą być wyposażone i zorganizowane? Gdzie można znaleźć pomocne wskazówki? Podczas tej sesji krótko przedstawimy projekt „Kluby kreatywności w bibliotekach” oraz materiały edukacyjne powstałe w ramach projektu, z których wszyscy zainteresowani mogą skorzystać. Swoimi doświadczeniami podzielą się biblioteki, które wzięły udział w projekcie „Kluby kreatywności w bibliotekach”: Biblioteka Publiczna w Świebodzinie, Gminna Biblioteka Publiczna w Chmielniku, Miejska Biblioteka Publiczna im. Ł. Górnickiego GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu i Multimedialna Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr XXXI (Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy w Dzielnicy Mokotów).

Sesja 2, godz. 11:30 – 12:30: Budowanie społeczności wokół twórczych działań – inspiracje od mejkerów

W tej sesji swoimi doświadczeniami podzielą się mejkerzy – praktycy i pasjonaci, działający w organizacjach społecznych, realizujący projekty edukacyjne, kulturalne, mejkerskie, współpracujący z bibliotekami. Prezentacje:

  • Zróbmy to razem – jak wspólnie z mieszkańcami i elektroniką budować wspólnotę wokół edukacji STEAM oraz wyzwań współczesnego świata (Paweł Sielczak, Fundacja Stocznia, Stowarzyszenie DziałajMY!)
  • Druk 3d w bibliotece? O budowaniu własnych przedmiotów, społeczności i nie tylko (Miroslaw Palysiewicz, HackerSpace Trójmiasto)

Paweł opowie o działaniach łączących elektronikę, edukację, zabawę i ludzi. Podzieli się pomysłami na wykorzystanie elektronicznych urządzeń i zabawek edukacyjnych w edukacji technologicznej i ekologicznej. Na spotkaniu dowiecie się m.in., jak łatwo można – wykorzystując mikrokontroler BBC micro:bit – zachęcić młode osoby do szukania rozwiązań klimatycznych, jak zbudować fotopułapkę z Raspberry Pi, stworzyć wspólnie lokalny atlas zwierząt i zachęcić młode osoby do kontaktu z przyrodą. Na koniec zobaczymy, jak – korzystając z elektroniki – można stworzyć lokalną mapę sentymentalną.

Mirek zainspiruje Was przykładami inicjatyw, realizowanych przez ludzi z pasją we współpracy z różnymi instytucjami i organizacjami. Opowie, jak nadać drugie życie zepsutym sprzętom, zmienić ich przeznaczenie, czy też jak zachęcić dzieci to kreatywnego spędzania czasu z komputerem i elektroniką. Podzieli się doświadczeniami ze współpracy między innymi z Instytutem Kultury Miejskiej, PAN i Hevelianum w Gdańsku – na przykładzie festiwalu druku 3d3miasto (https://3d3miasto), Animatonu, wydarzenia poświęconego ożywieniu dawnych zdigitalizowanych zbiorów PAN oraz o MusicJam, gdzie dawne zbiory bibliotek również znalazły swoje miejsce.

Sesja 3, 13:00 – 14:00: Kreatywna strona kredek – warsztat majsterkowania z Mariolą Fik

W tej sesji proponujemy pierwszą kreatywną zabawę przed ekranem – będziemy robić „majsterkowe” projekty, których głównymi bohaterkami są… kredki. Czy wiesz, ile masz w domu kredek? Z pewnością całkiem sporo, czasem tylko trzeba dłużej poszukać. Czy za pomocą kredek może powstać tylko dzieło sztuki? Niekoniecznie :). Podczas warsztatu przekonamy się, co jeszcze może kredka! A może całkiem sporo. Aby wziąć aktywny udział w warsztacie, należy przygotować:

  • kredki (kilkanaście)
  • gumki recepturki (przygotuj ok 20, im więcej tym lepiej)
  • taśmę izolacyjną
  • nożyczki

Sesja 4, 17:00 – 18:00: Notesy sekretniki. Drugie życie papieru – warsztat majsterkowania z Warsztatem Miejskim w Gliwicach

A gdyby tak zapisywać swoje genialne pomysły, listę książek, najlepsze na świecie myśli, olśnienia i wybitne spostrzeżenia… albo rysować, bo coś Ci przyszło do głowy i już, teraz, w tym właśnie momencie trzeba naszkicować, żeby nie umknęło… Tylko na czym, gdzie? Pisz, rysuj, notuj – we włąsnym, zaprojektowanym przez siebie „sekretniku”, który zrobisz sobie na naszym warsztacie.
Magda i Filip z Warsztatu Miejskiego w Gliwicach pokażą Wam, jak stworzyć swoje notatniki wykorzystując w tym celu stare okładki książek. Podsuną pomysły na podarowanie drugiego życia smutnym, wybrakowanym, wycofanym i skazanym na stracenie książkom.

Aby wziąć aktywny udział w warsztacie, należy przygotować:

  • nożyczki lub nóż do papieru
  • ołówek
  • linijkę
  • igłę (z większym oczkiem, ale nie musi być ogromna)
  • grubszą nić (kordonek)
  • kartki papieru dowolnego formatu (mogą być kartki z odzysku – na przykład zadrukowane z jednej strony)
  • twardszy papier na okładkę (w typie bloku technicznego – wystarczy jeden arkusz)

Dla osób, które będą chciały wykorzystać starą okładkę książki jako oprawę swojego notesu polecamy przygotować taśmę dwustronną lub klej typu wikol (biały np. Magic) i … starą okładkę…

…no i ręce – one się zawsze przydają 😉

JAK WZIĄĆ UDZIAŁ?

Prezentacje i warsztaty odbędą się na platformie Zoom. Aby zarejestrować się na wydarzenie, należy wypełnić formularz dostępny pod adresem: https://bit.ly/kkwb-przyszlosc

W formularzu należy zaznaczyć wybrane przez sesje prezentacji i/lub warsztatów (można wybrać więcej niż jedną sesję). Linki do pokojów z wybranymi sesjami prześlemy na adres podany w formularzu rejestracyjnym wraz z instrukcją i wskazówkami.

Wydarzenie jest bezpłatne. Osoby zarejestrowane, które wezmą udział w wydarzeniu, otrzymają certyfikat potwierdzający udział.

Z KIM SIĘ SPOTKACIE?

Prezentacje i warsztaty poprowadzą:

dr Dawid Kotlarek – dyrektor Biblioteki Publicznej w Świebodzinie, wieloletni pracownik Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. C. Norwida w Zielonej Górze, gdzie pełnił funkcję kierownika Działu Badań Analiz i Metodyki. Zajmował się analizą danych statystycznych, badaniami bibliotek i czytelnictwa, wdrażaniem nowych trendów w bibliotecznych placówkach oraz szkoleniem kadry bibliotekarskiej. Był współkoordynatorem wojewódzkim Programu Rozwoju Bibliotek (II i III runda), koordynatorem wojewódzkim Projektu „O finansach w… bibliotece”, brał udział w szkoleniu w ramach projektu „Kodowanie w bibliotece”. Jest współautorem książek: „Nowe przestrzenie i nowe technologie. Dlaczego warto modernizować biblioteki” (Warszawa: SBP, 2018) i „Miejsce spotkań. Biblioteka jako przestrzeń społeczna” (Warszawa: SBP, 2019).

Monika Sobota – pracuje w dziale promocji Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Ł. Górnickiego GALERII KSIĄŻKI w Oświęcimiu. Inicjatorka działań popularyzujących czytelnictwo wśród osób dorosłych w szczególności z dysfunkcją wzroku, koordynatorka projektu Kluby kreatywności w bibliotekach w GALERII KSIĄŻKI, Makerspace Studio Robota, w którym prowadzi warsztaty rękodzielnicze dla dorosłych i dzieci.

