E-inclusion Award 2012 - nagroda Komisji Europejskiej dla naszej fundacji!

Komisja Europejska ogłosiła wyniki konkursu „E-inclusion Awards 2012” na działania, dzięki którym więcej ludzi korzysta z nowoczesnych technologii. Jednym z tegorocznych zwycięzców jest nasza fundacja!

Konkurs zorganizowano po raz drugi (pierwsza edycja odbyła się w 2008 roku). Zgłoszono blisko 300 inicjatyw z 35 krajów Europy. Nagrody przyznano w dwóch kategoriach: „I am Part of IT” (dla osób) oraz „Be Part of IT” (dla organizacji). FRSI została nagrodzona za Program Rozwoju Bibliotek, dzięki któremu ponad 3300 bibliotek z małych miejscowości w całej Polsce jest wyposażonych w komputery i Internet. Sprzęt jest przeznaczony do użytku publicznego i rocznie korzysta z niego prawie 700 tysięcy mieszkańców małych miejscowości.

Nagrody zostały uroczyście wręczone 22 czerwca 2012 roku w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Brukseli, podczas drugiego dorocznego Digital Agenda Assembly (Zgromadzenia Agendy Cyfrowej; Agenda to jedna z siedmiu strategii rozwojowych Unii Europejskiej, dotycząca społeczeństwa informacyjnego). W tegorocznej konferencji wraz z delegacją FRSI uczestniczyła przedstawicielka biblioteki biorącej udział w Programie Rozwoju Bibliotek – Urszula Kopeć-Zaborniak, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Cieszanowie.

Przed ceremonią wręczenia, Program Rozwoju Bibliotek został krótko zaprezentowany Neelie Kroes, Wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej i Komisarz Unii Europejskiej ds. Agendy Cyfrowej.

e-inclusion

Rafał Kramza, Prezes Zarządu Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, Dyrektor Programu Rozwoju Bibliotek: Nagroda Komisji Europejskiej to dla Fundacji ogromne wyróżnienie. Cieszymy się, że w Brukseli doceniono Program Rozwoju Bibliotek, a przede wszystkim same biblioteki jako ważne miejsca dostępu do nowoczesnych technologii oraz edukacji cyfrowej. Nasze badania pokazują, że 37% osób, które odwiedziły placówki uczestniczące w Programie Rozwoju Bibliotek, właśnie tu stawiało swoje pierwsze kroki w Internecie. Nagroda jest więc wyróżnieniem przede wszystkim dla bibliotekarek i bibliotekarzy, którzy w sposób przyjazny zachęcają i uczą mieszkańców korzystania z nowoczesnych technologii.

W Zgromadzeniu Agendy Cyfrowej wzięło udział ponad 800 osób, między innymi przedstawiciele administracji publicznej krajów unijnych, biznesu i organizacji pozarządowych. O tym, jak biblioteki zapraszają mieszkańców w cyfrowy świat, mogli przekonać się oglądając przygotowaną na konkurs prezentację: