Kierunek: biblioteka (podsumowujemy konkurs)

178 drogowskazów, 97 tablic informacyjnych, 30 wielkoformatowych napisów, 483 nowe elementy oznakowania. Czas podsumować konkurs „kierunek: biblioteka”, dzięki któremu wprowadziliśmy nowe elementy identyfikacji wizualnej w 101 bibliotekach.

KILKA SŁÓW WSTĘPU, 
CZYLI JAK POWSTAŁA IDENTYFIKACJA WIZUALNA DLA BIBLIOTEK:

W grudniu 2012 roku oddaliśmy w ręce bibliotekarzy system oznakowania biblioteki, który jest efektem projektu „kierunek: biblioteka”, prowadzonego przez Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej w ramach Programu Rozwoju Bibliotek. Identyfikacja wizualna, która powstała z myślą o polskich bibliotekach jest zgodna z aktualnymi trendami, przyciąga uwagę energetycznymi kolorami, a jednocześnie jest prosta i czytelna. System identyfikacji wizualnej to m.in. logo, czcionki, kierunkowskazy, tablice informacyjne, szablony dokumentów, plakaty, naklejki, gadżety, a nawet szablon strony internetowej.

Ze wszystkich tych projektów biblioteki mogą korzystać bezpłatnie! 
Odpowiednie pliki graficzne oraz przewodnik po systemie oznakowania znajdują się na stronie: 
http://www.biblioteki.org/pl/dla_uczestnikow/kierunek_biblioteka

MERITUM, 
CZYLI JAK 101 BIBLIOTEK WPROWADZIŁO NOWĄ IDENTYFIKACJĘ:

W 2014 roku zaprosiliśmy do współpracy Stowarzyszenie Odblokuj, którego zadaniem było wprowadzenie wybranych elementów identyfikacji wizualnej „kierunek: biblioteka” w 100 miejscowościach. Projekt, w którym ostatecznie wzięło udział 101 bibliotek, jest już zakończony. Oznacza to, że pracownicy bibliotek:

– wspólnie z architektami zaplanowali oznakowanie potrzebne w ich bibliotece,
– zaakceptowali przygotowane przez nich zindywidualizowane projekty,
– zlecili produkcję elementów oznakowania, 
– zamontowali je na budynkach bibliotek i w ich otoczeniu,
– i przysłali nam zdjęcia 🙂

kierunek-kolaz-www

Zobaczcie, jak wypiękniały biblioteki, które wzięły udział w projekcie. Sprawdźcie jak twórczo można wykorzystywać zaproponowane przez nas elementy identyfikacji wizualnej. Przekonajcie się, że „kierunek: biblioteka” pasuje do każdej biblioteki, niezależnie od tego, czy mieści się ona w nowoczesnym budynku, w zabytkowym dworku czy w pawilonie z lat osiemdziesiątych. Dowiedzcie się, ile to wszystko właściwie kosztuje (i jak sprawić, żeby produkcja oznakowania była tańsza). I na koniec – uczcie się na błędach innych 😉

Polecamy Wam wypełniony po brzegi zdjęciami raport Stowarzyszenia Odblokuj podsumowujący konkurs „kierunek: biblioteka”. 

Możecie go obejrzeć online (poniżej) lub pobrać jako pdf (tutaj).