Przemysław Murawski – pracownik Multimedialnej Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży nr XXXI w Warszawie. Posiada wieloletnie doświadczenie pedagogiczne w pracy z młodzieżą i dziećmi. Były pracownik naukowy prowadzący zajęcia m.in. z maszynoznawstwa oraz projektowania maszyn przy wykorzystaniu komputerowych programów wspomagających. Autor pracy magisterskiej „Znaczenie przestrzeni kreatywnych w działalności bibliotek” na Uniwersytecie Warszawskim, Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii. W Multimedialnej prowadzi zajęcia z podstaw techniki z klockami konstrukcyjnymi K’nex, jak również warsztaty z elektroniką Arduino.

Piotr Zarzycki – pracownik Multimedialnej Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży nr XXXI w Warszawie zatrudniony na stanowisku starszego specjalisty do spraw audiowizualnych, dźwiękowych, elektronicznych i informatycznych. Prowadzi zajęcia z dziećmi i młodzieży z zakresu projektowania i druku 3D. Współtwórca medialabowej strefy MAL (Miejsce Aktywności Lokalnej) w bibliotece, czyli przestrzeni dla młodzieży do majsterkowania, dokonywania drobnych napraw sprzętu elektronicznego.

Paweł Sielczak – pracuje w Fundacji Stocznia i działa w Stowarzyszeniu DziałajMY!. Tata i pasjonat mądrego wykorzystania technologii oraz działań wytwórczych w edukacji. W swoich działaniach inspiruje się edukacją STEAM łączącą wiedzę z wielu dziedzin nauki, ułatwiając tym samym poznanie dzieciom w przyjazny sposób – w czasie zabawy, majsterkowania, konstruowania i projektowania – zagadnień z matematyki, fizyki czy z przyrody. Interesuję się szeroko pojętym zjawiskiem maker movement oraz możliwościami tworzenia wiedzy i rozwiązań w fablabach, makerspacach, hackerspace’ach, kawiarniach naprawczych, a także sposobami tworzenia wspólnoty wokół tych miejsc. Posiada liczne i długoletnie doświadczenie w prowadzeniu różnych warsztatów wytwórczych z dziećmi i młodzieżą. Przygotowywał autorskie scenariusze zajęć z wykorzystaniem elektroniki (w szczególności BBC micro:bit) i aktywności manualnych a na ich podstawie wielokrotnie prowadził zajęcia w szkołach i instytucjach kultury. Współorganizował sąsiedzką inicjatywę na warszawskim Żoliborzu ŻOLIMAJSTER, próbującą stworzyć oddolną wspólnotę rodziców poświęcających swój czas na edukowanie dzieci w duchu edukacji STEAM a także na budowanie społeczności sąsiedzko-edukacyjnej.

Mariola Fik – bibliotekarka, edukatorka, nauczycielka w SP, trenerka i autorka materiałów edukacyjnych w projektach propagujących kreatywność i naukę programowania, trenerka Mistrzów Kodowania. Programuje, odkrywa i konstruuje z dziećmi i młodzieżą, współpracuje z Centralnym Domem Technologii w Warszawie. W 2018 znalazła się na liście 100 osób wyróżnionych za działalność na rzecz rozwijania umiejętności cyfrowych.

Magdalena Foltyniak (Warsztat Miejski w Gliwicach) – pedagożka, animatorka kultury, etnolożka i współtwórczyni Warsztatu Miejskiego. Majsterkowiczka, uwielbiająca wszystko, co świeci. Tworzy małe ruchome obiekty, zakochana w papierze.

Filip Twarkowski (Warsztat Miejski w Gliwicach) – współtwórca Warsztatu Miejskiego, twórca Warsztatu pod kasztanem oraz Re: movie – studia produkcji fotograficznej i filmowej. Twórca materiałów video m.in. dla Warsztatu Miejskiego, autor spotów, reportaży zdjęć. Elektryk. Edukator techniczny. Rękodzielnik

Nad całością czuwać będzie Agnieszka Koszowska z Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, koordynatorka projektu Kluby kreatywności w bibliotekach.

Kontakt:

Pytania w sprawie wydarzenia prosimy kierować do Agnieszki Koszowskiej, agnieszka.koszowska@frsi.org.pl.